Energija postaja čedalje bolj dragocena. Fosilnih goriv bo počasi zmanjkalo, sodobne tehnologije pa so (zaenkrat) predrage. Zelo enostavna in ne preveč draga rešitev leži v toplotni izolaciji stavb.
Toplotne izgube v stavbi
V vsaki ogrevani stavbi prihaja do toplotnih izgub skozi zunanje zidove, streho, tla, okna,… Znaten delež toplotnih izgub pa predstavlja tudi prezračevanje. Če želimo v ogrevanih prostorih obdržati željeni temperaturni nivo, moramo toplotne izgube vedno znova nadomestiti z dovajanjem nove energije v stavbo. Manjše toplotne izgube torej pomenijo manjše dovajanje energije v stavbo, posledica tega pa je manjša raba goriva, naj bo to ekstra lahko kurilno olje (ELKO), utekočinjeni naftni plin (UNP), zemeljski plin, biomasa (drva),…
Kako učinkovito zmanjšati toplotne izgube?
Različni gradbeni materiali imajo različne lastnosti. Armiran beton, jeklo, opeko in les se uporablja predvsem za nosilni del konstrukcije. Za učinkovito zmanjšanje toplotnih izgub pa je potrebno uporabiti materiale, ki toplotne energije ne prevajajo - toplotno izolacijske materiale, med katere sodi tudi kamena volna TERVOL (Preglednica 1).
Preglednica 1: Priporočene debeline TERVOLA (cm)
Zagotavljanje svežega zraka z naravnim prezračevanjem predstavlja največji delež pri toplotnih izgubah. Slaba okna so na drugem mestu. Sledijo pa elementi, pri katerih je mogoče bistveno zmanjšati toplotne izgube z uporabo toplotne izolacije.
TERVOL v poševnih strehah
Streha, naj bo ta ravna ali poševna, je pokrov hiše. Brez kakovostne in kakovostno vgrajene toplotne izolacije bodo energijske izgube skozi streho prevelike. Za izvedbo toplotne izolacije klasične prezračevane poševne strehe je najprimernejša kombinacija treh različnih TERVOLOV - TERVOL TRIO 035 med špirovci, TERVOL DP-3 ali TERVOL DP-5 na notranji strani in TERMOTOP za dodatno toplotno izolacijo nad špirovci. Pri taki izvedbi je mogoče brez težav doseči debeline toplotne izolacije preko 30 cm.
TERVOL v tlakih
Talne konstrukcije na terenu niso tako toplotno obremenjene, kot konstrukcije, ki so v neposrednem stiku s hladnim zrakom. Zato se tudi priporočene debeline toplotne izolacije za talne konstrukcije manjše: od 6 do 12 cm. Za tlake, ki bodo izdelani s klasično armiranim cementnim estrihom je najprimernejši TERVOL TP. V zadnjem času pa se zaradi priročnosti vse pogosteje za armiranje estrihov uporabljajo kovinska ali steklena mikro vlakna. Za tako izvedbo estriha je najprimernejši TERVOL TP-S. Za bolj obremenjene tlake v garažah ali delavnicah priporočamo uporabo plošč TERVOL TP-ST.
TERVOL v zunanjih stenah
Zmotno je mišljenje, da je malce večja debelina opeke ali betona že dovolj dobra toplotna zaščita stavbe. Vprašati se moramo tudi, kako debelo zunanjo steno želimo imeti in ali imamo dovolj prostora, da bodo zunanje stene debele preko 50 cm. Izolacija TERVOL ponuja sodobno, kakovostno in trajno rešitev za toplotno izolacijo zunanjih sten. Kratka analiza različnih materialov (Preglednica 2) pokaže, da je za toplotno zaščito sodobne - energijsko učinkovite - stavbe še vedno najprimernejša izvedba zunanje stene iz kakovostnega nosilnega materiala in primerne količine toplotne izolacije TERVOL. V podjetu TERMO d.d. iz Škofje Loke serijsko izdelujemo sedem različnih izdelkov za toplotno izolacijo zunanjih sten. Za kontaktno tankoslojno fasado, ki je pri družinskih stavbah najpogostejša izbira, je mogoče uporabiti lamele TERVOL FP-PL (B). Prednost lamel TERVOL FP-PL je v tem, da se jih na podlago samo lepi (ni toplotnih mostov) in da njihova debelina tehnološko ni omejena (največja vgrajena debelina v enem sloju do sedaj je bila 26 cm).
Izolacija zunanje stene z izolacijskimi lamelami je sodobna, učinkovita ter cenovno ugodna rešitev.
Pri sanacijah starih fasad, kjer ni mogoče uporabiti lamel, je najprimernejša izbira plošča TERVOL FP-PT. Plošče se na podlago lepi in sidra. Plošče za debeloslojno fasado TERVOL FP-S so trde plošče, ki prevzamejo tudi večje obremenitve. Za prezračevane in sendvič fasade pa so na voljo plošče TERVOL FP, TERVOL FP-L in TERVOL FP-L 035.
Energijski prihranki
Uporaba toplotne izolacije TERVOL v primerni debelini (Preglednica 1) in kakovostni izvedbi prispeva k bistveno manjšim energijskim izgubam, kar za uporabnika pomeni manjšo rabo energije za ogrevanje stavb.
*... lahka konstrukcija brez toplotne stabilnosti **... stanovanjska hiša s 150 m2 zunanje stene
Iz Preglednice 2 je razvidno, da so letni prihranki pri toplotno izolirani stavbi lahko tudi do nekaj tisoč litrov kurilnega olja, odvisno od izbranega sistema zunanje steme.
Pri poševnih strehah, ki so toplotno izolirane s TERVOLOM se lahko prihranki pri energiji gibljejo v območji od 5000 do 10000 kWh, kar pomeni od 500 do 1000 litrov kurilnega olja na leto!
Nekaj manjši pa so prihranki energije pri talnih konstrukcijah. Gibljejo se v območju od 200 do 700 litrov kurilnega olja na leto.
Z večjo debelino izolacije bomo dosegli večje prihranke energije.
Natančnejši izračun zmanjšanja rabe energije in prihrankov pri energentih za ogrevanje je mogoče izdelati samo z dejanskimi podatki za izbrano hišo!