Na kaj moramo paziti, da ne naredimo več škode, kot koristi? Poučimo se, če se bomo dela lotili sami in za vsak primer, da nam bo jasno, kaj počne izvajalec!
Toplotna izolacija
Ni vseeno, kakšna je toplotna izolacija, da ne bo poleti v mansardi vroče in pozimi mraz. Gostejša izolacija med špirovci iz kamene volne (gostote 30 ali 50 kg/m3), lesne volne ali celuloze, bo precej bolj učinkovito zadržala vročino na zunanji strani. Poleg tega je dobro in gosto izolacijo lažje zagozditi med špirovce. Ker je po današnjih merilih za dobro izolacijo strehe potrebna večja debelina izolacije, kot je višina špirovcev, je potrebno drugi sloj izolacije namestiti še pod špirovce.
Uporaba izolacijske folije |
Skupna debelina izolacije naj bi bila od 22 cm (pri toplotni prevodnosti izolacije 0,032 W/mK), pa do-30 cm (pri toplotni prevodnosti izolacije 0,045 W/mK) – odvisno od tega, kako kakovostno izolacijo izberemo. Res pa je, da se izolacije iz steklene volne s toplotno prevodnostjo 0,045 W/mK praktično ne uporablja več, saj slabo ščiti pred poletno vročino. Će imamo tako izolacijo že vgrajeno na streho, pa je ne želimo zavreči, jo porabimo za notranji sloj pod špirovci, za izolacijo tal v konstrukciji lesenega stropa ali za podobne, manj obremenjene konstrukcije.
Ker so špirovci običajno visoki 12-16 cm moramo torej pod špirovce namesti približno še enkrat toliko izolacije. V primeru, da je naše podstrešje nizko in ne bi želeli preveč znižati prostora, lahko namesto izolacije iz mineralne volne ali celuloze uporabimo večslojne izolacijske folije. Zaradi dobrih izolacijskih lastnosti je potrebna manjša debelina, obloga pod špirovci je tanjša, strop višji. Na našem trgu jih je že več vrst (Actis triso super 10+, Super Quilt, Actis Boost Hibrid, Actis H control ipd).
Folija nad izolacijo
Nad izolacijo se običajno namesti folijo, ki služi kot rezervna kritina. Preprečuje namočenje izolacije, če bi streha puščala in prepreči prepih skozi izolacijo, ki zmanjšuje učinkovitost izolacije. Će strešna konstrukcija ni narejena tako, da zagotavlja prezračevanje med kritino in izolacijo, je toplotna izolacija manj učinkovita. Take so pogosto stare strehe. Će smo prepričani v kakovost kritine in ne načrtujemo menjave, lahko prezračevalni sloj naredimo med špirovci: izolacijo namestimo 4-5 cm nižje od zgornjega roba špirovcev. Ne smemo pa pozabiti, da prezračevalni sloj deluje le, če je ob kapu odprt, da lahko zajame zrak in ga v slemenu odda – torej moramo tudi v slemenu oz.tik pod njim zagotoviti odzračevanje. Će tega ne moremo zagotoviti, se prezračevalnemu sloju med špirovci raje odpovejmo in povečajmo debelino izolacije.
Nad izolacijo namestimo folijo – rezervno kritino in vetrno zaporo, ki naj bo čim bolj paropropustna. To lastnost opiše Sd vrednost, ki je za paroprepustne folije od 0,02 do 0,04m.
Stike parne ovire pazljivo zatesnimo |
Folija pod izolacijo
Preprečuje potovanje vlažnega zraka skozi toplotno izolacijo in skozi leseno konstrukcijo. V hladnem vremenu lahko vlaga kondenzira in navlaži toplotno izolacijo in strešno konstrukcijo. V najboljšem primeru se oboje v toplem vremenu posuši. Će je teh ciklov veliko in če je vsakokrat veliko vlage, se zmanjša učinkovitost toplotne izolacije, lesena konstrukcija pa lahko začne propadati. Da se neželenemu prehodu vlažnega zraka skozi strešno izolacijo izognemo, na spodnji strani toplotne izolacije nameščamo folije – parne ovire ali parne zapore. Parna zapora bistveno bolj tesni od parne ovire. Da je ne uporabljamo kar počez, za vsak slučaj, je več razlogov. Potrebna je vedno, kadar streha ni prezračevana, saj bi se v takem primeru vlaga v konstrukciji prehitro nakopičila. Pri prezračevanih strehah pa se je pametneje odločiti za parno oviro, ki omogoča v poletnih mesecih sušenje strehe v smeri proti notranjosti.
Toplotnoizolacijske folije so večslojni izolacijski materiali, sestavljeni iz slojev aluminijaste ali PE folije in tankih plasti penastih ali filcastih materialov. Zaradi folij praviloma slabo prepuščajo paro in jih uporabljamo tudi kot parne ovire. Nekatere med njimi so izdelane prav za tesnjenje in funkcionirajo kot parne zapore, spet tretje pa so iz perforiranih folij in zato paroprepustne – te lahko uporabljamo z zunanje, strešne strani – nad izolacijo.
Će nismo prepričani, katero folijo uporabiti, je najbolje, da opišemo sestavo strehe usposobljenemu prodajalcu ali tehnologu proizvajalca.
Parno oviro ali zaporo ob zidu zatesnimo |
Tesnenje
Uporaba folij, ki na stikih niso zatesnjene, ne da pravega rezultata. Na zunanji strani se bo med stike ujel veter in prepihoval izolacijo. Na notranji strani pa bo med režami uhajal vlažen zrak. Zato je uporaba kvalitetnih tesnilnih trakov obvezna. Pozabiti ne smemo na stike folije s stenami in na preboje, ki jih moramo narediti v folije okrog instalacij. Na mestih, kjer parna ovira »pušča«, je prehod vlage še večji in kondenzacija neizbežna. Vedno uporabimo kvalitetne, trajno elastične materiale, ki so namenjeni uporabi v strešnih konstrukcijah in ne navadnih lepilnih trakov, ki bodo čez nekaj mesecev popustili. Za to uporabljamo ustrezne butilne tesnilne mase.
Pravilno zatesnimo folijo okrog strešnega okna |
Notranja obloga ima več funkcij
Nekoč lesen opaž, danes mavčne plošče. Oba materiala zelo dobro uravnavata klimo v prostoru, se pa pogoste uporabljajo plošče, saj so prostori svetlejši, vzdrževanje pa enostavnejše.
Dovolj debela obloga še izboljša toplotno ugodje v prostoru, saj del toplote akumulira. Poleg tega obloga iz dveh debelejših plošč izboljša zvočno izolativnost, kar je posebej pomembno, kadar so na podstrešju spalnice, hiša pa ob prometni cesti, železnici, letališču ali hrupni proizvodni dejavnosti. Strošek dvoslojne obloge je zanemarljiv, če upoštevamo končno kvaliteto bivanja.
Mansarda je z mavčno oblogo svetel in prijazen prostor |
Dvoslojna obloga iz požarnih mavčnih plošč pa je tudi učinkovita zaščita v primeru požara, saj preprečuje širjenje požarna na streho in preko strehe na druge objekte.
V prostorih, kjer je veliko vlage (kopalnice), namesto mavčnih plošč uporabimo lahko betonske plošče (Aquapanel, Aquaroc, Aquafire, Fermacell H2O ali podobno).
|
Povezane vsebine