Kvalitetna neprekinjena toplotna izolacija stavb je eno od osnovnih pravil za gradnjo nizkoenergijske ali pasivne hiše. Pasovni temelji za hišo, ki so do sedaj predstavljali klasičen del gradnje, se nadomestijo s temeljno ploščo, ki jo vlijemo na predhodno vgrajeno toplotno izolacijo.
Ko smo v Sloveniji pričeli s »pasivno« gradnjo, smo seveda kopirali dolgoletne izkušnje naših severnih sosedov. Postopoma smo se izobrazili o izvedbah brez toplotnih mostov (toplotnih prepustov) na strehah in fasadnih površinah, pomislek pa je nastopil pri temeljenju. Stavbe, ki so zasnovane v tako imenovanem pasivnem standardu in tudi vse nizkoenergijske hiše, ki morda povsem še ne zadostijo pravilu »skoraj-nič energijskih stavb«, se postavljajo na toplotno izolirano temeljno ploščo, da se izognemo izgubi toplotne energije skozi betonske mase pasovnih temeljev. Temeljna plošča zagotovi kontiniuiran toplotni ovoj stavbe tudi v zemlji, kamor kasneje nimamo več dostopa in se morebitnih napak ne da popraviti.
Pomisleka glede gradnje na temeljni plošči v Sloveniji sta bila dva - prvi je prav gotovo ustaljena gradbeniška praksa tako pri projektantih kot pri izvajalcih ter z njo povezani protiargumenti, drugi pomislek pa je bil bolj varnostne narave - potresna varnost.
Temu vprašanju proizvajalci toplotne izolacije za pod temeljne plošče, namenjajo precejšnjo pozornost. Z raziskavami, ki so bile podprte s praktičnimi eksperimenti, je bilo dokazano, da temeljenje na toplotno izolacijskih podlagah ni problem, nasprotno, pri nižjih objektih predstavlja celo doprinos k varnosti objekta grajenega na potresno ogroženih področjih. Seveda moramo pri projektiranju in izvedbi upoštevati navodila strokovnjakov ter uporabiti ustrezno izolacijo.
Toplotna izolacija pod temeljno ploščo
Pod temeljno ploščo enostanovanjskih, dvostanovanjskih hiš na potresno ogroženem območju, kot je večinski del Slovenije, običajno uporabimo toplotno izolacijske plošče z deklarirano tlačno trdnostjo CS(y\10)400 kPa, ki tudi pod dolgotrajnimi obremenitvami ohranijo svoje prvotno deklarirane tehnične karakteristike. Nasveta pa ni za posploševati in je projekt nujno preveriti s projektanti oz. strokovnjaki za potresno gradnjo, saj gabariti objekta, njihova masa, konstrukcijska zasnova ter lokacija vplivajo na izračun potresne varnosti in so zahtevane večje tlačne trdnosti izolacijskega materiala ali pa posebna zasnova temeljev. V osnovi je to naloga statika posameznega projekta, proizvajalci pa v sodelovanju s strokovnjaki iz fakultet ter institutov, ki delajo na tovrstnih raziskavah, pomaga pri konkretnih objektih.
Temeljenje “pasivne” lesene stavbe
Hidroizolacija med dvema slojema toplotne izolacije je varno nameščena in trajno zaščitena.
Temeljenje pasivnih hiš pod cono zmrzovanja
Dvoslojna toplotna izolacija je položena direktno v opaž temeljne plošče. V detajlu je prikazana izvedba hidroizolacije na podložnem betonu.
Za te primere se uporabi namensko izdelana toplotna izolacija, ki ima minimalno vodovpojnost tako pri dolgotrajni potopitvi. Ta lastnost zagotavlja ohranjanje predvidenih toplotno izolacijskih lastnosti skozi celotno obdobje koriščenja stavbe. V Sloveniji takšne plošče izdeluje podjetje Fibran. Z odlično toplotno izolativnostjo izolacije spadajo med najkvalitetnejše toplotne zaščite v zemlji. Dolge, gladke plošče z robom na preklop so dobrodošle za hitro in natančno izvedbo površinsko velike toplotno izolacijske podlage. Plošče se lahko polaga eno- ali večslojno, odvisno od želene energijske učinkovitosti stavbe. Debelino izolacije projektant določi s programom ArchiMAID. Od 12 cm do 20 cm debele plošče se sme polagati enoslojno (12 cm že zadošča za stavbe delane po minimalnih zahtevah PURES), za večje potrebne debeline se uporabi večslojen način polaganja. Za montažne hiše in klasično grajene nizkoenergijske hiše, skoraj-nič energijske oz. pasivne in aktivne hiše se debelina XPS izolacije pod temeljno ploščo giblje med 20 in 30 cm. Izolacija, ki se polaga pod temeljno ploščo, mora biti preverjena za ta namen uporabe, za kar se pridobi ustrezno potrdilo (zaenkrat le na institutu v Nemčiji).
Gradnja montažne hiše
Cene energentov se vztrajno dvigujejo, zato se upravičeno gradi vedno več nizkoenergijskih hiš, med katere spadajo tudi montažne hiše. Preden se odločimo za montažno hišo moramo poznati njene energijske in druge posebnosti. Kvaliteta montažnih hiš je na visoki ravni, prednosti tovrstne gradnje pa privlači vedno več ljudi. Vendar je med poplavo komercialnih sporočil opaziti premalo koristnih informacij, ki so odločilne pri dokončni odločitvi za gradnjo.
Številne prednosti
Pomanjkljivosti montažnih hiš
Primerjava cene
Posebnosti montažnih hiš
Montažne hiše so največkrat dvoetažne, mansardne, redkeje samo pritličnmontae. Toplotna izolacija poševnih streh nad mansardo in na ravnih prezračevanih podstrešjih je predvidena z najmanj 30 cm, pri toplotni prehodnosti U < 0,15 W/m2K. Okna nizkoenergijskih hiš so običajno s klasično dvojno zasteklitvijo in s toplotno prehodnostjo U < 1,1 W/m2K. Le za velike steklene površine je smiselno vgraditi troslojna in faktorjem U < 0,7 W/m2K, s čimer dosežemo 36% manjše toplotne izgube kot pri klasičnih.
V praksi pomeni, da ima trilitrska montažna hiša povprečne uporabne površine, z močjo kotla pod 10 kW, letno okoli trikrat manjšo porabo goriva kot klasična, zgrajena, ki zadošča sedaj veljavnim standardom.
Priprava na gradnjo
Izbira izvajalca
Izdelava gradbenih elementov motažne hiše se vrši v tovarni, takoj za tem sledi montaža na terenu. Pri izdelavi v tovarni so potrebni natančni podatki o vseh instalacijah za vgradnjo instalacijskih cevi v stenah in stropovih, odprtine za dimnik, prezračevanje, itd. Za vse to je nujen predhodno izdelan izvedbeni projekt.
Armirana plošča
Izbira sistema ogrevanja
Za montažno hišo je zelo smotrno stensko ogrevanje. Zaradi majhne toplotne akumulacije se regulacija ogrevanja hitro odziva na spremembe zunanje temperature, kar je velika prednost montažnih hiš. To velja tudi za talno ogrevanje, ker sta talno in stensko ogrevanje nizkotemperaturna sistema kot nalašč za sisteme s toplotnimi črpalkami in na zemeljski ali utekočinjeni naftni plin. Pri montažnih hišah pride v poštev tudi toplozračno ogrevanje, ki pa žal zaradi višje investicije ni tako pogosto, je pa zelo primerno v kombinaciji s hlajenjem in prezračevanjem z rekuperacijo. Tudi toplotne črpalke nudijo take možnosti - ogrevanje, PTV, hlajenje in rekuperacijsko prezračevanje s čiščenjem zraka.
Pogodba in gradnja hiše
Kaj, če bo dež
Popolnoma suha gradnja
Plačilo
"Dokončaj sam" in težave
Toplotna izolacija
Zrakotesnost
Posebnost zunanjih sten
Zvočna izolacija
Tesnenje med spoji
Zaključne ugotovitve Povezane vsebine |
Temelji za hišo in zaščita proti vlagi
Poleg toplotne izolacije moramo seveda poskrbeti tudi za brezhibno izvedeno hidroizolacijo. Le-ta se v praksi pasivne gradnje najpogosteje namesti med dva sloja toplotne izolacije, s čimer dobimo izredno kvalitetno in varno rešitev tudi za čas, ko poteka gradnja hiše. Po pravilu hidroizoliranja zaščto proti vodi in vlagi v zemlji izvedemo najmanj dvoslojno v primeru, da uporabimo bitumenske hidroizolacije. V primeru namestitve hidroizolacje med dva sloja toplotne izolacije, uporabimo elastomerno samolepilno bitumensko hidroizolacijo v debelini minimalno 4 mm, katere spoje medsebojne še dodatno zatesnimo s pomočjo ogrevanja. Ker je hidroizolacija med dvema slojema toplotne izolacije povsem zaščitena ter masa objekta povsem spoji sloje hidro- in toplotne izolacije, dodatni sloj HI v praksi ni potreben. Pri tanjših samolepilnih hidroizolacijah v primeru potresa, ko pride do povečanih strižnih sil, se enoslojna tanka ali pa bolj toga hidroizolacija lahko pretrga. Ker so to novi načini uporabe tako toplotnih kot hidro-izolacij, so bili v okviru raziskave potresne varnosti delani preizkusi na posameznih sklopih s kombinacijo različno kvalitetnih materialov, ki so pokazali razlike v obnašanju. Vsled tega, bomo v kratkem predstavili za potresno ogrožena območja sprejemljivo kombinacijo konkretnih tipov proizvodov.
Izvedba hidroizolacije na temeljni plošči, ki je tu ne predstavljamo, je sicer izvajalcem najbližja, je pa iz energijskega vidika hkrati najneugodnejša, saj konstantno vlažna temeljna plošča poveča toplotne izgube.
Povezane vsebine