Če pravkar načrtujete gradnjo ali obnovo hiše, je zagotovo dobro poznati odgovore na nekaj pomembnih vprašanj.  Nanašajo se na pravilno izvedbo ali prenovo fasadnega podzidka, v pravopisu je to talni zidec, vsi pa ga poznajo pod ljudsko oznako »cokl« ali »cokel« (iz nemško Sockel).

Pojasnili bomo, kateri material izbrati ob prenovi, zakaj mora biti vodoodbojen, kakšna je pravilna izvedba hidroizolacije in zakaj so bili včasih »cokli« večinoma širši od fasade.

 

Stare hiše je nimajo

V hiše včasih niso vgrajevali hidroizolacije. Ko rečemo »včasih« pri tem ne mislimo na neko nejasno obdobje v pradavnini, saj hidroizolacije pogosto ne najdemo niti v stavbah, zgrajenih v poznih šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Gradbeniki so s pomočjo »cokla«, ki je bil običajno odebeljen oziroma širši od fasade, stavbo ščitili pred meteornimi vodami in snegom, saj je stik stavbe s tlemi eden najbolj izpostavljenih delov stavbe.

Kamniti in kasneje mešani zidovi, zgrajeni iz kamna in opeke, so bili sestavljeni iz dveh delov, notranjega in zunanjega. Oba dela so po vsej debelini zidu povezovali vezni kamni, zato so na teh mestih nastajali toplotni mostovi. Posledica je bila izguba toplotne energije in pojav kondenza. 

Tradicionalni materiali, med njimi kamen, kamniti drobir in ilovica za vezivo, so imeli dobro sposobnost vpijanja in oddajanja vlage. Ko pa so za popravilo starejših hiš začeli uporabljati mešanice s cementom, so se naravna ravnovesja porušila. Prebivalci takih stavb so se začeli pritoževati nad rosenjem in pojavom solitrnih madežev, fasada in fasadni podzidek, ki je bil vlagi najbolj izpostavljen, pa sta začela razpadati. Res škoda, če pomislimo, da je bil »cokel«, vsaj pri bolj razkošnih stavbah, pomemben okrasni element, pogosto izdelan iz obdelanega naravnega kamna.

 

 

fibran temeljna plosca cokl

V predelu cokla je potrebno poleg zahtevane tlačne trdnosti toplotne izolacije izpostaviti tudi njeno vodovpojnost.  Toplotna izolacija sme vpijati le minimalne količine vlage tudi v primeru potopitve. Zato so za ta področja ustrezne le toplotne izolacije, kot  je ekstrudirani polistiren FIBRANxps ETICS z vodovpojnostjo pri potopitvi WL(T) 1,5.

 

Prej vlažna, danes suha

Včasih je veljalo, da mora biti klet vsaj malo vlažna, saj je bila namenjena hranjenju ozimnice ali sodov z vinom. Zaradi spremembe življenjskih navad pa se je spremenila namembnost kleti in zato tudi tehnika gradnje. Danes so v novogradnjah kleti povsem suhe, nepodkletene hiše pa so od podlage ločene z hidroizolacijskim slojem.

Z izrazom »cokel« danes označujemo del zunanjega zidu, ki je v stiku s terenom okrog stavbe. Vertikalna hidroizolacija mora biti na tem mestu dodatno mehansko zaščitena z nevpojnim slojem trdne toplotne izolacije. Zato je nujna postavitev hidroizolacijske plasti, ki zagotavlja vodoodbojnost. Spodnji rob »cokla« je v slabem vremenu v stalnem stiku z brizgajočo vodo in vlažnim terenom. Zato bo vsak material, ki pretirano vpija vlago in je izpostavljen še temperaturam pod lediščem, začel zagotovo razpadati.

 

Fasadni sistemi

 

Vertikalno izolacijo na tem mestu zato vedno položimo do celotne višine »cokla«. Na splošno velja, da naj bo visoka najmanj trideset centimetrov, končna višina pa je odvisna še od razmer v okolici stavbe. Če govorimo o samotni hiši postavljeni visoko v koroških hribih, kjer je več padavin in snega, bo ta pas višji kot v hiši, ki stoji v slovenski Istri.

Našteli smo nekaj osnovnih pravil, ki se jih moramo držati med načrtovanjem in izvedbo »cokla«, s čimer zagotovimo dolgo življenjsko dobo tega dela stavbe. Naslednjič bomo predstavili še tehnične podrobnosti in potrebne lastnosti uporabljenih materialov.  Do takrat pa imamo čas za razmislek, kako bo izgledal naš bodoči talni zidec ali »cokel«.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.