Ali moramo delilnike toplotne energije plačati sami?

Lilijana:Živimo v najemniškem stanovanju in nas zanima, ali moramo delilnike toplotne energije plačati sami. Za vgradnjo se je odločila več kot polovica stanovalcev, (vsi le najemniki), števci pa bodo montirani na radiatorjih. To moramo sprejeti tudi mi,  drugače bomo morali plačevati 60% višjo ceno ogrevanja. Zanima me tudi ta višja cena, a najprej to, ali smo dolžni plačati števce ali mora to poravnati lastnik stanovanja, kateri je tudi dal pobudo za montažo. Odgovor:Naš odgovor bo v skladu z veljavnim zakonom, ki se nanaša tudi na merjenje porabe različnih energentov v …

Lilijana:
Živimo v najemniškem stanovanju in nas zanima, ali moramo delilnike toplotne energije plačati sami. Za vgradnjo se je odločila več kot polovica stanovalcev, (vsi le najemniki), števci pa bodo montirani na radiatorjih. To moramo sprejeti tudi mi,  drugače bomo morali plačevati 60% višjo ceno ogrevanja. Zanima me tudi ta višja cena, a najprej to, ali smo dolžni plačati števce ali mora to poravnati lastnik stanovanja, kateri je tudi dal pobudo za montažo.

Odgovor:
Naš odgovor bo v skladu z veljavnim zakonom, ki se nanaša tudi na merjenje porabe različnih energentov v večstanovanjskih objektih. Ker je zakon nedorečen, bo tak tudi odgovor. Zakon dopušča kup nedoslednosti in nejasnosti, ki jih je potrebno reševati z dogovarjanjem. Za odločitev za vgradnjo vodnih ali toplotnih števcev zadostuje odločitev 60% lastnikov stanovanj, za upoštevanje izmerjenih vrednosti pa mora biti strinjanje 100%. Zato je tudi grožnja o 60% povečanem plačilu stvar dogovora med stanovalci ali lastniki. Zakon lastnika ne zavezuje k plačilu merilcev, ker njihovo nameščanje ne spada med vzdrževalna dela v stavbi. Pri tem morebitnem sporu je lastnik močnejša stran, zato je zelo verjetno, da boste namestitev merilcev morali plačati sami. •

Simon Tihec

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE