V uporabi sta dve duhoviti rešitvi za pritrjevanje toplotne izolacije na zunanje stene stavb, ki sta manj znani in novost tudi v svetovnem merilu. Kljub armirni mrežici, ki je potopljena v tanek zunanji omet in ovija celotno stavbo, je potrebno plošče vedno še dodatno pritrditi in sidrati v steno, saj jih lahko močnejši veter odtrga od podlage. Običajna sidra za izolacije iz izolacijske volne ali lahkih polimernih plošč so na eni strani krožnikaste oblike, po pribijanju v izvrtino pa je potrebno nastalo vdolbino še kitati.
Rotofix omogoča pritrditev na zelo neravne in raznolike površine brez lepljenja |
Prva - Ecotwist, eden za vse debeline
Prvi način pritrjevanja omogoča hitrejše sidranje, prihranek časa in skladiščnega prostora. Z istim izdelkom pritrjujemo izolacijo ne glede na njeno debelino in material iz katerega je izdelana. Glavni del ideje je polžasto zavita velika vijačnica, ki se med privijanjem potopi pod površino in v sredino izolacijskega sloja ter hkrati trdno drži ploščo. Na površini razen majhne luknjice ni videti ničesar, ta del pa lahko zapremo s paličico iz stiropora ali z vbrizgom majhne količine poliuretanske pene. Kitanje vdrtine zato odpade, toplotni most med površino in notranjostjo izolacije ne nastane, saj stika s površino ni. To pa tudi pomeni, da ne more priti do nobenih barvnih ali drugih sprememb na fasadi na mestih, kjer je sidrana.
Sidro Ecotwist se potopi v polistirolno izolacijo, za debeline od 100 do 400 mm |
Eno uvijanje – več koristi
Teh sider ne zabijamo ampak jih uvijamo s pomočjo počasi vrtečega vrtalnega stroja. Pripomoček je šestoglata kovinska paličica, ki ima pomični prstan za lažje določanje globine uvijanja in to je vse. Sidro Ecotwist je sestavljeno iz notranjega kovinskega vijaka, ki ga obdaja podolgovat plastični zidni vložek posebne izvedbe, ki ga na vrhu zaključuje ploščata vijačnica. Med uvijanjem sidra široka vijačnica prodira in se potaplja v izolacijo, steblo sidra prodre v izvrtino v steni, poseben kletkasti del vložka pa se prične pri tem rahlo deformirati. V enem delovnem gibu se sidro pritrdi v zid, izolacija se prisloni obenj, rumena vijačnica pa drži ploščo na mestu. Sistem je predviden za plošče iz polistirola debeline od 100 do 400 mm, globina izvrtine v zidu 45 mm, sidro pa ne omogoča prestopa toplote med zidom in površino izolacije.
Običajna sidra za pritrditev izolacije iz stiropora ali mineralne volne |
Druga - Rotofix drži plošče brez lepljenja
Kadar so stene stavbe res neravne, zidovi pa še mešanica raznih materialov, lepljenje na takšno podlago ni možno. Rešitev je sistem Rotofix, saj niveliranje in pritrditev plošč izvedemo brez lepila. Pri tem odpade odstranjevanje starega ometa in izravnava z novim ometavanjem, s tem pa prihranimo čas, denar in material. Premostimo lahko neravnine od 10 do 70 mm, zato je uporaben povsod, tudi na novih zgradbah. Z njim lahko varno pritrdimo do 200 mm debele plošče, največkrat iz stiropora ali podobnih materialov, temperature med pritrjevanjem so lahko pod 0°C, sistem je mehanično trden in dopušča fino uravnavanje, zato bo zunanja površina popolnoma ravna.
Načini pritrjevanja izolacije na manj in bolj neravne podlage |
Postopek je hiter in natančen
Prične se z vrtanjem vodilne odprtine v stiropor in uvijanjem kratke plastične vijačnice, ki jo uvrtimo tako globoko da se dotakne zidu. Pri tem je plošča izolacije v približno pravilnem položaju. Skozi odprtino v vijačnici nato izvrtamo luknjo v zid in vstavimo dolg zidni vložek, ki ga trdno zasidramo s privijanjem vijaka, ki je v njem. Sledi prislanjanje vodne tehtnice na ploščo in fino nastavljanje položaja z ročnim vrtenjem plastične vijačnice, ki jo ročno vrtimo z vtičnim šestrobim ključem. Delo zaključimo z vstavljanjem paličice izolacije v vidno izvrtino ali vpihanjem pene.
Proizvajalec teh dveh in še nekaterih standardnih sistemov je firma STO, ki je s tem uporabnikom omogočila, da lahko namestijo toplotni ovoj na res vsako zgradbo.
Povezane vsebine