Ministri EU tudi o nadaljnji strategiji EU na področju obnovljivih virov energije

Avtor: fz/mke

Ministri EU tudi o nadaljnji strategiji EU na področju obnovljivih virov energije Ministri, pristojni za energijo, so na zasedanju Sveta EU za promet, telekomunikacije in energijo danes v Bruslju sprejeli sklepe o nadaljnji strategiji EU na področju obnovljivih virov energije, pozdravili so konec pogajanj glede uredbe o evropski energetski infrastrukturi ter se seznanili s poročilom o stanju na notranjem energetskem trgu.

Ministri, pristojni za energijo, so na zasedanju Sveta EU za promet,  telekomunikacije in energijo danes v Bruslju sprejeli sklepe o nadaljnji strategiji EU na področju obnovljivih virov energije, pozdravili so
konec pogajanj glede uredbe o evropski energetski infrastrukturi ter se seznanili s poročilom o stanju na notranjem energetskem trgu.  

EU ostaja zavezana spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije, največji izziv pa bo nadaljevati odstranjevanje
tržnih in administrativnih ovir za njihovo pospešeno integracijo v notranji energetski trg. To vprašanje je velikega pomena tudi za Slovenijo, ki mora uporabo obnovljiv virov v končni porabi povečati na 25 odstotkov v letu 2020,  so sporočili iz stalnega predstavništva Slovenije pri EU.  

Največji potencial v Sloveniji predstavljata hidroenergija in biomasa.  Glede slednje je Slovenija skupaj s somišlj eniki  (Švedska, Finska,  baltske države, Slovaška, Češka in Avstrija) Evropsko komisijo opozorila na previdnost pri  uvajanju trajnostnih kriterijev za biomaso, saj bi  to lahko negativno vplivalo na nacionalne trajnostne politike gospodarjenja z gozdovi.  

Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Igor Šalamun je poudaril, da je treba pri uveljavljanju ukrepov paziti, da ne bi prekomerno ali celo kontraproduktivno posegli v področje celovitega trajnostnega
gospodarjenja z gozdovi . V Sloveniji je gozd izjemen naravni vir, energetska izraba biomase pa pomemben energetski potencial za doseganje cilja o povečanju uporabe obnovljivih virov energije na 25 odstotkov.  

Svet se je seznanil tudi z informacijo, da so bila pogajanja o uredbi o vseevropski energetski infrastrukturi končana,  kar je velik dosežek ciprskega predsedstva.  Uredba bo omogočila pospešitev realizacije potrebne energetske infrastrukture v Evropi.  Njen dokončni sprejem in uveljavitev lahko pričakujemo v prvih mesecih prihodnjega leta.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE