Pred časom smo pripravili obširno prilogo o uporabnosti toplotnih črpalk zrak-voda, primernih za ogrevanje sanitarne vode in ogrevanje prostorov, s predstavljenimi ponudniki. Tako vam z obema prilogama omogočamo lažjo izbiro vaše toplotne črpalke, ne glede na to ali imate v hiši vgrajene radiatorje ali talno ogrevanje.

 

Toplotne črpalke za dvig učinkovitosti

Edini znani toplotni stroji, ki omogočajo ogrevanje in še hlajenje, so toplotne črpalke. Pri tem zajemajo toploto iz obnovljivih virov pri čemer z majhnim vložkom elektrike pridobimo večkratni delež toplote. Poleg stavb in domov so ti stroji zanimivi tudi za industrijo, saj lahko z njimi prestrežemo odpadno toploto, ki je pred tem neuporabljena odtekala v okolje. To je lahko mlačna voda ki je speljana v  kanalizacijo, odpadna toplota hladilnih naprav ali toplota zraka, ki ga izpihujejo prezračevalni sistemi. V industriji je pretok energij največji, zato je tudi količina prestrežene toplote velika, kar pomeni, da so lahko tudi prihranki izjemno visoki.  


Pet dobrih razlogov ZA toplotne črpalke

Zaradi svojih posebnih lastnosti so pravilno načrtovani in izvedeni sistemi s toplotnimi črpalkami visoko energetsko učinkoviti, ter okolju prijazni. Še učinkovitejše so kombinacije toplotnih strojev z velikimi ali majhnimi kogeneracijskimi sestavi, ki istočasno oddajajo toploto in elektriko.  

 

toplotna voda voda

Toplotna črpalka voda - voda

 

Za uporabo toplotnih črpalk obstaja več dobrih razlogov, če jih naštejemo pet, bo čisto dovolj.

Prvi - če zgorevamo katerokoli gorivo in ga direktno spreminjamo v toploto, to ne bo nikoli najučinkovitejši način izrabe energije skrite v njem.

Drugi - zato je izkoristek toplotne črpalke še toliko bolj zanimiv, saj je sposobna zajeti energijo iz na videz hladnega zraka, podtalnice ali zemlje.

Tretji - če bi energijo kuriv, s katerimi kurimo peči raje uporabili za učinkovito proizvodnjo elektrike za pogon toplotnih črpalk, bi za enak končni učinek porabili okrog 40% manj goriva, ter za približno enak odstotek zmanjšali tudi onesnaževanje.

Četrti – ne glede na to ali elektriko proizvajamo iz premoga, urana ali lesa, bodo toplotne črpalke vedno imele veliko boljši izkoristek kot neposredno spreminjanje elektrike v toploto, pa četudi v “varčnem” radiatorju ali  v infrardečem sevalnem panelu.

Peti – izkoristek absorbcijske ali plinske toplotne črpalke bo vedno od 35 do 50% višji, kot če bi enako količino plina porabili v običajnem plinskem grelniku.   

 

toplotna zemlja voda

Toplotna črpalka zemlja - voda

 

baner toplotne crpalke

toplotna geosonda

Geotermalna toplotna črpalka - geosonda

 

 

Naj planet spet zadiha

Toplotne črpalke so enako uporabne kjerkoli na planetu, pri čemer je vseeno ali bomo z njimi greli prostore, vodo ali hladili stavbe v vročih predelih. Svetovne emisije CO2 še nikoli niso bile tako visoke kot danes, množična uporaba toplotnih strojev za ogrevanje stavb pa lahko zmanjša obremenitev planeta za milijone ton letno. Samo z množično uporabo toplotnih  črpalk bi lahko svetovno proizvodnjo CO2 zmanjšali za okrog 6%, kar je eden od največjih učinkov, ki jih lahko dosežemo z eno tehnologijo. V nekaterih predelih sveta so toplotne črpalke že danes pomemben del energetske mreže, zato je širjenje uporabe na druga področja res pomembno. Tehnika je na razpolago, politiki pa vedno bolj razumejo alarmantna spoznanja okoljevarstvenikov, zato bo širjenje in priporočanje vgradnje teh izdelkov naloga vseh, ki imajo kaj besede na področju sodobne energetike.

 

Preverite ključne pojme ob investicijah v toplotne črpalke

pomen oznak toplotna črpalka

PONUDNIKI ZA TOPLOTNE ČRPALKE ZRAK - VODA

internet prst

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.