1. posvet OBNOVLJIVI VIRI ŠIRŠA DRUŽBENA KORIST

 

Vabimo na  1. okroglo mizo – Posvet o obnovljivih virih v Sloveniji

za širšo zainteresirano javnost

——————————————————————————-

21. Maj 2014; CELJE,  sejem ENERGETIKE

Trajanje od 12 15 do 14 30 h,  Mala  kongresna dvorana Celjskega sejmišča d.d.

——————————————————————————-

VSEBINA:

PRIHODNOST ZELENIH TEHNOLOGIJ

ZA RABO SONCA, VETRA, BIOMASE, HIDRO ENERGIJE, BIOPLINA V SLOVENIJI

 

zeleno

 

 


 

 

POUDARKI IN VPRAŠANJA – SPREMLJEVALNI PROGRAM;

 

ENERGETSKI_SVETOVALEC_MATJAZ_VALENCIC

Povezovanje: MATJAŽ VALENČIČ, samostojni energetski svetovalec

  • Kako bodo odpravljene ovire umeščanja elektrarn OVE v prostor (sončnih, vetrnih, bioplinskih, biomasnih);
  • Bodo doseženi cilji OVE za električno energijo, torej skupni prispevek zavezujočim ciljem za leto 2020, saj imamo velik zaostanek za načrtovano dinamiko. Cilj je ambiciozen, predvideno je povečanje moči za 70% in proizvodnje elektrike iz OVE za 45% od leta 2010 do leta 2020;
  • Z energetsko sanacijo in trajnostno gradnjo stavb zaostajamo. Kdaj in kako bo to pospešeno?
  • V okviru novega sistema davka na nepremičnine naj bi se upoštevale energetske lastnosti stavb kot kriterij za možno olajšavo.  Ukrep 29 tabela 5a v AN OVE navaja Spodbujanje OVE v okviru davka na nepremičnine.Kdaj in kako bo to uvedeno?
  • Kako daleč smo z ukrepi za vključevanje bioplina v omrežje zemeljskega plina?
  • Kakšne vplive na OVE bodo imeli odloki o načrtu za kakovost zraka na območju devetih občin, kjer v nasprotju z AN OVE in spodbujanje OVE v LEK privilegirajo fosilne vire energije in so prenehali spodbujati OVE?      
  • Kakšne so ugotovitve državne evidence malih kurilnih naprav o emisiji in posledično prašnih delcih in kakšni so sprejeti ukrepi?
  • Kako bo pristojno ministrstvo zagotovilo reševanje že prispelih pobud za začetek postopka podelitve vodne pravice za mHE? (ukrep 38 tabela 5a AN OVE);

 


 

 

OSREDNJI PROGRAM:

 

dejan savic

Obnovljivi viri omogočajo energetsko neodvisnost posameznikom, regijam in Sloveniji

Dejan Savić,

zastopnik za energetsko politiko Greenpeace v Sloveniji

Rusko-ukrajinska kriza nas ponovno opominja na problem energetske odvisnost Slovenije, ki ostaja velika, dokler se zanašamo na izkoriščanje fosilnih goriv. Za razliko od fosilnih virov, pa lahko sonce pretvarjamo v elektriko na vsaki strehi. Sloveniji vsako leto odpihne ogromne količine okolju prijazne vetrne energije. Slovenija sodi med države, bogate z gozdovi, ki nudijo velike količine biomase. Hkrati imamo veliko vodotokov, ki omogočajo proizvodnjo hidro energije. S preusmeritvijo energetike iz fosilnih virov na obnovljive vire energije, lahko povečamo energetsko neodvisnost naših hiš, regij in celotne države.

 

 


 

 

romana jordan

Evropska energetska politika – Nenehno iskanje ravnovesja

dr. Romana JORDAN, Poslanka v Evropskem parlamentu

Evropska energetska politika – Nenehno iskanje ravnovesja

Dr. Romana Jordan bo spregovorila o razvoju in vlogi energetike za evropsko povezovanje ter o  stanju energetike v EU. Glavnina dogajanj skupne evropske energetske politike je že nekaj let namenjena oblikovanju notranjega trga elektrike in plina ter zmanjšanju ogljičnega odtisa v energetiki.  Predstavljeno bo uresničevanje zastavljenih ciljev, vloga obnovljivih virov energije ter težave oz. izzivi evropske energetike. Poslanka bo spregovorila tudi o strateških ciljih okoljsko-energetskih politik EU do leta 2030 in 2050 ter instrumentih za doseganje teh ciljev.”

 

 


 

 

robert otorepec

Ali fotovoltaika v Sloveniji res nima prihodnosti?

Robert Otorepec, predsednik ZSFI – Združenja slovenske fotovoltaične industrije

Fotovoltaika je edini obnovljivi vir energije v Sloveniji, ki ima res velik potencial v srednje in dolgoročnem obdobju. Splošno razširjena predstava, da je fotovoltaika daleč najdražji OVE, že vsaj tri leta ne drži več, danes pa je že med najcenejšimi obnovljivimi viri energije. Zakonodaja ne more enako obravnavati gradnjo tehnologij obnovljivih virov energije velikih par kW, ki so namenjeni pretežno lastni rabi in velikih naprav na OVE (od nekaj 100 kW pa do nekaj MW), ki so skoraj izključno namenjeni prodaji električne energije v omrežje.

 

 


 

 

nike krajnc

Problematika trga z lesnimi gorivi

Dr. Nike Krajnc, Vodja oddeleka za gozdno tehniko in ekonomiko, Gozdarski inštitut Slovenije

Proizvodnja lesnih goriv v Sloveniji, Trenutna raba lesnih goriv ter zunanja trgovina,  Problematika zagotavljanja kakovosti, Gibanje cen v Sloveniji in sosednjih državah.

 

 


 

 

bojan znidarsic

Prihodnost skoraj nič energijskih stavb

Bojan Žnidaršič, Energetski svetovalec ENSVET

Skoraj nič energijske stavbe so le deloma rezultat tehnologije in denarja, pretežno pa znanja implementacije energetskih potencialov parcele. OPN (občinski prostorski načrt) je šibek člen za gradnjo SNEZ. Naravne danosti parcele omogočajo trajne energetske koristi ob majhni investiciji, ter nizkih stroških obratovanja in vzdrževanja.

 

Zaradi omejitve prostora zbiramo prijave, pripišite ime podjetja in imena oseb. Prijava na e pošto.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI