Po Lahovnikovih napovedih nacionalni energetski program jeseni na vladi

Avtor: lpc/uk

Lahovnik je pojasnil, da Slovenija trenutno v prometu uporablja le 1,2 odstotka vseh obnovljivih virov energije, ta delež pa je treba do leta 2020 povečati na 10 odstotkov. Pri tem se je Lahovnik zavzel za večjo uporabo biodizla in bioetanola. Na področju ogrevanja Slovenija izkorišča petino obnovljivih virov energije, cilj pa je do leta 2020 ta odstotek povečati na 32 odstotkov. V strukturi porabe električne energije je delež obnovljivih virov 28-odstoten, v naslednjem desetletju pa go bo treba povečati na 42 odstotkov.Akcijski načrt obnovljivih virov energije daje večjo težo tem virom in predvideva večjo rabo energije za 20 odstotkov. V naslednjih dveh letih bo po Sloveniji zgrajenih 500 objektov, ki bodo uporabljali obnovljive vire energije. Naklonjen sem tudi izkoriščanju potenciala Mure, saj njen potencial trenutno odteka na Hrvaško, pravi Lahovnik. Celje, 18. maja (STA) – Vlada bo predlog novega nacionalnega energetskega programa obravnavala jeseni, je danes v Celju, kjer je odprl štiri specializirane sejme za energetsko učinkovitost in trajnost bivanja, napovedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.Predlog novega nacionalnega energetskega programa bodo po obravnavi na vladi nato poslali v parlamentarno obravnavo, je povedal minister. Prvotno je bilo predvideno, kot je premier Borut Pahor napovedal maja lani, da bi DZ program obravnaval že marca letos.

Celje, 18. maja (STA) – Vlada bo predlog novega nacionalnega energetskega programa obravnavala jeseni, je danes v Celju, kjer je odprl štiri specializirane sejme za energetsko učinkovitost in trajnost bivanja, napovedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.

Ministrstvo je zato pripravilo tudi nacionalni akcijski načrt obnovljivih virov energije, ki izpostavlja predvsem tri segmente – promet, ogrevanje z energijo in proizvodnjo električne energije. Glede načrta na ministrstvu v naslednjih 30 dneh pričakujejo številne pobude in predloge, vlada pa naj bi načrt obravnavala konec junija.

 

Lahovnik je pojasnil, da Slovenija trenutno v prometu uporablja le 1,2 odstotka vseh obnovljivih virov energije, ta delež pa je treba do leta 2020 povečati na 10 odstotkov. Pri tem se je Lahovnik zavzel za večjo uporabo biodizla in bioetanola. Na področju ogrevanja Slovenija izkorišča petino obnovljivih virov energije, cilj pa je do leta 2020 ta odstotek povečati na 32 odstotkov. V strukturi porabe električne energije je delež obnovljivih virov 28-odstoten, v naslednjem desetletju pa go bo treba povečati na 42 odstotkov.

 

“Akcijski načrt obnovljivih virov energije daje večjo težo tem virom in predvideva večjo rabo energije za 20 odstotkov. V naslednjih dveh letih bo po Sloveniji zgrajenih 500 objektov, ki bodo uporabljali obnovljive vire energije. Naklonjen sem tudi izkoriščanju potenciala Mure, saj njen potencial trenutno odteka na Hrvaško,” pravi Lahovnik…..


Celoten članek: http://www.sta.si/vest.php?s=s&id=1514220&pr=1

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE