Ena od presenetljivo učinkovitih inovacij na področju toplotne izolacije so zagotovo vakuumski paneli. Dva centimetra debel kos vakuumske izolacije nadomesti 20 cm debelo izolacijo iz stiropora ali kamene volne.
Neverjetno, vendar je res.
Osnovni podatki
Sredica vakuumskega panela je izdelana in mikroporoznega pirogenega silicijevega oksida stisnjenega v lahke plošče z gostoto 160 do 180 na kubični meter. Plošče so zelo odporne saj dovoljen pritisk znaša več kot 10 ton na kvadratni meter. Neverjetna je tudi izjemno nizka toplotna prehodnost, ki znaša 0,0042 W/m2K. Izdelujejo jih v standardni velikosti 1 x 0,5 m, v debelinah med 10 do 40 mm, standardno 20 mm. Robovi so pravokotni in ravni, polagamo jih tesno eno ob drugo, rob na rob. Požarnovarnostno sredica plošče zdrži temperaturo do 1000°C, zunanji ovoj pa do 80°C kratkotrajne obremenitve. Če poškodujemo zunanji ovoj bo plošča vseeno obdržala dobro izolativnost, ki znaša 0,020 WIm2K. Vsi uporabljeni materiali so eko neoporečni in jih je možno reciklirati.
Vsaka mikroporozna sredica je ovita v dve plasti, notranja iz steklenega pletiva in zunanja iz visoko nepropustnega materiala. Vse skupaj je plinotesno vakuumsko zavarjeno, da zrak in vlaga ne vstopita v notranjost. Druge velikosti plošč za posebne namene je potrebno naročiti, saj izdelka ni dovoljeno rezati.
Prednosti
Jih skoraj ni potrebno naštevati, saj tako učinkovit toplotni izolator kar kliče, da ga uporabimo za desetine namenov. Z novo toplotno izolacijo lahko dosežemo izjemne učinke ob majhni debelini vgradnje. Z vgradnjo lahko pridobimo površino bivalnih prostorov, uporabimo jo tam, kjer želimo doseči arhitektonske učinke z elegantnimi konstrukcijami stavb, za kontejnerje in druge posode za prevoz ohlajenih ali ogretih tovorov, vstavimo jo lahko v vratna krila, z njo izvajamo učinkovite rekonstrukcije starih objektov z vgradnjo na stene, stropove ali tla. Razvili so jo raziskovalci fakultete v Baslu, za desetkrat prekaša vse do sedaj znane izolacije.
Stavba v Münchnu
Kljub temu, da je stavba osenčena, poraba toplote znaša samo 20 kWh/m2 na leto. V njej so prvič vgradili vakuumpanele z notranje strani na zunanje stene. Debeli so samo 2 cm, posebej izdelane kose pa so vgrajevali tudi ob oknih in terasnih vratih. Vsa okna so trostekelna z U vrednostjo 0,84 W/m2K, največ toplote pa bodo v stavbi zadržali z nadzorovanim prezračevanjem. Zajem zraka je izveden na ravni zeleni strehi in voden do posameznih prostorov, toploto odsesanega zraka pa prestrezajo z izmenjevalcem. Potrebna toplota za ogrevanje je prenizka, da bi stavbo priključili na toplarniški mestni sistem, zato so vgradili majhen plinski kotel. Strešne površine so pripravljene za montažo fotovoltaičnih panelov,
hlajenje stavbe pa je naravno. Izvedli so ga s pomočjo podtalnice s temperaturo okrog 8°C, s tem pa je postala vgradnja klimatov za hlajenje nepotrebna.
Plošče za tla
V glavnem je izolacija zunanjih sten enostavna, problem nastane ob talni izolaciji, saj so vgradne višine bile do sedaj prevelike. Plošča tip va-q-vip-B je posebej izdelana za ta namen, saj je vakuumski ovoj izveden tako, da na osnovni ploskvi ni nobenega spoja ali varjenega šiva. S tem je možno plošče po vsej površini lepiti na gradbene elemente. Gladki robovi omogočajo polaganje rob- do- roba, površine pa ne smemo poškodovati z vrtanjem, rezanjem, rezkanjem, zabijanjem žebljev, z udarjanjem na vogale in odpraviti možnost poškodb, če so podlage neravne ali grobe.
Izdelane po načrtu
Plošče v tovarni izdelajo po polagalnem načrtu. Če hočemo, da bo izolativni učinek ostal enak predvidenemu, smemo na vogalih ali prehodih med vrati dopustiti največ 20 mm odstopanja, ki jih izpolnimo s poliuretansko peno. Od naročila do izdelave panelov s posebnimi merami preteče običajno tri tedne, naročamo pa jih šele, ko je objekt že zgrajen in lahko na kraju samem preverimo dimenzije. Po polaganju je možna kontrola in testiranje vsake posamezne plošče s posebnim postopkom, nakar je potrebno vso površino prekriti s posebno tekstilu podobno oblogo. Plošče običajno polagajo posebej izvežbani monterji, prav tako pa morajo biti pravilno rešeni vsi detajli za vgradnjo talne obloge.
Slika 1: Mikroporozna plošča v dveh ovojih in način polaganja na tla
Slika 2: Po namestitvi plošče prekrijemo z gipkartonskimi ploščami ali s plastjo armiranega ometa
Slika 3: Ultra – nizkoenergijska hiša v Münchnu je z notranje strani izolirana z vakuumsko izolacijo