Na sejmu v Celju, so imeli svojo stojnico tudi energetski svetovalci. Obiskovalci so jim lahko predstavili svoja vprašanja in probleme, strokovnjaki pa so odgovarjali in obiskovalcem nato svoje ogovore poslali domov še v pisni obliki. Tam smo govorili z inženirjem Andrejem Svetino, ki nam je pokazal, kako poteka svetovanje in nato naštel še štiri napake, na katere je naletel v svojem dolgoletnem delu.

 

Stik strehe s steno

To je točka, kjer se morata srečati toplotna izolacija zidu in izolacija stropa, ki meji na podstreho. To je stalna kritična točka kjer izolacija ni dosledno izvedena, posledica pa je rosenje zgornjega roba stene v notranjosti stavbe in nato pojav plesni. Največkrat ugotavljajo, da tisti, ki je polagal izolacijo na strop, dela ni izvedel dosledno, saj je moral delati skrčen, na kolenih ali celo leže, zato tako slaba izvedba. Če se tej točki hočemo izogniti, je ena od rešitev, da dozidamo del zidu in nanj naslonimo streho, zaradi česar postane ta točka dostopna z obeh strani zidu, polaganje izolacije pa enostavnejše.

 

izolacija gradbene napake streha

Stik strehe in zidu je kritična izolacijska točka

 

Visoka notranjost stavbe

Veliko sodobnih enodružinskih hiš ima osrednji bivalni del izveden brez vmesnih stropov, zato je možen pogled do slemena, notranjost pa daje občutek izjemne prostornosti. Ob strani navadno ostane dvignjena galerija, ki jo uporabljajo za počitek ali branje knjig. Če ima stavba še radiatorsko ogrevanje, lahko kljub dobro izvedeni in zadostni izolaciji v slemenu nastanejo problemi z rosenjem. Pod stropom se zbira ogret zrak, s temperaturo preko 25°C, in če je zunaj hladno, lahko na tej točki razlika temperatur znotraj/ zunaj preseže 50°C. To pa je razlika, ki jo današnji materiali in način izvedbe dolgoročno ne morejo prenesti brez posledic. Rešitev je opuščanje take izvedbe ali namestitev vidnega stropnega ventilatorja, ki omogoča pospešeno kroženje zraka v tem predelu.

 

izolacija gradbene napake sleme

V slemenu lahko nastane razlika 50°C

 

Streha nadstreška

Priključek strehe nadstreška na steno stanovanjske stavbe običajno izvedemo pred polaganjem izolacije. To je tudi točka, kjer zunanje toplotne izolacije ne moremo naknadno vgraditi, dobili smo toplotni most in vse probleme, ki sledijo. Zato moramo naslon za nadstrešek vedno izvesti s pomočjo kovinskih konzol, ki ta del strehe, za debelino izolacije odmaknejo od stene.

 

izolacija gradbene napake stik strehe

Stik strehe nadstreška s steno izvesti s konzolami

 

Izolacijske heraklit plošče

So odličen gradbeni pripomoček, saj plast lesnocementnih vlaken na eni ali na obeh straneh stiroporne sredice, omogoča dobro oprijemljivost za vse materiale. Pomanjkljivost pa je različen raztezek sredice in lesnocementne plasti, saj lahko plošče začne zvijati, če smo z njimi izvedli zunanjo izolacijo sten stavbe. Posledica je odstopanje od sten in pojav razpok. To lahko preprečimo, če lesnocementno plast prerežemo razdalji 0.5 m, na obeh straneh. Pri tem zareza na eni in drugi strani ne sme biti na istem mestu temveč v zamiku, podobno kot polagamo opeke v zidu. Plošče so dolge 2 metra, zato so sile pri zvijanju lahko še toliko večje.

 

izolacija gradbene napake heraklit

Lesnocementno plast heraklit plošč zarežemo

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.