Koronavirus je na vseh področjih povzročil spremembe, tudi na svetovnem trgu toplotnih črpalk. Prve ocene strokovnjakov so razmeroma optimistične, saj toplotna črpalka in njena tehnika spada med tehnologije, s katerimi rešujemo tudi okoljske probleme planeta.
Kdo je EHPA
V Evropskem združenju za toplotne črpalke (EHPA) sodeluje 130 strokovnjakov iz 22 držav. Med njimi so proizvajalci toplotnih črpalk in njihovih sestavnih delov, člani združenj posameznih držav, svetovalci ter inštituti za raziskovanje in testiranje. Sedež EHPA je v Bruslju, delovanje pa zajema ogrevanje, hlajenje in pripravo tople vode. Upošteva vse klimatske cone, in zajema stanovanjsko, komercialno in industrijsko uporabo, s tehničnega vidika pa samostojno in hibridno delovanje.
Toplotna črpalka vedno greje in hladi hkrati
To sta dve osnovni lastnosti toplotne črpalke, med delovanjem opravljajo nalogo - ogrevanje in hlajenje hkrati. O pravem namenu delovanja pa odloča učinek tega stroja, lahko je namenjen ogrevanju, lahko hlajenju, mogoče kondicioniranju zraka, ali kot razvlaževalec, mogoče pa je generator tople vode. Stroj je izjemno uporaben, ima visok izkoristek, se natančno prilagaja porabi, omogoča velike prihranke pogonske energije, zmanjšuje učinek tople grede in na mestu, kjer deluje ne povzroča nobenega onesnaževanja.
Zaradi teh lastnosti toplotnih črpalk je to področje tako pomembno, saj so podporni steber na katerem stoji energetska perspektiva in varovanje okolja na planetu.
Velike industrijske toplotne črpalke z visokimi izkoristki nujno potrebujemo za brezogljično prihodnost
Tri strokovne ocene
Thomas Nowak, Krystina Dawson in Lindsay Sogden so strokovnjaki, ki imajo izjemno dober pregled nad delovanjem svetovnega trga toplotnih črpalk. Trenutno se svet še vedno nahaja sredi valujoče koronakrize, zato so ocene osnovane bolj na izkušnjah in občutku in manj na številkah, saj to ni možno.
Pomembno je, da cena energije ostane v normalnih mejah, saj bi velike podražitve zamajale celoten energetski svet. Korona je povzročila padec rasti, ocene se vrtijo okrog -12%. Trenutno je prodaja najbolj padla v Nemčiji in Veliki Britaniji, to je posledica ekonomskega zastoja, obnašanje kupcev pa še naprej ostaja nepredvidljivo. V naslednjih treh letih ni pričakovati skokovite rasti prodaje, kar bi lahko države preprečile z dodatnimi vzpodbudami, proizvajalci pa s prilagajanjem poslovnih modelov. Sedaj so na potezi veliki proizvajalci, ki bodo morali del dobičkov iz preteklih let preusmeriti v ugodnosti za nove kupce.
Projekcija rasti prodaje toplotnih črpalk v EU brez upoštevanja pojava koronavirusa
Nov poslovni model
Eden novih poslovnih modelov bi lahko deloval na osnovi, da kupec ne plača izdelka, ampak odplačuje toploto ali hlad, ki ju je s toplotnim strojem pridobil. Izkušnje kažejo, da so sistemi, ki hkrati ogrevajo in hladijo kompleksni in veliko dražji od namenskih, ki so izdelani za samo eno od teh možnosti, saj dosegajo večje izkoristke.
Širijo se tudi govorice o virusih in prezračevalnih sistemih ter klimatskih naprav, ki naj bi pospeševale širjenje virusa, ter da so najbolj nevarni veliki sistemi. Za sedaj ni dokazov za to trditev, čeprav so temperature v napeljavah “ugodne” za preživetje virusa. Zaradi klimatskih razmer, ki jih v bodoče pričakujemo, se bo bolj prodajala hladilna tehnika, saj bodo ogrevalne potrebe vedno nižje. V mediteranskem delu Evrope hladilne potrebe že dolgo naraščajo, zato je kljub zadržkom bolje, da hlajenje deluje, kot pa ne. Pri tem so mišljene lokalne klime, ki zraka v prostoru ne izmenjujejo, kar skoraj vsi vedno pozabljamo. Zrak osvežujejo le veliki sistemi za ventilacijo, ki se nahajajo v javnih stavbah in nakupovalnih centrih.
Predviden vpliv koronavirusa na prodajo toplotnih črpalk v prihodnje
Klimatske spremembe že vplivajo
Proizvajalci toplotnih črpalk pozorno spremljajo klimatske spremembe, saj slednje neposredno delujejo na ta sektor. Tudi vlade bi morale biti bolj pozorne na okoljske spremembe, da bi z analizami stanja lahko v naprej regulirale in usmerjale razmere ter pravočasno pripravile zakonodajo in smernice. Pričakujemo, da bodo trgi bolj regulirani, kar pomeni, da bo okolju neprijazna tehnika postala dražja, oziroma, to mora nujno postati. Tu se pojavi še ideja o “zelenem financiranju”, s čimer so mišljene vse vrste vzpodbud, dobra posledica pa je rast zelenih tehnologij.
Samo ena tretjina
V sedanji zaustavitvi sveta zaradi pandemije, se je oddajanje toplogrednih plinov zmanjšalo za eno tretjino, čeprav bi pričakovali, da bo učinek večji, če pa je skoraj vse zastalo. Pri nas se je virus pojavil v hladnejšem delu leta, zato je vsa ogrevalna tehnika v industriji in stanovanjskem sektorju delovala naprej. To pomeni, da je vlaganje v toplotno izolacijo stavb in prehod na sodobna ogrevanja nujen, saj brez tega ne bomo mogli zaustaviti pregrevanja planeta.
Zato na področju posodabljanja energetskih naprav nebi smeli začeti varčevati. Pri tem je pocenitev fosilnih goriv največja nevarnost, saj bo uporaba zastarelih kurilnih naprav postala spet zanimiva. Tudi zato so nujno potrebni novi poslovni modeli, ki pospešujejo vgradnjo obnovljivih tehnologij, delno bo pomagalo prepričevanje, za vse ostalo pa je odgovorna politika držav in proizvajalcev. Vzpodbudni del poročila pa ugotavlja, da so trgi robustni in da bo področje toplotnih črpalk manj prizadeto kot ostali industrijski sektorji.
Povezane vsebine