
Tudi za pasivne hiše
Okno združuje ekstravaganten izgled z energetsko učinkovitostjo, zato je izdelek primeren za vgradnjo v pasivne hiše. Leseni deli okvirja so trikratno zaščiteni s potapljanjem in brizganjem kvalitetne lazure, oblika in detajli okvirja pa onemogočajo vdor vode ali zraka skozi zaprto okno. Med tremi stekli tvorba kondenznih kapljic ni možna, saj je stekleni paket po vsem obodu dvakrat zatesnjen. Zunanja šipa je zrakotesno pritrjena, spodnji del pa sega preko okvirja in služi kot odkapni rob, iz katerega voda odteka v majhen žleb in na okensko polico.
Neobčutljivo na vreme
Izdelovalcu je uspelo ustvariti odlično vez med obliko in funkcijo. Okensko krilo je popolnoma prekrito s stekleno ploščo, zaradi česar postane neobčutljivo na vremenske vplive. Malokdo ve, da je steklarska industrija sposobna sestaviti komplet stekel, ki bo imel prehodnostni koeficient takšen, kot ga zahteva kupec. To pomeni, da je pravi problem toplotni most, za katerega pa je odgovoren okvir okna. Če vemo, da okvir povprečno predstavlja 35 do 50% površine okna, znaša to pri enodružinski povprečni hiši kar 10 do 15 m2 površine. Kar pomeni, da če so okvirji slabi, je to isto, kot če bi imela stavba celoten zunanji zid ene sobe slabše toplotno izoliran.
Lastnosti in pravila
Rob stekla, ki se nahaja na zunanji strani okvirja je v širini prekrivanja emajliran v temni barvi, saj je na ta način omogočena UV zaščita za lepilo. Vsa stekla, notranja in zunanja so čvrsto oprta na spodnji rob okna ali dodatnega profila, s čimer je zdrs stekla v smeri navzdol onemogočen. S preizkusi so ugotovili, da če ta pogoj ni izpolnjen, lahko pride do popuščanja spojev in netesnosti med posameznimi stekli.
Način lepljenja stekel oknu zagotavlja tudi
diagonalno učvrstitev in stabilnost okvirja. Če so okna vgrajena v objekte z
več nadstropji običajno vgrajujejo dodatno mehanično varovanje proti izpadu
stekla. Možna je tudi enostavna zamenjava zunanjega stekla če pride do razbitja ali druge okvare, to pa velja
tudi za okna, ki se ne odpirajo.
Pomembnost
obdelave stekla
Vsa stekla imajo brušene robove, zato je njihova trdnost zelo visoka. Brušenje robov stekla je nujno, saj z njim odstranimo drobne razpoke, ki so nastale ob rezanju stekla z diamantom in lomljenjem, te razpoke pa so lahko ob povečani obremenitvi vzrok za lom okenske šipe.
V
tovarni vsako šipo pred montažo še preizkusijo in mehanično ter toplotno obremenijo,
pri čemer se pokažejo bodoče napake. Za lepljenje uporabijo samo najkvalitetnejša
lepila, za katera je potrebno predhodno s posebnimi oprijemalnimi premazi
obdelati tudi okenski okvir. Zaradi tretjega stekla sta okvir in krilo okna
dodatno obremenjena, zato imajo okvirji zaradi stabilnostnih zahtev najmanjšo
dimenzijo 78 mm,
saj so sile vetra ob pritisku ali podtlaku lahko zelo velike.
Slika 2: Pogled na prerezano okno od zgoraj
Slika 3: Zunanja površina okna je prevlečena z Al profilom- steklo zakriva ves okvir