Splošno znana so pravila o lokaciji toplotne izolacije na obodnih površinah ogrevanega ali hlajenega prostora - izolira se iz zunanje oz. hladne strani.

Kaj pa, če to ne gre?

Navajamo nekaj osnovnih napotkov za samograditelje v primeru nujne toplotne sanacije sten, stropov in poševnih streh iz notranje strani. Dobro je poznati tako teorijo kot vedeti za izkušnje iz prakse.

V čem je problem notranje toplotne izolacije?

•             Z notranjo izolacijo zmanjšamo akumulacijo v masivni steni ali stropu.

•             Paroprepustne toplotne izolacije, kot so mineralne volne, zahtevajo izredno pazljivo izvedeno parno zaporo na notranji strani za uravnotežen prehod vlage.

•             Pri delni notranji izolaciji lahko pride do toplotnega mostu, zato se je koristno posvetovati s strokovnjaki.

 

Toplotna izolacija iz notranje strani torej ni pravilo, vendar se ji včasih, še posebej pri več stanovanjskih objektih, ne moremo ogniti:

•             Toplotno izolacijo je potrebno namestiti kontinuirano po celotni površini, da ne povzročimo dodatnih toplotnih mostov, zato je najustreznejša samonosna izolacija, ki se jo lahko na površino prilepi (v primeru povsem neizolirane stene se lepilo nanese po vsej ploskvi).

•             Izolacija mora biti uravnoteženo paroprepustna, da učinkuje brez dodatnih parnih zapor. XPS izolacijske plošče, ki so izdelane za fasadne sisteme kot npr. FIBRANxps ETICS, delujejo v sistemu skupaj z ometi.

 

fibran1
Nanašanje ometa na notranjo stensko izolacijo FIBRANxps ETICS
fibran2
Izolacija podvojenega okenskega okvirja
fibran3
Ojačitev vogala notranje špalete

Sanacija obstoječih hladnih sten

Primer iz prakse

Fasadna stena, grajena z votlakom deb. 20 cm je bila toplotno izolirana z Demit fasadnim sistemom, s toplotno izolacijo v debelini 5 cm. Ker se je namembnost prostora spremenila, je bilo potrebno povečati bivalno ugodje. Merjene temperature so bile sledeče:

•             zunanja temperatura: 0°C

•             temperatura prostora: 19,5°C

•             notranja temperatura ob steni: 16°C

UGOTOVITEV:

Občutena temperatura v prostoru, še posebej ob steni, je bila prenizka za ugodno počutje.

UKREP: sanacija iz notranje strani

Adaptacija fasade ni bila možna, zato se je stanovalec odločil za dopolnilno notranjo toplotno izolacijo. Na notranjo stran zunanje stene ter na špalete oken in vrat je z nizkoekspanzijsko poliuretansko peno nalepil FIBRANxps ETICS GF izolacijo, ki ima površinsko odprte pore za odličen oprijem. Na plošče, ki so izvedene s stopničastimi robovi v izogib linijskim toplotnim mostovom, je nanesel lepilno malto, v katero je vtisnil armaturno mrežico ter izvedel drugi sloj malte po principu tankoslojnih fasad. Tako je ob trdni FIBRANxps izolaciji dobil še mehansko odporno površino. Želeno gladkost stenske površine je pred opleskom pridobil z nanosom slikopleskarkega kita.

Meritve temperatur po sanaciji so bile narejene ob približno enakih pogojih kot pred sanacijo:

•             zunanja temperatura: 0°C

•             temperatura prostora: 19,5°C

•             notranja temperatura ob steni: 19°C

UGOTOVITEV:

Znatno se je izboljšalo ugodje bivanja, kljub relativno nizki temperaturi zraka v prostoru.

Ker ni temperaturnih razlik, ni strujanja zraka in občutena temperatura v prostoru je enaka dejanski temperaturi prostora. Podobno ugodje v prostoru občutijo stanovalci nizkoenergijskih hiš.

 


Povezane vsebine


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 


 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.