Toplotna izolacija na notranji strani balkona

Oglasno sporočilo

Pozdravljeni, Zasteklili smo balkon z namenom, da bi imeli zimski vrt – nismo napeljevali elektrike in inštalacij, tudi radiatorjev ne. Na balkonu je montirana tudi klima, tako da je mišljeno, da ko se le-ta uporablja, da so okna v zimskem vrtu odprta (možnost montaže drugje ni bila mogoča). Sedaj se je odprlo vprašanje o izolaciji in sicer stropnega dela balkona, tal in zunanje stene – s čim, kako, cena?! Na tleh balkona so ploščice in spodnji sosed ima tudi delno zaprt balkon, zato tam razmišljamo o min. izolaciji – ali se tudi tukaj da izvesti kakšna izolacija – par cm in da je pohodno?

Vprašanje obiskovalca:

balkonPozdravljeni, Zasteklili smo balkon z namenom, da bi imeli zimski vrt – nismo napeljevali elektrike in inštalacij, tudi radiatorjev ne. Na balkonu je montirana tudi klima, tako da je mišljeno, da ko se le-ta uporablja, da so okna v zimskem vrtu odprta (možnost montaže drugje ni bila mogoča). Sedaj se je odprlo vprašanje o izolaciji in sicer stropnega dela balkona, tal in zunanje stene – s čim, kako, cena?! Na tleh balkona so ploščice in spodnji sosed ima tudi delno zaprt balkon, zato tam razmišljamo o min. izolaciji – ali se tudi tukaj da izvesti kakšna izolacija – par cm in da je pohodno?

 

Problem je, da bi bila potem tla v zimskem vrtu dosti višja od notranjih. V zimskem vrtu je tudi ena stena v celoti zunanja, katero bi radi izolirali. Stavba je stara, l.1970, zidana iz zidakov iz pepela iz bližnje elektrarne. Mislim pa, da je izolirana in sicer s 5 cm stiropora, ampak nisem sigurna. Kar nas najbolj skrbi je plesen. Zdaj se je namreč na balkonu začela pojavljati plesen, najprej kondenz, nato pa plesen – najbolj na zunanji steni in na tleh. Kondenz nastaja tudi sicer na oknih, ki imajo prevodnost 1,2. Najrajši bi naredili izolacijo s stiroporjem, ampak se bojimo, da bi, ker je paronepropusten s tem izzvali trohnenje zunanje stene. Zanima me torej, kakšno vrsto izolacije mi svetujete za izolacijo stropa, tal in stene.

 

Balkon je dolg 8 metrov in širok 1,5 metra. Zanima me tudi okvirna cena navedenih del (material plus delo).

 

Najlepše se vam zahvaljujemo za odgovor.

 

ODGOVOR:

Preurejanje balkonov v bivanjski prostor, je kakor sami ugotavljate, težavno s stališča, da obodne stene, stropovi in balkonski tlaki niso dimenzionirani za namene toplotnoizolativnega ovoja stavbe. Zato na omenjenih pomanjkljivo izoliranih površinah topel notranji zrak zaradi ohlajevanja na notranjih površinah pušča vlago. Ta kondenzacija pa je potreben pogoj za nastanek plesni, pojavom lišajev in gob, kar pa ni problematično samo zaradi videza, ampak je predvsem škodljivo zdravju. Da bi se izognili takšnim težavam je potrebno stene dobro izolirati.

 

Primernejša je zunanja izolacija, saj v večini primerov ni potrebna parna zapora, pa tudi toplotnim mostovom se veliko lažje izognemo. Sicer si moramo pomagati s toplotno izolacijo z notranje strani, ki pa zahteva obvezno uporabo dodatne parne zapore, ki jo namestimo na notranjo stran, torej pred toplotno izolacijo gledano z notranje strani. Vse skupaj pa zapremo s sistemom mavčno kartonskih plošč. Prerez take stene se sestoji iz: osnovna stena, lepilo STIROLIM, FRAGMAT NEO SUPER 100, parna zapora (PE folija ali še boljše bitumenski samolepilni trak IZOSELF AL PLUS), pločevinasti profili, mavčno kartonske plošče.

 

Proti pojavom kondenzacije dobro učinkuje tudi notranji antikondenzacijski toplotno izolativni premaz TERMOŠČIT, ki ga proizvaja DEMIT d.o.o. (www.DEMIT.si).

Pri izolaciji tal boste verjetno imeli probleme z višinami. Tu lahko uporabite toplotno izolacijo s ploščami FRAGMACEL KERAMIK, ki ga proizvajamo v debelinah 1, 2, 4 in 6cm, na katere lahko neposredno nalepite keramične ploščice. Plošče FRAGMACEL KERAMIK so enotne dimenzije 100cm x 200cm.

 

 

erevija varčujem z energijo fragmat termoščit demit fragmacel keramik izolacija balkona gradnja varčevanje energije zasteklitev balkona

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE