Delovanje vseh toplotnih strojev, hladilnikov, toplotnih črpalk ali klimatskih naprav omogočajo hladiva, ki so delovne tekočine. Omogočajo prenos toplote z nižjih na višja temperaturna območja pri čemer morajo izpolnjevati še več drugih kemijsko – fizikalnih zahtev.  

 

toplotne crpalke hladivo

Nekaj proizvajalcev že ponuja učinkovite toplotne črpalke s hladivom CO2

 

Idealnega hladiva ni
Naloga hladiva ni samo prenos toplote, temveč tudi stabilnost in trajnost, saj mora brez škode prenesti stalne spremembe temperature in prehajanje iz tekočega v plinasto stanje. Bilo naj bi čim manj škodljivo okolju, nestrupeno za ljudi, živali in rastline, brez vpliva na številne materiale uporabljene v kompresorju in cevovodih toplotne črpalke, ter končno tudi cenovno ugodno.
Večina današnjih hladiv še vsebuje halogene elemente, fluor, klor in brom, ki razkrajajo ozonsko plast. Zato stalno razvijajo nova hladiva, ki bi imela dobre termodinamske lastnosti ter čim boljšo toplotno prestopnost med hladivom in kovino. Zmrzišče mora biti nižje od najnižje možne temperature v črpalki, kritični tlak in temperatura pa čim višje nad obratovalnim območjem naprave. Tlak potreben za kondenzacijo naj bo čim nižji, tlak uparjanja čim višji, notranje trenje ali viskoznost v  tekočem ali plinastem stanju čim manjša, vsebnost vode pa čim nižja.


 
Pomembna je varnost
Hladiva so lahko strupena in vnetljiva, zato jih po standardu ASHRAE razvrščajo v šest  skupin. Strupenost lahko vpliva na način uporabe, saj takšnih snovi ne smemo uporabljati v napravah za klimatizacijo in prezračevanje,saj bi v primeru okvare z njimi lahko zastrupili uporabnike. Hladiva v primeru okvare in izpusta ne smejo vplivati na živila, zato nekatera od njih niso primerna za naprave za ohlajevanje in skladiščenje hrane. V skupinah (A1, A2, A3, B1,B2, B3), je A1 najmanj nevarna, B3 pa najbolj. S črko je označena toksičnost, s številko (1,2 ali 3) pa vnetljivost. Pri nas predpise in standarde s tega področja uveljavlja in nadzira Agencija Republike Slovenije za okolje, pri čemer upoštevajo nacionalne in EU predpise.

 

Štiri naravna med hladivi
Med hladiva, ki jih najdemo v naravi spada amoniak (NH3), ki ga srečamo v napeljavah velikih hladilnic, za delovanje pa potrebujemo visoke tlake, do 40 bar. Drugo uporabno hladivo je tudi mešanica propana in butana, ki ga prodajajo v jeklenkah za kuhanje. Ti ogljikovodiki in njihove mešanice so zelo uporabne v hladilni tehniki, glavna pomanjkljivost pa je njihova vnetljivost.  


Naslednje odlično hladivo je voda, ki je primerna za delovanje v industrijskih visokotemperaturnih črpalkah,ni vnetljiva ali strupena. Vodne toplotne črpalke delujejo v območju od 80 do 150°C, s testnimi napravami pa so Japonci dosegli celo 300°C. Glavna pomanjkljivost vode kot hladiva je nizka volumska toplotna kapaciteta (kJ/m3), zato so kompresorji veliki in dragi. Četrto hladivo je CO2, ki je nestrupen, ni vnetljiv ali koroziven. S stalnimi izboljšavami mu znižujejo delovni tlak, trenutno pa z njim še ne dosegamo zadovoljivega COP števila. Mnogi proizvajalci trdijo, da bodo v petih letih CO2 toplotne postale standardni izdelek za splošno uporabo.

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.