Pri vgradnji toplotne črpalke je ključnega pomena odločitev o viru toplote, ki ga bo črpalka izkoriščala (zrak, podtalnica, zemlja, geosonda). Vir energije je osnova za celotni nadaljnji projekt ogrevanja s toplotno črpalko, od izbire vrste toplotne črpalke, dimenzioniranja sistema in nenazadnje tudi višine investicije. Tokrat obravnavamo zanimiv primer iz prakse, ko pri iskanju vira toplote ni šlo vse po planu.

 

Vir energije

Različni viri energije za delovanje toplotne črpalke

 

Zakaj potrebujemo prognoze in analize za vir energije za toplotno črpalko?

V obravnavanem primeru se je investitor iz osrednje Slovenije odločil za menjavo obstoječega kotla iz leta 2000 za toplotno črpalko. Investitor naj bi imel prisotne vsaj tri vire toplote za toplotno črpalko na svoji parceli (zrak, podtalnica, geosonda). Načeloma višja temperatura vira toplote pomeni višje grelno število toplotne črpalke (COP) in posledično nižje stroške ogrevanja. Podtalnica, kot vir energije, je zato prva logična izbira. Lastnik je sprva razmišljal o izkoriščanju zraka, vendar se je kasneje na podlagi izkušenj okoliških prebivalcev in zaradi večjih učinkovitosti delovanja odločil za podtalnico.

Ker vodnega vira pri vrtanju žal niso našli, se je nadalje odločil za geosondo, ki je občutno podražila projekt. Izvedena je bila geosonda 2 x 100 m. Povezano s tem sta nastopili dve težavi. Prva je bistveno višja investicija in posledično tudi daljša povračilna doba, kot jo je sprva predvideval investitor. Druga težava pa je manjša izdatnost geosonde od predvidene oz. optimalne, kar je kasneje vplivalo na nižji COP toplotne črpalke in posledično večjo porabo elektrike za ogrevanje stavbe.

Kje je bila izvorna napaka? Pred odločitvijo za izkoriščanje podtalnice in kasneje za geosondo ni bila narejena ustrezna geološka, oz. vodna prognoza, ter ocena izdatnosti geosonde za konkretno lokacijo. Posledično dimenzioniranje geosonde ni bilo optimalno (dolžina, oz. globina). Odločitev o viru energije - toplote je osnova za celoten nadaljnji projekt, zato je previdnost v tem prvem koraku še kako pomembna. Navedene izračune, prognoze in analize zahtevajte bodisi od izvajalcev ali od neodvisnega strokovnjaka, preden se odločite za investicijo.

 

Viri energije za toplotno crpalko Vrtanje Geosonda

Izvajalci za vrtanje potrebujejo običajno od 2 do 4 dni za eno vrtino, odvisno od zahtevnosti terena in globine. Predhodna prognoza tal za vir energije in izdatnosti geosonde je ključnega pomena.

 

Lastnik obravnavanega primera predlaga bodočim investitorjem

Če je možno se zavarujte za primer, ko ni predvidenega toplotnega vira energije za toplotno črpalko. Z izvajalcem se dogovorite kaj s stroški vrtanja v tem primeru (brez plačila, delno plačilo, kompenzacije) in imejte vedno pripravljen plan B (kaj če ni predvidenega vira toplote). V konkretnem primeru so geološke karte izkazovale, da je na lokaciji podtalnica, vendar je nismo našli. To sicer ni bilo logično, saj imata dva bližnja soseda sistem toplotne črpalke na sistem voda-voda, izkoriščata podtalnico in sta zelo zadovoljna. Jaz sem imel smolo, saj sem lociran med obema sosedoma in vendar ni bilo podtalnice. To se včasih pač zgodi. Največja napaka je bila, da sem se praktično v petih minutah odločil za geosondo. V tem primeru bi bilo potrebno začasno ustaviti izvedbo in vsekakor pridobiti geološko prognozo in oceno izdatnosti vira energije, da se pridobijo relevantni podatki, da se izvede vrtina (število vrtin, predvidene globine, …).

 

Viri energije za toplotno crpalko geosonda

Vrtanje vrtine za geosondo od blizu.

 

Zavedati se moramo, da je izdatnost vrtine lahko 20 W na globinski meter pa vse do 100 W in več na globinski meter. V Sloveniji se praviloma vzame kar nekakšen povpreček in so ponavadi preračuni za geosondo narejeni za 50 W na globinski meter. Zamenjava, še relevantno dobre plinske peči po 15 letih delovanja, je bila preuranjena in bi ob današnjem vedenju počakal z investicijo vsaj 5-10 let, s tem, da bi kot drugi vir energije uporabil enostavno peč na drva in montiral 2000 l zalogovnik vode, ki bi se po potrebi dogreval s plinsko pečjo. Vsekakor je izbira toplotne črpalke zelo smotrna in upravičena, če se objekt ogreva na nizkotemperaturni sistem, pri visokotemperaturnih sistemih pa izkoristek ni tako izdaten in se posledično manj privarčuje. Na koncu koncev je cena plina v tem trenutku nizka, medtem ko je cena elektrike v porastu.

Povezane vsebine


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.