Veluxova okna in druge novosti

Okna Velux – visoko udobje in manjši stroški ogrevanja ter hlajenjaO proizvodnem programu podjetja Velux smo se pogovarjali z direktorjem Velux Slovenija d.o.o., gospodom Vojkom Golmajerjem. Dobili smo veliko zanimivih podatkov in informacij o posamez

Okna Velux – visoko udobje in manjši stroški ogrevanja ter hlajenja

O proizvodnem programu podjetja Velux smo se pogovarjali z direktorjem Velux Slovenija d.o.o., gospodom Vojkom Golmajerjem. Dobili smo veliko zanimivih podatkov in informacij o posameznih izdelkih in novostih v proizvodnem programu. Zelo zanimiva in utemeljena pa je njegova misel, da lahko strešno okno ob gradnji novega objekta, v smislu porabljene energije za ogrevanje ali hlajenje, postane pozitiven ali pa negativen gradbeni element.

Danski Velux je znan proizvajalec strešnih oken, ki veliko vlaga v razvoj, predvsem z namenom izboljšanja kakovosti bivanja. Velux (VE- ventilacija, LUX – svetloba) v zadnjem času usmerja svoj razvoj v trajnostno gradnjo. V ospredju je človek, njegovo dobro počutje in optimalna raba energije, ki vedno upošteva tudi koristi, ki jih ponuja sonce. Vse bolj so osredotočeni na gradnjo aktivnih in energetsko učinkovitih hiš, ki omogočajo vrhunsko kakovost bivanja.

 

Projekt Model home 2020

Je vizija podjetja Velux, ki združuje klimatsko nevtralno gradnjo in hkrati visoko bivalno ugodje. Preizkusi potekajo v več tako imenovanih aktivnih hišah, v katerih živijo družine, ki stavbe testirajo in zaznavajo njihove prednosti ter pomanjkljivosti. Zgradili bodo šest hiš v različnih delih Evrope in ugotavljali tudi vpliv klime, arhitekture, življenjskih navad in različnih kulturnih okolij. V stavbe so vgrajeni elementi iz njihovega lastnega proizvodnega programa, sodelovali pa bodo tudi z dobavitelji gradbene in strojne opreme. Preizkus bo potekal dolgoročno, predvidevajo pa da bodo vse stavbe postavili do konca naslednjega leta.  Ves čas bodo tudi natančno merili parametre, ki neposredno vplivajo na bivalno ugodje in energetsko učinkovitost objekta.

 

Sončni pogon in rolete

Strešno okno je industrijski izdelek, ki je strogo testiran pod raznimi obremenitvami. Direktor podjetja, g. Vojko Golmajer zagotavlja, da bo vsako pravilno vgrajeno strešno okno Velux, brez težav delovalo vsaj trideset let. Misli tudi, da je gradnja frčad veliko bolj komplicirana od vgradnje strešnega okna, saj moramo ob postavitvi frčade izvesti še veliko zahtevnih detajlov, med njimi porezati strešnike, izvesti žlote in pravilno položiti hidro ter toplotno izolacijo, kar so dela, ki jih obvladajo le redki. Strešno okno pa lahko uspešno vgradi vsak sam, upoštevati mora le priložena navodila, ki so enostavna in hkrati nazorno prikazujejo vse potrebne korake ob vgradnji.

 

Vojko Golmajer direktor Velux Slovenija je podrobno predstavil njihove proizvode


Veluxova navodila za vgradnjo oken so vrhunsko izdelana in razumljiva

Strešna okna in sončni kolektorji so oblikovno in funkcionalno usklajeni

 

Tudi zunanjo roleto, ki služi kot zaščita pred sončnim sevanjem, točo in vlomom, lahko vgradimo naknadno na katerikoli tip starega ali novega Velux strešnega okna. To velja za običajna okna na ročno odpiranje in novejša, z motornim odpiranjem na solarni pogon. Izjema so okna, katerih pogon je priključen na hišno električno instalacijo, pri teh je bolje, da zunanjo roleto ali žaluzijo vgradimo istočasno, ko vgrajujemo okno.

 

Zunanja senčila izboljšajo energijsko bilanco objekta

Če so strešna okna obrnjena na vzhod, jug ali zahod, zagotovo pozitivno vplivajo na energetsko bilanco objekta, zato vgradnja troslojne zasteklitve ni potrebna. Za ta okna dvoslojna zasteklitev popolnoma zadostuje, saj je pomembnejše, da lahko okno sprejme čimveč energije, kot pa morebitne malo manjše toplotne izgube. Za okna obrnjena na sever pa vgradnjo troslojnega stekla priporočajo. Med senčili, ki so na razpolago, so žaluzije sposobna zadržati kar 80 % sončne toplote, rolete pa do 90 %. Na splošno pa senčila izboljšajo toplotno izolativnost okna za okrog  20 %.

 

Tudi termosolarni kolektorji

Poleg velike izbire oken Velux Slovenija nudi tudi termosolarne ogrevalne sisteme. Primerni so za ogrevanje sanitarne vode in dogrevanje objektov. Vgradnja je enostavna, v primerjavi s podobnimi proizvodi drugih proizvajalcev, pa so zelo lahki. Zato jih lahko brez težav prenašata in vgrajujeta dve osebi. So modularne izvedbe, med seboj jih enostavno  povezujemo, vgrajujemo pa jih neposredno v strešno kritino, zato dodatnih nosilcev ne potrebujemo. Zaradi enostavnosti sistema je tudi vzdrževanje preprosto. Zanimivo je, da nimajo vgrajenega odzračnika, kar je za uporabnika velika prednost. Kupcu so na razpolago tudi servisne usluge in rezervni deli. Kogar zanimajo tehnične podrobnosti jih lahko najde na spletni strani www.velux.si.

 

Presežek tudi v vizualnem pogledu

Velux je proizvajalec strešnih oken in termosolarnih sistemov, dimenzije kolektorjev pa se skladajo z izgledom in obliko oken. Zato ob sočasni vgradnji obojega dosežemo posebno vizualno usklajenost, ki je s katerikoli drugo podobno kombinacijo solarnega sistema in strešnega okna, ne moremo doseči. Solarni kolektorji Velux spadajo v višji kakovostni nivo tudi po učinkovitosti, proizvajalec pa napoveduje tudi solarni sistem, s katerim bo uporabnik lahko prostore tudi ohlajeval.

 

Okna odpiramo s soncem

Prva novost je set za elektromotorno daljinsko odpiranje strešnih oken, ki energijo za pogon dobivajo od sončnih celic, ki so vgrajene v okvir okna. Zato za odpiranje strešnega okna ni potrebno izvesti priklopa na hišno električno napeljavo, odpade pa tudi razbijanje sten. Tudi pri zamenjavi starega okna za novo, ki pa ima vgrajen motorni pogon, ni potrebno posegati v hišne instalacije. Sonce je zadosten vir energije, odpiranje in zapiranje okna pa upravljamo brezžično, z daljincem. Takšna motorizirana okna so še posebej uporabna tam, kjer so vgrajena na težko dostopnih mestih, nad stopnišči, galerijami ali avlami. Okno je opremljeno z akumulatorjem, ki ima vedno na zalogi dovolj elektrike, da lahko naprava deluje tudi po daljšem oblačnem obdobju.

 

Senčila upravljajo senzorji

Zunanji temperaturni senzor, ki je tudi vgrajen v oknu, bo v hladnem dnevu zaznal padec temperature in dvignil žaluzije ali rolete, v vročem poletnem dnevu pa bo avtomatika rolete zaprla. S tem avtomatsko preprečimo pregrevanje ali ohlajanje prostorov in uravnavamo temperaturo v njih. Sliši se neverjetno, vendar drži, da lahko uporabnik zaradi avtomatiziranega senčenja, prihrani poleti do 70% energije za hlajenje. Praktično poleti hlajenja ne bo potreboval, ker do pregrevanja prostorov sploh ne bo prišlo. Sistem deluje popolnoma samodejno, tudi ko lastnikov ni doma, zato bodo stroški ogrevanja ali hlajenja izredno nizki.

 

Vedno varni pred točo

Velux že nekaj let zaradi vedno bolj neugodnih vremenskih pojavov, pri čemer je mišljena predvsem toča, v okna vgrajuje posebna stekla. Zunanje steklo vseh oken je kaljeno in lepljeno, zato ga tudi velika točna zrna ne morejo razbiti. Če naročnik vgradi strešno okno skupaj z izolacijskim okvirjem, s čimer izboljša toplotno izolacijo, mu bo podjetje Velux zanj dalo desetletno garancijo. Na sejmu Energetika poleg drugih izdelkov predstavljajo tudi delovanje solarnega sistema in vso paleto strešnih oken. •

 

 

Velux erevija varčujem z energijo strešna okna vojko golmajer model home 2020 senčila rolete

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI