Okoljski kazalniki za Slovenijo

Okoljski kazalniki so zaradi svoje preprostosti in sporočilnosti zelo uporabni kot orodje za spremljanje stanja in sprememb v okolju. Primerno izbrani kazalniki, ki temeljijo na dovolj dolgi časovni vrsti, lahko prikazujejo ključne smeri razvoja in so v pomoč pri opisovanju vzrokov in učinkov okoljskih stanj ter pri sledenju in vrednotenju izvajanja okoljskih politik. Kazalniki pretvarjajo kompleksne številčne podatke v informacije, uporabne tako pri sprejemanju političnih odločitev kakor tudi za raziskovalne namene in splošno javnost.Na Statističnem uradu RS se izvajajo številna raziskovanja, povezana z okoljem, v okviru katerih se zbirajo podatki, ki se med drugim lahko uporabijo tudi za izračunavanje okoljskih kazalnikov.

Na voljo je prva publikacija s področja okolja, v kateri smo zajeli izbrane okoljske kazalnike s področij zrak, vode, odpadki, investicije v varstvo okolja, energetika in promet.

Okoljski kazalniki so zaradi svoje preprostosti in sporočilnosti zelo uporabni kot orodje za spremljanje stanja in sprememb v okolju. Primerno izbrani kazalniki, ki temeljijo na dovolj dolgi časovni vrsti, lahko prikazujejo ključne smeri razvoja in so v pomoč pri opisovanju vzrokov in učinkov okoljskih stanj ter pri sledenju in vrednotenju izvajanja okoljskih politik. Kazalniki pretvarjajo kompleksne številčne podatke v informacije, uporabne tako pri sprejemanju političnih odločitev kakor tudi za raziskovalne namene in splošno javnost.

Na Statističnem uradu RS se izvajajo številna raziskovanja, povezana z okoljem, v okviru katerih se zbirajo podatki, ki se med drugim lahko uporabijo tudi za izračunavanje okoljskih kazalnikov.

Zamisel o publikaciji, v kateri bi strnjeno predstavili okoljske podatke, se je na našem uradu oblikovala že nekaj časa in zdaj je tukaj prva publikacija s področja okolja, v kateri smo zajeli izbrane okoljske kazalnike. Zaradi jasnejšega pregleda okoljske problematike v Sloveniji smo dodali še podatke, ki omogočajo tudi mednarodno primerjavo in ki kažejo stanje na posameznem področju v Sloveniji v primerjavi z drugimi evropskimi državami.

Osrednji del publikacije predstavlja 18 izbranih okoljskih kazalnikov s področij:
– zrak,
– vode,
– odpadki,
– investicije v varstvo okolja,
– energetika in
– promet.

Vsi kazalniki temeljijo na daljših časovnih vrstah podatkov, podane pa so tudi mednarodne primerjave na ravni Evropske unije.


Vir: http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?id=2853

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE