Prednosti ploščatih in vgrajenih
Za slovenske strehe so najprimernejši kakovostni ploščati solarni kolektorji. Zlasti takšni, vgrajeni v ravnino strešne kritine, s priključki skritimi pod njo, ki se optično zlijejo s streho in postanejo njen del. Pritrdimo jih na strešne letve, dodatnih nosilcev pa ne potrebujemo. Najenostavnejša je vgradnja več posameznih kolektorjev, ki jih na strehi sestavimo v celoto, niso težji od 60 kg, dvigal in drugih pripomočkov ne potrebujemo, zato vgradnjo pocenimo. Imajo tovarniško izdelane obrobe, ki zagotovijo vodotesnost vseh stikov s kritino. Prednost je tudi enostavnost in dolgoletne izkušnje proizvajalcev ter višji izkoristki izboljšanih izdelkov. Pomembna je še oznaka kakovosti Solar Keymark, uporaba in vzdrževanje pa sta enostavna. Zrak iz napeljave odstranjujemo z odzračevalnikom, ki pa se ne nahaja na strehi temveč pred bojlerjem. Pozimi sneg s kolektorjev samodejno zdrsne, zato lahko tudi v teh dnevih pridobimo nekaj energije.
Kaljena stekla kolektorjev Velux imajo samočistilni nanos Vgrajen kolektor se zlije s sterho in postane njen del Za več kolektorjev potrebujemo tudi večji zalogovnik toplote
Koliko je dovolj
Solarne napeljave velikih zmogljivosti poleti lahko povzročajo težave zaradi viškov toplote. Tekočina se uparja, tlaki rastejo in padajo, sistem pa je po nepotrebnem preobremenjen. Zato mnogi priporočajo vgradnjo manjših modularnih sistemov, v katerih lahko brez težav odvzamemo ali dodamo nov kolektor. Pomemben je tudi način medsebojne povezave, s čimer lahko preprečimo pregrevanje. Običajnim uporabnikom ne priporočajo vgradnje več kot 15 m2 skupne površine, za kar pa moramo vgraditi kar velik, 1000 litrski zalogovnik toplote. Običajno družina porabi do 100 l tople vode, kar pomeni kvadratni meter površine na osebo. Torej 4m2 kolektorjev in 300 litrski zalogovnik toplote, za kar zadostujeta dva kolektorja. Če moramo zbiralnike vgraditi v manj ugodne položaje, to površino primerno povečamo.
Pomembne odločitve
Odločimo se lahko za sistem enega proizvajalca ali vgradimo izdelke različnih dobaviteljev. Delovanje in uveljavljanje garancije je najzanesljivejše, če je dobavitelj en sam. Kljub temu bo sistem različnih dobaviteljev tudi dobro deloval, zlasti če kolektor, obrobo in temperaturno tipalo dobavi prvi, črpalko, avtomatiko in bojler pa drugi. Običajno se tehnične zahteve ne izključujejo, pomembni so le upornost temperaturnih senzorjev, potreben pretok medija, zahtevan pritisk medija in izbor primernega odzračevalnika.