Branko:

Živim v tronadstropnem bloku, starem 30 let. Ogreva ga ljubljanska toplarna. Lani decembra je vzdrževalec toplotne postaje staro črpalko zamenjal z novo, ki je močnejša in tudi krepko glasnejša. Nameščena je v kleti, pod spalnico. Hrup me moti pri spanju. Razlog zamenjave naj bi bila hladna stanovanja v zgornjem nadstropju. Na pritožbe odgovarja, da drugače ne gre. Vodo pa žene črpalka po bloku s tako močjo, da se med kroženjem sploh ne ohladi (dotočna in odtočna cev sta enako topli). Kako lahko ukrepam? Ali so smiselne pritožbe inšpekcijam? Kdo izvaja meritve hrupa?

 

Odgovor:

Žal je tovrstnih vprašanj veliko, kar kaže na slabo tehnično znanje med vzdrževalci.

Instalacija radiatorskega ogrevanja je skupna naprava vseh stanovalcev in vanjo ne sme samovoljno posegati nihče.  Se pa prav to dogaja. V 30 letih se je verjetno tudi v vaši stavbi porušilo tudi tisto hidravlično ravnovesje sistema, ki je bilo predvideno v projektu in izvedeno. Takrat se je hidravlično uravnoteženje izvajalo s fiksno nastavljenimi regulacijskimi ventili, te nastavitve pa so se do danes že porušile. Poleg tega domnevam, da je precej stanovalcev menjalo radiatorje (zaradi dotrajanosti ali neupoštevanja skupne lastnine) ali vgrajevalo termostatske ventile, možne pa so bile spremembe tudi v podpostaji (zamenjava  toplotnega menjalnika, zamenjava črpalk, zamenjava armatur), vse to pa prispeva k porušitvi hidravličnega ravnotežja ogrevalnega sistema.

Posledice porušenega razvoda so jasne: voda teče raje v smeri manjšega upora, ne tja, kamor bi morala za zadostno ogrevanje vseh prostorov. Zato oddaljeni radiatorji ne dobijo zadosti vode, posledica pa je, da stanovalce v tistih prostorih zebe. Vzdrževalci praviloma naredijo dva ukrepa: dvignejo temperaturo ogrevne vode in povečajo pretok ogrevne vode (vgradijo močnejšo črpalko). Oba ukrepa sta nestrokovna in napačna. Posledica obeh ukrepov je večja raba toplotne in električne energije, večja glasnost obtočne črpalke, večja glasnost radiatorskih ventilov,…

Za odpravo porušenih hidravličnih razmer je potrebno izvesti hidravlično uravnoteženje.   Ukrep je odvisen od vrste razvoda. Pri razvodu z dvižnimi vodi je potrebno na vsak dvižni vod vgraditi par balansirnih ventilov, na vsak radiator pa termostatski  ventil (točnost 1 K) z dvojno regulacijo  in ga pravilno nastaviti, poleg tega pa je potrebno tudi izbrati in pravilno nastaviti opremo v toplotni postaji. Vse to mora določiti projektant strojnih instalacij na osnovi projekta instalacij in dejanskega stanja, narediti pa izkušen izvajalec, v soglasju z vsemi solastniki (potreben je poseg v vsakem stanovanju).

Svetujem vam, da se s stanovalci dogovorite o izvedbi hidravličnega uravnoteženja sistema. Plačilo projekta in izvedbe gre lahko iz rezervnega sklada, lahko tudi kandidirate za subvencijo Eko sklada www.ekosklad.si.  Po izvedenem ukrepu se bodo stroški ogrevanja zmanjšali za vsaj 20% (izkušnje na že izvedenih sistemih), tako da se bo ukrep tudi hitro finančno povrnil.

JAVNI POZIV 13SUB-OB12 ukrep D - vgradnja termostatskih ventilov in hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema je do nedavnega omogočal finančno podporo za sofinanciranje nabave in vgradnje termostatskih ventilov in izvedbo hidravličnega uravnoteženja celotnega ogrevalnega sistema. Vgradnja termostatskih ventilov  in  izvedba  hidravličnega  uravnoteženja  ogrevalnega  sistema  mora  biti  izvedena  z  obveznim  postopkom načrtovanja, s katerim se zagotavlja korektno delovanje saniranega ogrevalnega sistema. Višina nepovratne finančne spodbude je znašala največ 25 % priznanih stroškov naložbe vgradnje termostatskih ventilov in hidravličnega uravnoteženja, skladno s predloženo dokumentacijo in predračuni izvajalca naložbe ter  ne več kot 30 € na grelno telo. Navedena spodbuda je vključevala tudi del sredstev za izdelavo ustreznega projekta oziroma izvedbo postopka načrtovanja tega ukrepa. Višji del nepovratne finančne spodbude za izvajanje ukrepov v večstanovanjskih stavbah, ki so bile predmet tega javnega poziva, se nameni upravičenim socialno šibkim občanom, in sicer v obsegu 100 % priznanih stroškov naložbe glede na njihov pripadajoči delež financiranja naložbe. Socialno šibek občan je vsak lastnik ali etažni lastnik stanovanja v večstanovanjski stavbi, ki je bil v času oddaje vloge ali v zadnjih 18 mesecih  upravičen do denarne socialne pomoči. Sedaj je sicer poziv zaključen, zato svetujemo, da počakate na razpis novega v naslednjem letu.

Svetujem vam, da problem rešite celovito in ga ne rešujete parcialno (pritožbe inšpekciji, meritve hrupa, zmanjševanje hrupa vgrajene opreme…). Za podroben nasvet obiščite energetskega svetovalca v vaši bližini www.ensvet.si.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.