Grelno število COP pokaže učinkovitost toplotne črpalke, ta pa je odvisna od vira toplote, temperaturnega režima in konstrukcije naprave. Da bi lahko učinkovitost različnih izdelkov med seboj primerjali, mora biti COP ugotovljen po standardu EN 14511, ki določa tudi temperaturo vira in ponora toplote za vse tipe toplotnih črpalk, ki zajemajo toploto zraka, zemlje in vode. Letno grelno število toplotne črpalke (SPF) pa opiše učinkovitost naprave v grelni sezoni.

 

Učinkovitost toplotne črpalke

Sodoben dizajn in tiho delovanje omogočata postavljanje toplotne črpalke v bivalne prostore

Učinkovitost toplotne črpalke je COP

To število je razmerje med grelno močjo in seštevkom porabljene elektrike za delovanje kompresorja, energijo za odmrzovanje uparjalnika v črpalkah zrak/ voda, ter porabo elektrike za pogon ventilatorjev, obtočnih črpalk in regulacije. Na učinkovitost vplivajo tudi velikost in izvedba uparjalnika ter kondenzatorja, vrsta hladiva, tip kompresorja in dodatnega prenosnika toplote. Trenutna tehnično- ekonomska meja se nahaja pri temperaturni razliki okrog 5 K med kondenzacijo in temperaturo predtoka ter enako temperaturno razliko med virom in uparjanjem.

 

baner toplotne crpalke


S primerno konstrukcijo uparjalnika in kondenzatorja (uporaba toplote na višjem nivoju v področju pregretja hladiva, vgradnja dodatnega toplotnega prenosnika za izboljšanje grelnega števila), pa lahko omenjeno temperaturno razliko 5 K zmanjšamo na 2 K, kar omogoča pri nazivnih pogojih (temperatura vira 10°C, temperatura predtoka 35°C) grelna števila do 6, za toplotne črpalke voda - voda. Izboljšani kompresorji z brezstopenjsko regulacijo moči lahko grelno število izboljšajo za 3 do 10 %. Proizvajalci še ugotavljajo, da je vpliv različnih vrst hladiv majhen in znaša do 5%.

COP se zniža, če v črpalkah voda/ voda temperaturo predtoka povišamo, na primer, od 35 na 55°C, enako se zgodi ob padanju temperature zunanjega zraka v toplotnih črpalkah zrak/ voda. Za oba primera je znižanje COP posledica povečevanja temperaturne razlike med virom toplote in želeno temperaturo predtoka. Zato bo COP tem višji, čim nižja bo potrebna temperatura predtoka, zaradi česar je nizkotemperaturno ogrevanje vedno v prednosti.

 

Učinkovitost toplotne črpalke COP

COP je odvisen od temperaturne razlike med virom toplote, uparjenjem in kondenzacijo

Učinkovitost toplotne črpalke - letno grelno število SPF

Seasonal Performance Factor izračunamo iz razmerja med toploto, ki jo dovedemo grelnemu mediju in celotno porabljeno električno energijo v vsej sezoni. Pri tem pa upoštevamo še porabo energije v celotnem sistemu, torej tudi energijo za odmrzovanje, letne toplotne potrebe stavbe, kakovost izdelave toplotne črpalke, pravilnost izbire glede na resnične toplotne potrebe, učinkovitost zalogovnika toplote, obratovalno karakteristiko ter učinkovitost sistema regulacije črpalke in stavbe.

Da bi bila učinkovitost teh toplotnih strojev čim višja, bo potrebno čim bolj zmanjšati razliko temperatur med virom toplote in temperaturo predtoka, ter z brezstopenjskim krmiljenjem kompresorjev zmanjšati porabo elektrike. Na trgu je poleg dobrih veliko slabih izdelkov, ki so poceni, vendar imajo zelo nizka grelna števila, zato je pozornost ob nakupu vedno na mestu.

 

 

 


Pred izbiro toplotne črpalke preverite ključne pojme kaj v praksi pomenijo ENERGIJSKI RAZRED, GRELNO ŠTEVILO - COP, HRUP, BIVALENTNA TEMPERATURNA TOČKA.


Preverite ključne pojme ob investicijah v toplotne črpalke

pomen oznak toplotna črpalka

PONUDNIKI ZA TOPLOTNE ČRPALKE ZRAK - VODA

internet prst

 



Povzeto po članku avtorja Bojana Grobovška, u.d.i.s.

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.