Vgradnja okna je najpomembnejša

Avtor: Barbara Primc

Vgradnja oken je pri nabavi novega stavbnega pohištva najpomembneja. Nič nam ne koristi kvalitetno okno, če z montažo zgrešimo.

Vsako okno je dobro le toliko, kolikor je dobro vgrajeno. In smernice sodobne gradnje zahtevajo od investitorjev, da že pri izbiri oken načrtujejo tudi njihovo vgradnjo. Dejstvo je, da je še vedno najpogostejša klasična vgradnja oken z ekspanzijsko poliuretansko (PU) peno, medtem ko je vgradnja po smernicah RAL s tesnjenjem v treh ravneh rezervirana za novogradnje in prenove z najvišjimi zahtevami po energijski učinkovitosti. Upoštevati jih morajo tudi investitorji, ki želijo za vgradnjo ali zamenjavo oken pridobiti nepovratna sredstva Eko sklada.

 

Klasična montaža okna ali smernice RAL?

Kje so pomanjkljivosti in prednosti klasične montaže v primerjavi z RAL montažo oken? Pri prvi je PU-pena šibka točka toplotnoizolativnega ovoja stavbe, saj njena penasta struktur sprejema vlago tako z notranje (bivalne) strani kot tudi z zunanje, pa čeprav smo izbrali okno s kakovostnim okvirjem in trislojno zasteklitvijo. Vlažna pena prevaja toploto in omogoča, da se razvije zidna plesen, posledica je propadanje lesenega stavbnega pohištva, predvsem pa neustrezna in celo zdravju škodljiva bivalna klima. Po drugi strani tesnjenje v treh ravneh vlagi onemogoča dostop v medprostor (rega), ki zato ostane suh in obdrži izolativne lastnosti. Rega med nosilno konstrukcijo in okenskim okvirjem mora biti zatesnjena v treh ravneh, da zrak in vodna para ne moreta prehajati iz notranjih prostorov navzven. S tem se zmanjša možnost za nastanek kondenzata in zagotovi toplotno- in zvočnoizolativni sloj v sredini. Vdor vode v konstrukcijo in vetra v notranjost se prepreči tako, da so sloji na zunanji strani čim bolj paroprepustni, vodotesni, takšni pa zagotavljajo tudi vetrno zaščito.

 

vgradnja okna ral montaza okna

Na fotografiji je nazorno prikazana izvedba stikov okna na spodnjem delu. Vidni sta zunanja in notranja folija, med njima pa toplotna izolacija. (Foto: Bojan Žnidaršič)

 

Zahtevno popravljanje napak pri vgradnji oken

Prednost klasične montaže s PU-peno in zagozdami je, da je hitra, možnost napak je minimalna, če se že zgodijo, pa jih je preprosto popraviti. Vgradnja oken po smernicah RAL je zahtevnejša, potrebna je natančnost, manevrskega prostora za napake tu skorajda ni, saj je njihovo popravljanje vse prej kot preprosto. Tesnilni trak, na primer, se med nameščanjem širi, kar je še posebej opazno, če vgradnja oken poteka v toplejših mesecih, saj višje temperature pospešijo širjenje traku. Monter mora biti pri delu zelo natančen in dosleden, le tako se bo trak popolnoma stikal s podlago in okenskim okvirjem po celotnem obodu – v enem kosu. Če denimo trak po špaleti nalepi naravnost do kota in nato naprej po drugi stranici, v kotu ostane neprilepljeno mesto. Temu se izogne, če trak v kotih zavije v kratko pentljo, da je prilepljen čisto do konca stranice.

Najpogosteje se napake pri tesnjenju v treh ravneh pojavijo pri rezanju, lepljenju in dodajanju traku. Njihovo popravljanje je zelo zahtevno, pravzaprav napak nikoli ne moremo popraviti tako, kot je treba – kakovostno vgradnjo zagotovimo samo z odstranitvijo že vgrajenega okna, ponovno pripravo špalet in ponovno montažo.

 

vgradnja oken

Vgradnja oken po smernicah RAL od monterja zahteva natančnost in doslednost. (Foto: Element PVC okna in vrata)

 

Pravilna priprava okenske odprtine in špalet

Kot že rečeno, je vgradnjo oken priporočljivo načrtovati že pri njihovi izbiri. Okno mora biti pravšnjih dimenzij glede na velikost odprtine – na splošno velja, da mora biti med okenskim okvirjem in podlago vsaj en centimeter široka rega. Načrtovanje vključuje natančno pripravo odprtine in izdelavo primerne podlage špalete, ki omogoča izvedbo tesnjenja rege v treh ravneh. Za vgradnjo oken po smernicah RAL se je najbolj smiselno odločiti že pri načrtovanju novogradnje, zidarska dela okrog odprtin so namreč zahtevnejša, tolerance za morebitna odstopanja pa je manj. 

Špaleta mora biti pravilnih oblik, s pravilnimi odmiki in brez neravnin po celotni površini, treba jo je zbrusiti, razprašiti in razmastiti. Okno se nato na vseh štirih straneh pritrdi v nosilno konstrukcijo, z vijaki sidri ali drugimi namenskimi pritrdilnimi sredstvi in ga je nujno treba podložiti s trajnimi podložkami in distančniki.

Bolj natančno so opravljena zidarska dela, manjša je možnost napak pri vgradnji. Zaradi vsega naštetega vgradnja oken po smernicah RAL pri monterjih ni preveč priljubljena, a če se gradi pasivna hiša, nizkoenergijska ali skoraj ničenergijska hiša, je vgradnja okna po RAL standardu nujna. Če je govora o prenovi hiše pa zaradi dodatnih zidarskih popravil zidu odločitev zanjo pogosto ni smotrna, prav tako ni priporočljiva, če hiša ni dobro izolirana in nima saniranih toplotnih mostov.

 


Vlogi je treba predložiti fotografije

Za pridobitev nepovratnih sredstev je treba k zaključni dokumentaciji predložiti fotografije ustrezno obdelane (pripravljene) špalete na mestu vgradnje novega lesenega okna in fotografije med vgradnjo, iz katerih so razvidni vsi vgrajeni tesnilni materiali, torej paroneprepustni in zrakotesni tesnilni materiali na notranji strani (tesnilna folija ali okroglo tesnilo z ustrezno tesnilno maso), paroprepustni, vodotesni in vetrno zaščitni tesnilni materiali na zunanji strani (tesnilna folija ali predkomprimiran trak ali okroglo tesnilo z ustrezno tesnilno maso) ter toplotno- in zvočnoizolacijski material (montažna pena) med notranjim in zunanjim tesnilnim materialom.


 

vgradnja okna jelovica

Za montažo okna po smernicah RAL se je najbolj smiselno odločiti že pri načrtovanju novogradnje. (Foto: Jelovica)


Predstavitveni video RAL montaže okna

 


Kaj pa prezračevanje om menjavi oken?

Sodobno stavbno pohištvo v kombinaciji s kakovostno vgradnjo okna po smernicah RAL in toplotnoizolativnim ovojem stavbe zagotavlja zrakotesnost. S stališča rabe energije za ogrevanje in hlajenje je to seveda nujno in dobrodošlo, s stališča kakovosti bivanja pa niti najmanj. V zrakotesnih objektih je zato nujna vgradnja prezračevalnega sistema, centralnega, decentralnega, lahko pa se odločimo tudi za katero izmed rešitev, ki jih ponujajo proizvajalci oken.

V podjetju AJM, na primer, ponujajo prezračevalni sistem z zračniki, ki so integrirani v zasteklitveni del okna ali vrat. Priporočajo ga vsem, ki želijo kontrolirano naravno prezračevanje bivalnih prostorov, zimskih vrtov ali poslovnih prostorov. Pretok zraka skozi zračnik se giblje med 73 (2Pa) in 144 (10Pa) m²/h/m.

Lokalni prezračevalni sistem Mikrovent, ki so ga razvili v podjetju Mik, je namenjen prezračevanju posameznih prostorov, v katerih je se pojavlja vlaga, ki lahko v zimskih mesecih povzroči nastanek plesni, kar poslabša kakovost bivanja.

pasica aplikacija

Okno je dobro le toliko, kolikor je dobro vgrajeno

Velux pa je za svoja strešna okna razvil sistem z rekuperacijo VELUX Smart Vent, ki omogoča prezračevanje pri zaprtem oknu. Po eni strani zagotavlja vse prednosti zaprtega okna (ščiti pred padavinami, insektom preprečuje vstop v prostor, ščiti pred hrupom iz okolice), po drugi strani pa zagotavlja vse prednosti odprtega okna, saj v prostor po enem kanalu ves čas dovaja svež in bolj suh zrak ter po drugem iz njega odvaja topel in vlažen zrak. Zrak potuje skozi inovativno zasnovan prenosnik toplote, ki zagotavlja več kot 75-odstotno izmenjavo toplote.

 

okno spaleta

Montaža po smernicah RAL pri prenovah ni smotrna zaradi dodatnih zidarskih popravil zidu, sploh pa ne, če hiša ni dobro izolirana in nima saniranih toplotnih mostov. (Foto: Bojan Žnidaršič)

 

Subvencije Eko sklada za leseno stavbno pohištvo

Po javnem pozivu 54SUB-OB17, katerega namen je povečanje rabe obnovljivih virov in večja energijska učinkovitost v stanovanjskih stavbah, je na voljo 16 milijonov evrov, nekaj tega bodo zagotovo izkoristili tudi tisti, ki so se odločili zamenjati dotrajano stavbno pohištvo. Pravico do nepovratne finančne spodbude imajo tisti, ki bodo zamenjali fasadna in strešna okna, balkonska vrata in fiksne zasteklitve z novimi energijsko učinkovitimi lesenimi okni s toplotno prehodnostjo UW ≤ 1,1 W/m²K, trojno zasteklitvijo in z energijsko učinkovitim distančnikom s ψ ≤ 0,060 W/mK. Lastnosti novih lesenih oken morajo biti določene po standardu SIST EN 14351-1:2006+A1:2010. Seznam ustreznih energijsko učinkovitih oken najdete na tej povezavi.

Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 100 evrov na kvadratni meter zamenjanih oken.

 


Priznani stroški ne vključujejo odstranitve, nakupa ali vgradnje vhodnih oziroma garažnih vrat, vgradnje dodatnih novih oken in povečanja površine zasteklitev obstoječih oken, vključujejo pa:

  • odstranitev obstoječih oken ter nakup in vgradnjo novih oken,
  • nakup in vgradnjo senčil,
  • nakup in vgradnjo zunanjih in notranjih okenskih polic,
  • popravilo in zaključno obdelavo špalet.

Na Eko skladu ob tem opozarjajo, da morajo biti lesena okna vgrajena v ustrezno pripravljeno okensko odprtino, ustrezno mehansko pritrjena, tesnjenje okenske rege mora biti izvedeno v treh ravneh, ustrezno morajo biti vgrajene okenske police in senčila ter ustrezno zaključena obdelava špalet, kot je opredeljeno v smernici RAL za načrtovanje in izvedbo vgradnje oken ter v drugih smernicah, predpisih in priporočilih. V predhodno pripravljeno odprtino morajo biti vgrajena skladno z navodili proizvajalca oziroma dobavitelja oken ter skladno z navodili proizvajalca oziroma dobavitelja pritrdilnih in tesnilnih materialov. »Upoštevani bodo le sistemi, izvedeni s paroneprepustnim in zrakotesnim tesnilnim materialom na notranji strani, paroprepustnim, vodotesnim in vetrno zaščitnim materialom na zunanji strani ter toplotnim in zvočnim izolacijskim materialom med notranjim in zunanjim tesnilnim materialom,« pravijo na Eko skladu.


Vsa morebitna dodatna vprašanja o RAL montaži oken napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE