S toplotnimi črpalkami vsi prihranimo več
Vse več tovrstnih instalacij toplotnih črpalk se vgrajuje v komercialne objekte. Te ob pravilni zasnovi in dobrem predhodnem preračunu omogočajo čedalje večje prihranke. Čas, ko se je sisteme ogrevanja predimenzioniralo, je za nami. Na Švedskem je vse več omejitev kakšno moč ogrevalne naprave je dovoljeno vgraditi v nek določen stanovanjski objekt.
Pogovarjali smo se s strokovnjakom švedskega proizvajalca NIBE, g. Magnusom Larssonom, ki deluje na področju razvoja orodij za optimalno dimenzioniranje tovrstnih ogrevalnih sistemov.
Tveganja za projektante in instalaterje
Larsson pravi: “Recimo, da kot projektant dobite nalogo zasnovanja ogrevalnega sistema za podjetje, ki ima v istem sklopu skladišče in pisarniški del. Če se preračun ne opravi, potem lahko dvojno tvegate – ali sistem poddimenzionirate in sicer s tem dosežete nižjo investicijo in lažjo pridobitev posla, vendar s časom tvegate nezadovoljno stranko. Ali pa sistem predimenzionirate, kar povzroči previsoko investicijo in tvegate izgubo posla. Vsi odgovori ležijo v objektu samem, zato velja postaviti prava vprašanja pravi osebi.“
10 kubikov ni vedno 10 kubikov
Magnus ima vsakodnevno opravka z dimenzioniranjem. Naučil se je, da je izredno pomembno kako postavimo vprašanja, ko se dogovarjamo o karakteristikah objekta. Ni mogoče sklepati samo po količini porabljenega kurilnega olja v predhodnih sezonah ogrevanja. Zelo pomembno je ogrevalne potrebe objekta dobro definirati.
Magnuss pred dimenzioniranjem svetuje najti odgovore na osnovna vprašanja: - koliko električne moči lahko vgradimo, - koliko energije porabi objekt, - kolikšna je zgornja meja porabe v najhladnejših dneh, - kolikšna je ogrevalna površina objekta, - kolikšna je sedanja moč ogrevalnega kotla, - kakšne dejavnosti se izvajajo v objektu, ter kako se le-te glede na časovna obdobja spreminjajo. |
Magnuss svetuje: “Velik stanovanjski blok, ogrevan z istim temperaturnim povprečjem preko celotnega dneva, lahko porabi enako količino energije kot npr. šola z veliko večjo ogrevalno površino. Šola energijo porablja na povsem drug način – s temperaturnimi razlikami, glede na del dneva. Po drugi strani pa ta potrebuje veliko večjo moč ogrevalne naprave, da lahko v krajšem času doseže potrebno temperaturo. 10 kubičnih metrov kurilnega olja v stanovanjskem bloku, je lahko povsem nekaj drugega, kot 10 kubičnih metrov olja v šolski zgradbi.“
![]() Magnus Larsson |
Nov program za dimenzioniranje
Pri dimenzioniranju je potrebno biti pozoren na množico faktorjev.
NIBE je nedavno razvil posebno orodje - program za dimenzioniranje, ki vplive dimenzioniranja upošteva v celoti. Dostopen je vsakomur, ki bi želel preizkusiti dimenzioniranje NIBE proizvodov. Predlog Magnussa je, da se program naloži in nato preizkusi izračunavanje, recimo za objekt, za katerega vnaprej veste kakšne rezultate morate dobiti.
Po pomoč pri izračunavanju se lahko obrnete na strokovnjake iz podjetja NIBE, Knut d.o.o., in z njihovim sodelovanjem izdelate par projektov. Poleg 20 letnih izkušenj na področju ogrevanja s toplotnimi črpalkami in izkoriščanjem obnovljivih virov energije imajo vgrajenih preko 1.000 referenčnih objektov po Sloveniji. Strokovnjaki vam zasnujejo optimalni ogrevalni sistem, prav za vaš objekt. Jamstvo za ustreznost sistema je 5 letna garancija na funkcionalnost.
Več informacij: