Povezava arhitekture in strojništva

Arhitektura je povezana tudi s projektiranjem strojnih instalacij ter njihovo vgradnjo. Zamisel in koncept stavbe se začne pri investitorju in arhitektu. Projektanti strojnih instalacij največkrat pristopijo, ko je idejna zasnova že potrjena, glavne značilnosti objekta, na primer način zasteklitve, pa že določene. Kadar pa govorimo o sodobnih tehnologijah ogrevanja in hlajenja stavb, na primer o sistemu Isomax, pa mora strojni projektant sodelovati že pri idejni zasnovi  objekta. Tehnologija Isomax  omogoča, da stavba nima nobenega notranjega vidnega ogrevala, nobene večje kotlovnice ali dimnika. Kljub temu da streha prestreza energijo sonca, sprejemnik sončne energije ni viden, saj je skrit pod kritino. Tehnologija Isomax je enostavna in jo lahko prilagodimo skoraj vsem arhitekturnim rešitvam.


Sonce ogreva, zemlja hladi

S tehnologijo Isomax z energijo sonca stavbo ogrevamo, z zemljo pa hladimo. V poletnem času strešni sprejemniki zajemajo toploto sonca in jo odvajajo v topli zemeljski hranilnik. V zunanje stene zgradbe je vgrajena tako imenovana temperaturna pregrada ali aktivni ovoj zgradbe. Naloga te pregrade je, da pozimi prepreči toplotne izgube in ohlajanje notranjosti objekta, poleti pa prepreči pregrevanje, ter na ta način vse leto zagotavlja primerne bivalne pogoje.


dulc1

Maketa s prikazom poteka cevi v strehi, stenah in tleh stavbe

dulc2
Prerez objekta s položajem vodnih in zračnih cevnih povezav


V temperaturni pregradi se nahaja cevni sistem v katerem se pretaka voda ustrezne temperature. Poleti se temperatura aktivnega ovoja zgradbe giblje od 16°C in 18°C, potreben hlad pa dobiva iz zemlje, ki ima v globini dveh metrov skoraj stalno temperaturo od 8 do 12°C. Pozimi temperaturo aktivnega ovoja ohranjamo z odvzemanjem toplote iz toplega zemeljskega hranilnika in vzdržujemo temperaturo aktivnega ovoja zgradbe, ki znaša od 16 do 20°C.


Vračanje toplote odpadnega zraka

Poleg temperaturne pregrade ima tehnologija Isomax še protitočni sistem vračanja odpadne toplote po načinu cev-v-cevi, z izkoristkom do 90%, ki v zimskem času uporablja toploto zemlje za dogrevanje vstopnega zraka. Za ogrevanje in hlajenje ne potrebujemo nobenih fosilnih goriv, temveč samo elektriko za pogon dveh obtočnih črpalk in dveh prezračevalnih ventilatorjev.


Za prvi referenčni objekt je predvidena letna poraba električne energije 1.300 kWh, ki jo potrebujemo za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje, kar znaša 5,9 kWh/m2 na leto na ogrevano površino. Če pri tem dodamo še porabo elektrike za pripravo sanitarne tople vode, bo predvidena poraba 2.500 kWh na leto. Če sistemu dodamo še fotovoltaično elektrarno moči 2,5 kW, postane objekt energetsko neodvisen in ekološko neoporečen, saj za obratovanje uporablja le obnovljive vire energije.  Tehnologija Isomax sledi tudi okoljskim ciljem Slovenije, med katere spadajo  20% izboljšanje energetske učinkovitosti, 25% povečanje izrabe obnovljivih virov energije in 20% zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida.


erevija varčujem z energijo Isomax dulc varčevanje energije ogrevanje gradnja hlajenje

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.