Ja, prav imate! Malo čuden naslov. Pa vendarle skriva neko vrednost. Sanacija, popravilo, izboljšanje obstoječega stanja naj bi bil postopek oz. opravljeno delo v smislu upoštevanja najoptimalnejših trajnih in trajnostnih rešitev.
Sanacijo se namreč ne splača izvesti le kot hitro rešitev, ki bo zadostila minimumu. Tako novogradnjo kot sanacijo je vredno izvajati strokovno s proučitvijo vzroka problema, analizo stanja, z načrtovanjem in izvajanje ukrepov s strani verodostojnih strokovnjakov ter uporabe ustreznih materialov, saj le tako dobimo trajno in tudi cenovno ugodno rešitev.
Sanacija toplotne izolacije temeljev in zasute stene
Pri vseh konstrukcijah v zemlji ali vlagi in vodi izpostavljenih konstrukcijah moramo najprej poskrbeti za brezhibno vodotesnost in zaščito hidroizolacijskih slojev pred poškodbami. Ker vlaga v prostoru lahko nastaja tudi zaradi kondenzacije, pojava rose na hladnih površinah zaprtih toplejših prostorov, je ob hidroizolaciji v zemlji pomembna tudi trajno učinkovita toplotna izolacija, ki neogrevanim prostorom onemogoči pojav rosenja, ogrevanim prostorom pa omeji toplotne izgube. Poudarek je na ustrezni toplotni izolaciji, ki tudi pod vplivom stalno prisotne vlage ali celo vode ostaja toplotno izolativna, za kar mora biti na osnovi rednih testiranj pridobljena Evropska tehnična ocena ali nemško dovoljenje za uporabo Zulassung.
Temu so namenjene toplotne izolacije, katerih vodovpojnost v primeru dolgotrajne potopitve WL(T) ne presega 0,7 vol.% , hkrati pa dolgotrajno difuzijsko navlaževanje WD(V) ne sme presegati 5 vol. % pri tankih izolacijah in ne 3 vol. % pri debelejših, saj se toplotna prevodnost navlaženih izolacij poveča in se izolativnost sorazmerno z leti poslabšuje. Za dovoljeno uporabo v zemlji ali na obrnjeni strehi sta odločilni obe meritvi. Kot pri vsej obodni izolaciji je tudi v zemlji, po standardih v gradbeništvu razvitih evropskih držav, npr.DIN 4108 ali ÖNORM 6000, zahtevana uporaba trdih plošč z robom na preklop za ublažitev linijskih toplotnih mostov.
FIBRAN ima verjetno edini od slovenskih proizvajalcev izolacij dovoljenje za uporabo tudi pod nivojem podtalnice, saj izpolnjuje vse zahteve, merjeni rezultati pa so celo mnogo boljši od minimalno predpisanih. Zato npr. FIBRANxps 300-L izolacija, ki je temu namenjena, ne potrebuje nikakršne dodatne zaščite s t.i. čepasto folijo, ki jo izvajalec z veseljem dodatno proda investitorju ob vgraditvi manj ustreznih ali povsem neustreznih izolacij. Neustrezni materiali, kmalu zahtevajo ponovno sanacijo, in kot odpadki še dodatno obremenijo naše okolje.
|
FIBRANxps 300-L, kot izolacija v zemlji ima zaglajeno površino, medtem ko je FIBRANxps ETICS GF izolacija z vafel (napolitanka) površino namenjena ometanim coklom. Debelinska toleranca pri ometanih izolacijah je T3, da zaradi izravnav z ometi ne pride do neželjenih razpok ali neravnosti zaključnega sloja. |
Želite več informacij?
"*" indicates required fields