Mansarda ima zaradi poševnega stropa poseben čar. Ureditev prostorov v njej se praviloma prične že v fazi načrtovanja, saj je potrebno v obzir vzeti površino, ki ima nižjo višino. Ne glede na to je možno tudi nižji prostor izkoristiti, pri čemer je smiselno umestiti pohištvo glede na pozicijo okenskih odprtin.
Razgled je pomemben za prijetno počutje. V kolikor imamo v prostoru okna na dveh straneh je postavitev pohištva bolj fleksibilna. Obenem je otrok v sobi deležen dobre osvetlitve preko celega dne. |
Otroška soba v mansardi
Za primer vzemimo otroško sobo, ki je najpogosteje osvetljena tako, da je vertikalno okno postavljeno na čelni steni do tal. V kolikor je prostor večji kot 8 m2, kar je običajno za sobe, bo potrebno prostor osvetliti vsaj še z enim strešnim oknom.
Pred vertikalno okno, ki sega do tal, ni smiselno postavljati delovne mize, ker s tem izgubimo razgled. V kolikor je soba manjša, je namesto okna do tal, primernejše okno na višini parapeta 90 cm, saj lahko prostor pod njim izkoristimo. Enako velja za prostor pod poševnim stropom. Tu ne potrebujemo visokega kolenčnega zidu, ki bo onemogočal vgraditi okno na višino, ki bi nudila tudi sedeči osebi razgled. Pri naklonu strehe 40° in več je dovolj, da je kolenčni zid visok od 90 – 100 cm, saj dobimo stojno višino že v razdalji dobrega metra od zidu. Mizo postavimo pod okno, da zasede nižji del. Tako ima dostop do mize uporabno višino, delo za mizo pa razgled.
Kuhinja v mansardi
V predelu strešnih oken je višina višja, saj je okno vgrajeno na zunanji del strehe s čimer se pridobi uporabno višino. To lahko izkoristimo tudi pri postavitvi pohištva v ostalih prostorih. Del kuhinjskega pulta lahko steče pod poševnim delom. Pult je lahko v tem delu globlji. Služi za odlagalno površino, katero lahko osvetlimo s strešnim oknom. V kolikor je pod poševnim stropom delovna površina, je smiselno locirati pomivalno korito v predel pod oknom, saj v tem delu pridobimo dodatno stojno višino.
Delovni pult pod poševnim stropom bo uporaben, v kolikor bo pred pultom višina 180 cm. V predelu strešnega okna se pridobi dodatnih 30 cm višine na račun debeline strehe. | Del kuhinjskega pulta osvetljuje strešno okno, na drugem delu pa je bilo potrebno namestiti luči. Res je vsako dodatno okno tudi dodaten strošek, vendar je pri načrtovanju nujno pogledati tudi na strošek za umetno razsvetljavo. |
Načrtovanje opreme je v veliki meri odvisno od pozicije oken. Lahko bi tudi rekli, da je oprema prostora že samo okno. Od vira svetlobe so namreč odvisna vsa delovna opravila, svetloba osmisli namen prostora. Slabo osvetljen prostor kljub dobri opremi ne bo deloval prijetno. Povezava z okolico je za počutje človeka nujna, zato je pomembno, da so okenske odprtine postavljene tako, da lahko človek spremlja potek dneva. Ne pozabimo pa tudi energijskega vidika okenskih odprtin: v hladnih zimskih dneh nam sonce preko oken dodatno ogreva prostore in strešna okna so pri tem še posebej učinkovita. Naj poudarim, da je v večini situacij strešno okno pozitiven gradbeni element saj v prostor dovaja več energije, kot se je preko njega »zgubi«.
Več na www.velux.si
tel.: 01 724 68 68