»Naravno«, že sama beseda izzove ure in ure debat. Kaj je naravna toplotna izolacija in kakšne so njene prednosti pred drugimi izolacijskimi materiali? Odlični smo v merjenju in primerjanju fizikalnih količin, kot je na primer toplotna prevodnost, kaj pa naravna toplotna izolacija, boljše počutje ob naravnih materialih, ga znamo izmeriti?

 

Naravna toplotna izolacija

Naravna toplotna izolacija - primer že vgrajene  lanene volne, s katero je izolirana mansarda.

Naravne toplotne izolacije

Težko oporekamo nekomu, ki trdi, da je praktično vsaka toplotna izolacija naravna, saj je pridobljena iz narave, pa čeprav iz kamenin in z visokimi vložki energije. Ali alternativa, ki pravi, da je naravna izolacija le tista, ki jo vzamemo neposredno iz narave in jo z minimalnimi obdelavami oz. spremembami vgradimo v stavbo. V nadaljevanju obravnavamo pretežno naravno toplotno izolacijo, ki v neki obliki že obstaja v naravi in ji z ustreznimi obdelavami zagotovimo njeno funkcionalnost in skladnost z veljavnimi standardi ter predpisi (npr. ognjevarnost).

Pri pregledu ponudbe naravne toplotne izolacije se najpogosteje srečamo z naslednjimi materiali: celuloza, bombaž, lesna volna in lesna vlakna, ovčja volna, konoplja, slama, lan, pluta, trstika. Iz materialov izdelujejo izolacijske plošče (npr. plošče iz lesnih vlaken), lamele, role, kosmiče (npr. celulozni kosmiči). Nekateri proizvajalci so tudi lokalni, slovenski.

 

Pluta resitev za plesen

Fasada iz pluteFasada iz plute. Naravna toplotna izolacija iz plute je narejena iz lubja drevesa plutovca, njegovo pridobivanje, predelava in uporaba pa so ekološko neoporečna.


Fasadni sistemi


To je samo nekaj razlogov zakaj se čedalje več investitorjev odloča za naravne izolacijske materiale. Prednost ni samo v okolju prijaznih lastnostih, ampak tudi drugih tehničnih in fizičnih lastnostih, ki so primerljive s klasičnimi materiali. Nenazadnje poznavalci in lastniki poudarjajo prijetno bivalno klimo in dobro počutje, kar ob vsem napredku še vedno težko izmerimo.

 

Kljub naravnim materialom se je treba zavedati, da ima praktično vsaka naravna toplotna izolacija kakšen dodatek, bodisi za večjo strukturno stabilnost, za ognjevarnost, proti plesnim, insektom, moljem, gnitju, vlagi in podobno (primeri dodatkov: borova sol, amonijev fosfat, polimeri). Dobra stran dodatkov in razvoja na tem področju je, da proizvajalci tudi za dodatke poskušajo čedalje bolj uporabljati okolju prijazne snovi. O tem se pozanimajte pri ponudnikih. Pri vgradnji naravnih izolacij je treba zagotoviti zadostno zračnost izolacije oz. konstrukcije, da se vlaga ne zadržuje v izolaciji in s tem poslabša lastnosti in trajnost izolacije.

Naravna toplotna izolacija lesna vlakna

Naravna toplotna izolacija iz lesnih vlaken je primerna za strešne, stenske in stropne konstrukcije znotraj stavbe (Thingermejig).

Naravna toplotna izolacija celuloza

Recikliran celulozni kosmič za vpihovanje. Z vpihovanjem uravnavamo gostoto in tesnost izolacije.

 

V razmislek

Nedvomno so časi, ko smo pri investiciji v toplotno izolacijo preverjali le toplotno prevodnost in debelino, mimo. Investitorji so dobro seznanjeni z lastnostmi toplotnih izolacij. Počasi se vzpostavlja tudi zavedanje, da je potrebno opazovati celoten življenjski cikel toplotne izolacije. Torej od izvora, proizvodnje materiala, porabljene energije pri proizvodnji, onesnaženja vode in zraka pri proizvodnji, transporta, energetske učinkovitosti vgrajene izolacije, trajnosti izolacije, načina odlaganja oz. možnosti recikliranja izolacije.

Žal so ti podatki težje dostopni in jih morda ni možno pridobiti od vsakega ponudnika. Žal tudi naravno ni vedno najboljše. Bombaž na primer velja za naravno toplotno izolacijo, vendar se pri klasični proizvodnji bombaža uporabi velike količine fitofarmacevtskih sredstev, ki onesnažujejo tla in vodo.

Razvoj gre naprej, v prihodnje lahko pričakujemo številne izboljšave na tem področju, standardizacijo in pomembne dosežke tudi na področju »umetnih« izolacijskih materialov. Pred kratkim je bilo na primer s strani Biotehniškega centra Naklo (Tomaž Levstek) prikazano, kako je lahko material - penjeno steklo, bolj okoljsko sprejemljiv od marsikaterega naravnega materiala, če pri tem upoštevamo okoljske kazalnike, kot so: poraba energije, poraba sladkovodnih virov, potencial zakisanja, evtrofikacijski potencial, toplogredni potencial, potencial razgradnje ozona.

Zaključimo lahko, da je iz vidika opazovanja celotnega življenjskega cikla izolacije in okoljske sprejemljivosti, nakup naravne toplotne izolacije praviloma boljša izbira od klasičnih izolacij. Če pa primerjamo zgolj fizikalne lastnosti izolacij pa so enkrat v prednosti naravne izolacije, drugič klasične. Morda pa bomo znali v prihodnosti z vsem napredkom izmeriti tudi dobro počutje človeka in zdravstveno neoporečnost materialov.


Fasada in omet iz plute


Fasade in ometi iz pluteFasade in ometi, razen k izgledu prispevajo k termičnim lastnostim stavbe, lahko pa, če izbirate fasade iznaravnih materialov poskrbijo tudi za razvlaževanje stavb. Spoznajte novi omet fasade Diathonite Thermactive iz koščkov plute. Nove fasade Diathonite Thermactive so izdelane na osnovi plute ter spadajo v razred okolju prijaznih toplotno-izolacijskih ometov, izdelanih iz naravnih sestavin, brez dodatka cementa. Te fasade so iz koščkov plute, drobljenih vulkanskih kamnin in apna



Lastnosti naravnih toplotnih izolacij

Lastnosti naravnih toplotnih izolacij, ki jih ponudniki pogosto izpostavljajo tudi kot prednosti pred klasičnimi materiali, so naslednje:

Uporabljen je naravni material, ki praviloma ne zahteva visokih vložkov energije ali vode v procesu predelave, obremenjevanje s toplogrednimi plini pa je nizko (pomembno: obstajajo tudi izjeme, ki temu ne sledijo).

Naravno uravnavanje vlage, izolacija »diha« (nekateri izolacijski materiali, npr. ovčja volna, imajo edinstvene sposobnosti uravnavanja vlage).

Odlična lastnost faznega zamika, kar omogoča da se notranjost stavbe ob vročem poletnem soncu kasneje segreje in pozimi stavba kasneje ohladi.

Uporabljeni so reciklirani materiali (za nekatere izolacije se uporablja reciklirana surovina, npr. star papir za celulozno izolacijo stara bombažna oblačila za bombažno izolacijo).

Materiali niso toksični oz. so nizko toksični.

Zmanjšanje toplotnih mostov (tu prednjačijo predvsem izolacije, ki se lahko vpihavajo ali nanašajo na stene strope in zaradi načina nanašanja zapolnijo vse špranje in možne oblike ter tako zmanjšajo možnost za toplotni most).

Ustrezna oz. primerljiva toplotna prevodnost z drugimi materiali. Vrednost toplotne prevodnosti za navedene materiale se giblje med 0.030 W/mK in 0.060 W/mK.

(Bio)Razgradljivi izolacijski materiali po končani življenjski dobi oz. primerni za enostavno uničenje (pomembno: obstajajo izjeme, ki imajo dodane posebne snovi, ki otežijo odlaganje ali razgradnjo odpadka).

Dobra zvočna izolacija in akustične lastnosti.

Vgrajevanje naravnih izolacijskih materialov večinoma ne zahteva posebne zaščitne opreme.



   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.