Na trgu obstajajo različne vrste toplotnih črpalk. Te lahko z različni sistemi za vir energije prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije pri toplotni črpalki z geosondo računate na maksimalne prihranke in dolgoročno bolj ekonomičen sistem. Še posebej zaradi visokega letnega faktorja učinkovitosti (COP – letno grelno število). Vendar imajo tudi ostali sistemi za toplotne črpalke svoje prednosti.

 

različni sistemi toplotne črpalke

Štiri vrste toplotnih črpalk - primerjava različnih sistemov

Pomembni dejavniki pri odločitvi za izbiro sistema toplotne črpalke je lokacija, vrsta zemljine (primer zemeljski kolektor), dostopnost podtalnice v primeru, da se odločamo za sistem toplotne črpalke voda - voda, kjer je potrebna vrtina ter primeren prostor za morebitno izvedbo najbolj optimalnega sistema za ogrevanje s toplotno črpalko - geosonde  Če ste v dvomih ali potrebujete odgovore na bolj specifična vprašanja, se je pred investicijo najbolje obrniti na strokovnjake.

Stroški obratovanja toplotne črpalke so odvisni od moči naprave, objekta in področja, kjer se toplotna črpalka vgrajuje.

 

baner toplotne crpalke

V spodnji tabeli so prikazane prednosti in slabosti za različne vrste toplotnih črpalk:

Katera toplotna črpalka je primerna za vaše potrebe, je odvisno od večih pogojev?

V spodnji tabeli je navedena primerjava za štiri vrste sistemov toplotnih črpalk za ogrevanje - geosonda, zemlja-voda, voda-voda in zrak-voda.

GEOSONDA

ZEMLJA - VODA

SCOP – letno grelno število

Od 4 do 6

Od 3,5 do 4,5

Stroški investicije

srednji do visoki

srednji do visoki

Stroški obratovanja

nizki

nizki

Stroški načrtovanja

srednji do visoki

srednji do visoki

Strošek montaže

srednji do visoki

srednji do visoki

Ogrevanje novogradnje

Zelo primerno. Sistem ogrevanja z geosondo je najbolj učinkovit in vzržljiv sistem ogrevanja s toplotno črplako. Gre za zaprti sistem medija, kije sicer dražji za ca. 6.000 EUR, kolikor stane okrog 100 m globoka vrtina za geosondo, vendar je ta investicija dalnoročno najcenejša. Potrebna je izvedba zemeljske vrtine (geosonda) in pridobitev dovoljenja.

Zelo primerno. Sistem je podoben geosondi, le da je medij v tem primeru postavljen horizontalno. Uporaba sistema toplotne črpalke zemlja-voda je v mnogih novih stavbah sedaj že preizkušena in uveljavljena. Potrebna je optimalna izbira grelnega telesa (talno, stensko ogrevanje), kot tudi optimalna izolativnost zgradbe. Za vgradnjo zemeljskega kolektorja je potrebno dovolj veliko zemljišče.

Obnova ogrevalnega sistema

V večini primerih je izvedba možna, na zemljišču je potrebno dovolj prostora  za mehanizacijo za izvrtanje vrtine - geosonde , pravila so ista kot pri novogradnji. V primeru radiatorskega ogrevanja je priporočljivo namestiti termostatske ventile, ali celo zamenjati starejše radiatorje in izboljšati izolativnost objekta.

Pogojno mogoče, saj je potrebno na obstoječem zemljišču kar nekaj prostora za položitev  kolektorja. V primeru radiatorskega ogrevanja je priporočljivo namestiti termostatske ventile, ali zamenjati starejše radiatorje in izboljšati izolativnost objekta.

 

VODA - VODA

ZRAK – VODA

SCOP – letno grelno število

Od 2,5 do 3,5

Od 2 do 3

Stroški investicije

srednji do visoki

nizki

Stroški obratovanja

nizki do srednji

srednji do visoki

Stroški načrtovanja

srednji do visoki

nizki

Strošek montaže

srednji do visoki

nizki

Ogrevanje novogradnje

Zelo primerno. Uporaba sistema toplotne črpalke voda-voda je v mnogih novih stavbah sedaj že preizkušena in uveljavljena. Potrebna je optimalna izbira grelnega telesa (talno, stensko ogrevanje), kot tudi optimalna izolativnost zgradbe. Potrebna je izvedba zemeljske vrtine in pridobitev dovoljenja za vrtino.

Primerno, vendar v primerjavi z ostalima sistemoma, ima sistem zrak – voda slabši izkoristek, saj je v zimskem času zaradi nizkih temperatur izkoristek toplote iz okolja manjši, kar se posledično pozna pri porabi elektrike. Zunanja enota je pogosto izpostavljena ekstremnim vremenskim  pogojem.

Obnova ogrevalnega sistema

V večini primerih možna izvedba, na zemljišču sta potrebni dve vrtini, pravila so ista kot pri novogradnji. V primeru radiatorskega ogrevanja je priporočljivo namestiti termostatske ventile, ali celo zamenjati starejše radiatorje in izboljšati izolativnost objekta.

Največkrat najprimernejši sistem za hitro zamenjavo ogrevalnega sistema, zaradi enostavne namestitve in zagona. Ni zemeljskih del (vrtina, polaganje kolektorja). Prav tako je potrebno zamenjati starejše radiatorje, ali vsaj namestiti termostatske ventile na novejših radiatorjih in izboljšati izolativnost objekta.

SCOP (Seasonal Coefficient of Peformance) je letno grelno število, podatki temeljijo na izkustvenih vrednostih, saj je učinek toplotne črpalke odvisen tudi od klimatskih pogojev, stanja stavbe, dodatne opreme, tehnološke izvedbe, načina uporabe, od krmilnega sistema in velikosti toplotne črpalke.


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.