Peter:
hišo (P+M, 160 m2) ogrevamo na talno gretje z nizkotemperaturnim kotlom.V kopalnici imamo dodaten cevni radiator, ki je vezan na talno gretje. Tu se pojavi problem, ker je temperatura kopalnice enaka kot v ostalih prostorih, mi pa želimo, da je temperatura v kopalnici za nekaj stopinj višja kot drugje.
Odgovor:
Opisali ste fenomen, ki je ravno značilnost talnega ogrevanja. Če se s termometrom v roki sprehodite po različnih prostorih, bo temperatura zraka povsod enaka. Talno deluje na principu toplotnega sevanja, ki ogreje predmete in osebe. Zrak je prozoren, zato se ogreje posredno, od predmetov in obodnih sten. Tudi temperatura vode v obtoku je povsod enaka. Na osnovi izračuna toplotnih izgub projektant ugotovi, koliko toplote je potrebno dovesti v posamezen prostor. Kjer želimo, da bo občutena toplota višja, več energije dovedemo tako, da cevi grelnega registra polagamo bolj zgoščeno, v medsebojni razdalji 10 ali 7 cm. Zato je višja tudi temperatura tal, posledica pa je višja občutena toplota, pri čemer je temperatura zraka samo eden od podatkov, saj je zelo pomembna tudi temperatura obodnih sten.
Želimo povedati, da je podatek, ki ga kaže termometer zraka manj pomemben, če vas v kopalnici ne zebe. Če pa vam je prehladno, lahko stanje popravite le z dodatnim virom toplote, saj to pomeni, da je grelni register v podu preslabo dimenzioniran. Pomaga lahko tudi vgradnja večjega radiatorja, če prostor to dopušča. •