Ministrstvo za infrastrukturo in prostor po besedah Julijana Fortunata nadaljuje z aktivnostmi za nacionalni energetski program. Sprejet naj bi bil v prvi polovici prihodnjega leta, mogoče bo “pod streho” do konca leta, je na konferenci o obnovljivih virih in učinkoviti rabi energije v Ljubljani pojasnil Fortunat.
Kot je dejal v.d. generalnega direktorja direktorata za energijo, nameravajo pripraviti krajšo verzijo nacionalnega energetskega programa od sprva predvidene, ena osrednjih tem pa bo spodbujanje obnovljivih virov energije in učinkovite rabe energije.
V fazi sprejema je tudi akcijski načrt za energetsko učinkovitost do leta 2016, ključni ukrepi bodo osredotočeni predvsem na energetsko sanacijo stavb.
Ministrstvo pripravlja tudi novo novelo energetskega zakona, ki bo v nacionalno zakonodajo poleg tretjega
energetskega paketa prenesla tudi leta 2010 sprejeto stavbno direktivo. “Imeli smo pripravljen nov zakon, ki pa ga bomo v naslednjem koraku razdelali in sprejeli več zakonov, ki bodo obravnavali posamezna področja, posebej za plin, energetiko …,” je še dejal Fortunat.
Nacionalni energetski program mora po oceni dekana novomeške visoke šole za tehnologije in sisteme Petra Novaka predstavljati vizijo prehoda iz enega v drugi energetski sistem, vendar mora biti ta sonaraven.
Nacionalnemu energetskemu programu po njegovem mnenju manjka vizija prehoda v energetski sistem brez ali z malo emisijami toplogrednih plinov in z večjo energijsko neodvisnostjo ob enakih ali manjših stroških, je ocenil in dodal, da so stroški za uvoz goriv med 1,77 milijarde evrov v letu 2010 do 2,4 milijarde evrov v letu 2020 in okoli tri milijarde evrov v letu 2030…