Z mešanicami različnih hladiv lahko dosegamo željene točke vrelišča.Nenavadne hladilne tekočine

V zaprtem krogotoku hladilnika ali toplotne črpalke, se pretaka skrivnostna tekočina, ki je s pomočjo kompresorja sposobna ohladiti notranjost hladilnika ali ogreti stanovanjsko hišo s toploto zraka, vode ali zemlje.

Razlogi za izbiro

Za odločitev imamo vedno več razlogov. Okolju škodljivi FCKW je prepovedan, zato iščemo snovi, ki imajo primerno točko vrelišča in kondenzacije ter niso gorljive. V glavnem po ceveh krožijo delno halo-genirani fluoroogljikovodiki in njihove mešanice, od katerih nekatere že poznamo. Na primer propan (R290, gorljiv), propen (R1270, gorljiv), propan-butan mešanice (gorljive), amoniak (R717, gorljiv in eksploziven) ali ogljikov dioksid (R744, negorljiv, visoka volumetrična hladilna zmogljivost, nizka cena).

Termodinamična zvijača

Potrebujemo sredstva, ki jih lahko zavremo in kondenziramo vedno znova, brez da bi pri tem prišlo do kemičnega razkroja. Zavreti morajo že pri nizkem tlaku in začeti burno hlapeti že na sobni temperaturi. Če v posodi s sredstvom povišamo tlak, bo pri 2,5 bar vrelišče na -20°C, pri tlaku 15 bar, pa se točka vrenja premakne na 40°C. Med spreminjanjem iz tekočega v plinasto stanje se dogaja kar 90% energijskega transferja, ta lastnost pa omogoča delovanje toplotne črpalke.

Označevanje hladiv

Hladivo označujemo z veliko črko R (refrigerant), ki mu sledi trimestno število. Hladiva so razdeljena v organska (oznaka R 10 ...600), pri čemer so oznake 400...500 rezervirane za mešanice, neorganska hladiva pa z oznako R700. Prepovedani FCKW je imel odlične toplotne lastnosti, ni bil strupen niti gorljiv, vendar je zaradi vsebovanega klora tanjšal ozonsko plast. Uničujoči vpliv merimo z enoto ODP (Ozone Destruction Potential), zato so ga menjali z hidrofluorokarboni, za katere domnevamo, da niso škodljivi. Druga hladiva, organo-halogenskega porekla pa povečujejo učinek tople grede, ki ga označujejo z GWP (Greenhouse Warming Potential). V skupini neorganskih hladiv prednjači amoniak (NH3, R171), ki pa je na žalost strupen in vnetljiv. Ker ima odlične karakteristike, ga vseeno uporabljajo, v napravah, ki izpolnjujejo visoke varnostne zahteve. Druga hladiva so voda (H2O, R718), ki jo uporabljamo v nizkotlačnih sistemih do 1 bar in ogljikov dioksid (CO2, R744), ki ga vedno pogosteje srečujemo v toplotnih strojih. •

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.