Pri HERZ-u smo na podlagi zahtev trga razvili široko paleto termostatskih ventilov za enocevne in dvocevne ogrevalne sisteme ter različne vrste ogrevalnih teles vseh večjih proizvajalcev, hkrati pa nismo pozabili na sodobno obliko izdelkov.
Potreba po vgradnji termostatskih ventilov se pojavi takrat, ko centralna regulacija ne more več učinkovito opraviti svoje naloge bodisi zaradi nenatančnega projektiranja ali bodisi izvedbe. Zato se poslužujemo lokalne regulacije na ogrevalih. Investicija v vgradnjo termostatskih ventilov se hitro povrne, doseženi prihranki so lahko tudi do 20%.
![]() |
Na temperaturo v prostoru vpliva več dejavnikov:
- zunanji vplivi: veter, temperatura okolice, toplotna prehodnost objekta,
- notranji vplivi (notranji viri): toplota, ki jo oddajamo ljudje v prostor, sončno sevanje skozi okna, toplota razsvetljave in gospodinjskih aparatov.
Termostatski ventil je sestavljen iz tipala, ki zaznava temperaturo, regulatorja in ventila (termostatska glava in ventil). Naloga termostatske glave je, da toploto notranjih virov izkoristi za ogrevanje, saj že za 1°C nižja temperatura prostora pomeni pri porabi energije prihranek 5-7%.
Želeno temperaturo lahko prilagajamo vsakemu prostoru posebaj in je odvisna od več dejavnikov, predvsem od namembnosti prostora (dnevna soba, kopalnica, kletni prostori,...), ter potreb posameznika.
Ob vgradnji priporočamo
Vgradnja termostatskih ventilov ni enostavna, saj lahko z zamenjavo povzročimo kar nekaj težav v ogrevalnem sistemu. Zato priporočamo, da se pred zamenjavo posvetujete s strokovnjakom, ki bo preveril tlačne razmere in predvidel hidravlično uravnoteženje. S tem bo vsakemu grelnemu telesu zagotovljena zadostna količina ogrevne vode. Prav tako bo izvajalec del izbral ustrezen ventil in s tem preprečil napake, kot npr. moteče šumenje v ventilu ali neustrezno namestitev temperaturnega tipala.
Splošni napotki za vgradnjo termostatskih ventilov:
- tipalo moramo vgraditi tako, da ga lahko neovirano obliva zrak iz prostora;
- na tipalo ne sme vplivati toplota, ki jo oddaja grelno telo;
- termostatske glave z vgrajenim tipalom morajo biti vgrajene vodoravno.
Ker so grelna telesa vgrajena na različne načine, je bilo potrebno razviti termostatske glave različnih izvedb, ki omogočajo namestitev tipala na ustrezno mesto.
Na trgu so dobavljive:
- klasična termostatska glava,
- termostatske glave z daljinskim tipalom,
- termostatske z daljinsko nastavitvijo.
Vzdrževanje
Termostatska glava, kot regulator temperature ne potrebuje veliko vzdrževanja.
Priporočamo da:
- občasno očistite prah z rež in s tem omogočite neoviran pretok zraka,
- poleti odprite termostatski ventil do konca, saj s tem preprečite poškodbe sedeža ventila.