Toplotna črpalka nedvomno postaja ena najbolj priljubljenih energetskih rešitev v slovenskih domovih, vse pogosteje tudi v poslovnih stavbah. Slovenski investitor je zelo dobro poučen o prednostih toplotne črpalke, o njeni energijski učinkovitosti in o principu delovanja. Vsak potencialni investitor se sreča z mnogimi vprašanji, naslednji članek vam bo morda pomagal najti odgovore na nekatera.
Kateri vir energije je izbrati?
Kot vemo, toplotna črpalka za svoje delovanje porabi nekaj električne energije, večino toplote pa pridobi iz okolice. Gre za sončno energijo, ki se shranjuje na našem planetu: v zraku, v zemlji ali globlje pod površjem. Pridobivanje toplote iz teh naravnih virov ima svoje specifične lastnosti.
Toplota iz kamnin je najbolj pogost in zelo stabilen vir energije. Ena ali več vrtin – geosond je izvrtanih v kamnine, tudi preko 100m globoko. Ena izmed prednosti geosonde je, da ne potrebuje veliko prostora in ne pusti posledic na vašem vrtu.
Toplotna črpalka na zrak je vse bolj priljubljen vir toplote za ogrevanja pri nas.
Toploto iz zemlje pridobivamo preko cevi, zakopanih približno meter globoko. S to metodo se izognemo vrtanju, namesto tega izkopljemo jarke, v katere položimo cevi t.i. zemeljskega kolektorja. Za takšen poseg je potrebna nekoliko večja parcela, na palec lahko ocenimo, da za ogrevanje 100m2 porebujemo 100-200m2 zemeljskega kolektorja.
Podtalna voda nosi v sebi veliko količino energije z visoko termalno vrednostjo. Vkolikor se podtalnica nahaja na primerni globini in v zadostni količini, nam nudi zelo bogat vir toplote za ogrevanje.
Sodobne toplotne črpalke kljubujejo tudi najbolj neugodnim vremenskim razmeram.
Pridobivanje toplote iz zraka je enostavno in cenovno ugodno v smislu začetne investicije, saj ni potrebno vrtanje ali izkopavanje. V zadnjih nekaj letih je toplotna črpalka na zrak napredovala do te mere, da zagotavlja ogrevanje pri visoki temperaturi tudi, kadar je temperatura okolja globoko pod ničlo. Pomembno je vedeti, da je učinkovitost sistema odvisna od zunanjih temperatur.
Dimenzioniranje
Dimenzioniranje toplotne črpalke je zelo pomembna faza v načrtovanju sistema. Toplotna črpalka mora biti sposobna:
- ekonomično ogrevati vaš dom skozi celo leto
- zagotavljati dovolj toplote tudi v najhladnejših dneh
- ogrevati sanitarno vodo skozi celo leto
Večja toplotna črpalka pomeni tudi večjo investicijo, vendar bo večji sistem navadno imel nižje obratovalne stroške. Po enakem principu bo manjša toplotna črpalka pomenila niže stroške pri vgradnji, vendar višje stroške ogrevanja, predvsem zaradi uporabe dodatnega ogrevanja, navadno električnega. Pomembno je torej izbrati primerno moč sistema, optimalno razmerje med vrednostjo investicije in stroški ogrevanja.
Toplotne črpalke Thermia so na voljo v širokem razponu moči in so primerne tako za zelo varčne, kot tudi večje ali starejše objekte.
Kako primerjati učinkovitost, ki jo obljublja proizvajalec konkurenčne toplotne črpalke?
Učinkovitost COP (Coefficient of Performance - koeficient učinkovitosti) je izraz, ki opisuje kapaciteto ogrevanja toplotne črpalke v primerjavi s porabljeno električno energijo. Toplotna črpalka, ki ima COP=4, pridobi 4 enote toplote iz 1 enote porabljene električne energije. Enota, ki porabi 2kW elektrike zagotavlja 8kW toplote. V tem primeru prihranite neto tri četrtine pri stroških ogrevanja.
Vendar to ni celotna zgodba. Učinkovitost ni konstantna, kot tudi temperature vira toplote in ogrevanja niso konstantne. Učinkovitost toplotne črpalke je odvisna od razlike v temperaturi znotraj in zunaj objekta. Večja, kot je temperaturna razlika, hladneje kot je zunaj, nižja bo učinkovitost toplotne črpalke.
Thermia Link – brezžična naprava za popolno kontrolo varčnega ogrevanja.
Kadar primerjate učinkovitost toplotnih črpalk je potrebno vedeti, da proizvajalci vedno prikazujejo učinkovitost v določenih trenutnih pogojih, na primer raztopina 0°C, ogrevanje na 35°C. Podatki pogosto ne vključujejo obtočnih črpalk in drugih porabnikov. Z drugimi besedami, učinkovitost COP uporabniku ne pove prav dosti.
Mnogo bolj pomemben je podatek o izkoristku, ki ga toplotna črpalka nudi v celoletnem povprečju. Ta podatek vključuje ogrevanje sanitarne vode na visoko temperaturo, ogrevanje prostorov tudi v najostrejših vremenskih pogojih in porabo vseh sestavnih delov ogrevalnega sistema. Ta podatek se imenuje letna učinkovitost (SPF). V tem pogledu se toplotne črpalke med seboj bistveno razlikujejo.
Komunikacija med toplotno črpalko, kontrolno ploščo in posameznimi prostori.
Ponudba toplotnih črpalk je zelo široka. Največje razlike opazimo posebej pri izvedbi zrak/voda. Razlika v ceni pogosto pomeni tudi razliko v kakovosti in celoletni učinkovitosti. Pozorno preverite, kako učinkovita je toplotna črpalka v bolj ostrih pogojih delovanja, kadar je zunaj zares hladno, ali kadar želimo s toplotno črpalko ogrevati vodo na visoko temperaturo. Dobra toplotna črpalka mora biti sposobna odvzemati toploto zraku tudi pri -20°C in dosegati visoko temperaturo do 60°C.
Daljinsko upravljanje
Nekatere toplotne črpalke lahko upravljamo na daljavo preko interneta. Na primer, kadar ste na poti lahko pred vrnitvijo domov vklopite sistem in hiša vas bo počakala prijetno topla. Boljše toplotne črpalke tudi komunicirajo z ogrevalnim sistemom, bodisi talnim gretjem ali radiatorji in proizvedejo natančno toliko toplote, kot jo ogrevalni sistem dejansko potrebuje v danem trenutku. Izkoristek sistema je v vsakem trenutku najvišji možni je v danih pogojih. S tem se poraba energije znatno zmanjša, sistem je optimiziran do najvišje mere.
Več na www.atlas-trading.si
Tel (080 20 65)
Povezane vsebine