Ko sta dva avstrijska podjetnika iskala toplotno izolacijo višje trdnosti in odpornosti sta slučajno odkrila postopek s katerim običajni stiropor spremenita v povsem nov material. Dobila sta naročilo za izdelavo plavajočih elementov za kopališča, stiropor pa ni bil dovolj primeren, saj ga lahko drobimo s prsti. S postopkom dodelave sta odkrila nov material Compacfoam, ki ga izdelujejo v gostotah od 100 do 400 kg/m3, običajni stiropor ima gostoto od 12 do 40 kg/m3.
![]() Polizdelke za izdelavo okenskih okvirjev izdelujejo po naročilu |
Kompaktna pena
Izkazalo se je, da ima Compacfoam visoko trdnost in nestisljivost, je dober toplotni izolator, vanj lahko uvijamo vijake in ga lepimo, kljub temu pa ostane razmeroma lahek. V gradbeništvu je uporaben za preprečevanje toplotnih mostov, nanj lahko polagamo jeklene konzule, stopnice, podpira lahko stropove. Neposredno lahko podpira ograje, nadstrešnice, klimatske naprave, okna ali fasadne elemente. Pena ima več kot trikrat boljšo izolativnost kot enako debel les smreke, pa tudi režemo in frezamo ga z enakimi orodji kot les.
![]() Opremo okna lahko vijačimo neposredno v Compacfoam |
Odličen za izdelavo oken
Novi material je difuzijsko odprt, podobno kot les, zato je primeren za izdelavo oken. Lepljenje z lesom daje odlično trdnost, vijaki ki držijo okensko okovje pa lahko segajo v penasto sredico, saj v njej enako dobro držijo kot v lesu. V manjši tovarni na Dunaju po naročilu izdelujejo profile in prirezujejo plošče, ki so nato primerne tudi za vgradnjo v vozila, ladje in pohištvene sendvič plošče. Kupci skoraj dnevno prihajajo z novimi idejami, kam bi želeli vgraditi novi material, ki je skoraj nestisljiv ter se ponaša z enakimi toplotno – izolacijskimi lastnostmi kot stiropor ( 0,04 W/m2K) ter je mednarodno patentno zaščiten.