Novo vakuumsko izolacijsko steklo so prvič pokazali lani na arhitekturnem sejmu v San Franciscu. Oznaka VIG je izpeljanka iz Vacuum Insulating Glass, proizvajalec pa je ameriški steklarski velikan Guardian.
Redno proizvodnjo načrtujejo za konec tega leta. Visoka izolacijska sposobnost je možna zaradi tanke reže med stekloma, v kateri z izsesavanjem zraka ustvarijo visok podtlak, podoben vakuumu.
VIG paneli
Razdalja med šipama novega VIG stekla znaša samo 0,2 mm. Ker je med stekloma velik podtlak, mora biti zaradi velikih napetosti šipa izdelana iz mehansko odpornega stekla. Ker bi se zaradi podtlaka obe šipi takoj dotaknili med seboj, se v medprostoru nahajajo distančniki, visoki 0,2 mm in široki 0,5 mm. Po robu sta obe šipi zataljeni s tekočim steklom. Eno od stekel je opremljeno s priključkom za izsesavanje zraka, ki je dostopen tudi takrat, ko je steklo že nameščeno v okenski okvir. Vse podobne ideje do sedaj niso mogle rešiti problema netesnosti in padca podtlaka. Novo steklo lahko občasno prekontroliramo in ponovno vzpostavimo podtlak, če bi se ta zmanjšal.
Zrak med šipama je izčrpan, razdalja znaša samo 0,2 mm | Vakuumski paket stekel z vidnimi distančniki iz keramike | Termografski posnetek stekel od zunaj – VIG je dosti hladnejši torej bolje izolira |
Enako kot vakuumska izolacija
Deluje enako kot termos steklenica, ki ima pred oknom to prednost, da je valjaste oblike in zaradi tega prenese velike podtlake, brez dodajanja opor. Tudi sodobne vakuumske izolacijske plošče delujejo enako, pri čemer 20 mm debela plošča nadomesti 20 cm debelo plast izolacije. Za oporo med obema ploskvama služi nasip iz drobnih kroglic, izdelanih iz keramike, ki ima dobre toplotno izolacijske lastnosti. Prehod toplote je otežen zaradi pomanjkanja zraka med ploskvama, kroglice pa se med seboj dotikajo samo na eni drobni točki, kar prestop toplote otežuje. Ta način delovanja je uporabljen tudi v VIG steklih, drobne podpore med stekli pa so nujno potrebne, saj že majhen podtlak, ki ga lahko povzročimo s sesanjem z usti, dve stekli tako upogne, da se dotakneta med seboj ali počita, ne glede na njuno debelino. Nekaj oken je že na preizkusih v Evropi, saj proizvajalec računa, da bo izdelek tukaj bolje prodajal. Spoznanje o nujnosti varčevanja z energijo je pri nas dosti višje kot v ZDA, pa tudi evropski proizvajalci oken so pokazali večje zanimanje.
Zamenjava z novimi stekli
Novo VIG steklo je dosti tanjše, obe stekli skupaj sta debeli samo 8 mm. Po sedanjih meritvah je novo steklo glede toplotne prehodnostni za polovico boljše od obstoječih, zato bi velike energetske učinke dosegli že samo z zamenjavo stekel v obstoječih oknih. Proizvajalec ima nekaj pomislekov zaradi drobnih distančnikov, ki delno ovirajo pogled. Zato so keramične zamenjali s steklenimi, ki so dosti manj vidni in se mora opazovalec že kar potruditi, da jih najde. Kljub temu so nekatere preizkusne osebe navdušene, druge pa trdijo, da takšnih stekel niti slučajno ne želijo v svojih oknih.
Za polovico boljša izolativnost
Današnja okna izdelana iz najsodobnejšega okvirja iz PVC ali lesa z dvojnim izolacijskim steklom brez nizkoemisivnega nanosa in razdaljo med stekli 16 mm, dosegajo vrednost U =3 W/m2K, z nizkoemisivnim nanosom in argonskim polnjenjem pa U =1,7 W/m2K, za nova stekla trdijo da je U manjši od 1. Tudi zvočna izolativnost VIG stekel je za več kot polovico boljša kot običajnih. Če bo izdelek uspel, bomo z novimi steklenimi paketi dosegali enak upor prehodu toplote, kot ga ima dobro izolirana zunanja stena. •
vakuumsko izolacijsko steklo VIG erevija varčujem z energijo varčevanje energije termografija