S črpalko toplote zemlje lahko lastniki zgradb v primerjavi z oljnimi ali plinskimi kotli privarčujejo do polovice stroškov za delovanje in vzdrževanje ogrevalnega sistema. (Vir: Junkers)
Doslej se je za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode za družinske hiše v glavnem uporabljalo kurilno olje ali plinsko ogrevanje.
Danes vse več ljudi problem preskrbe s toplotno energijo rešuje s toplotnimi črpalkami. Te črpalke ne porabljajo fosilnih goriv, ampak toplotno energijo, ki je akumulirana v tleh, podzemnih vodah ali zraku. Po statističnih podatkih je v Evropi vsakoletna rast nameščenih toplotnih črpalk za potrebe ogrevanja kar 40%. Vsaj dve tretjini tega so to črpalke, ki za izvor energije uporabljajo toploto zemlje s pomočjo zemeljskih sond ali zemeljskih kolektorjev. S toplotno črpalko zemlja - voda lahko lastniki zgradb v primerjavi z oljnim ali plinskim kotlom prihranimo do polovice obratovalnih stroškov.
Učinkovita raba energije
Pomembno je poudariti, da toplotna črpalka deluje varčno, kar pomeni da se s čim manj porabljene električne energije proizvede čim več toplote.
V tehničnih podatkih za toplotne črpalke proizvajalci kot merilo za učinkovitost izkoriščanja energije navajajo t.i. vrednost COP (Coefficient of Performance).
Sodobni grelniki Junkers vrste TM in TE pod najugodnejšimi pogoji dosegajo zelo visoko COP - vrednosti vse do 5. To pomeni, da z električno močjo 1 kW proizvedejo do 5 kW uporabnega toplotnega učinka - preostale 4 kW moči namreč pridobijo iz zemlje. Predpogoj za visoko vrednost COP je nižja temperatura ogrevalnega voda ogrevalnega sistema. Zato se morajo toplotne črpalke po možnosti kombinirati z nizko-temperaturnim režimom gretja (talnim ali stenskim ogrevanjem).
Velikost toplotnega učinka
Pri toplotnih črpalkah je posebej pomembno temeljito načrtovanje, ki mora biti naloga instalaterja. Ta mora na podlagi izračuna (v odvisnosti od potreb zgradbe po toploti in topli sanitarni vodi) določiti potreben toplotni učinek. Predimenzionirane toplotne črpalke namreč pogosto povzročajo visoke stroške namestitve.
Modularna ali kompaktna naprava?
Junkers nudi toplotne črpalke z vgrajenim hranilnikom sanitarne vode - t.i. modularne naprave in toplotne črpalke, ki se kombinirajo s hranilnikom vode - t.i. kompaktne naprave. Zaradi omejene velikosti hranilnika so modularne naprave primerne za enodružinske hiše, z največ štirimi družinskimi člani. Za večja gospodinjstva in višji nivo udobja porabe sanitarne vode priporočamo kompaktno napravo z ločenim hranilnikom tople vode. Hranilniki za sanitarno vodo so na voljo vse do 500l volumna.
Dodatne možnosti z Junkers toplotnimi črpalkami
Ogrevalni sistem s toplotno črpalko se lahko namensko dopolni z dodatnimi napravami, s hranilnikom, konvektorjem hlajenja (možnost hlajenja objekta) in zbiralnikom odpadnega zraka, za dodatno pridobivanje energije iz odpadnega zraka.
Kupec kompletnega pribora Junkers je lahko prepričan, da bodo vse komponente med seboj usklajeno delovale. Prednost za izbiro Junkers-ovih toplotnih sistemov je tudi mreža pooblaščenih serviserjev. Junkers podpira svoje poslovne partnerje in inštalaterje s šolanji, informacijami in praktičnimi izkušnjami, kar v praksi pomeni, da tehnik specialist pomaga inštalaterju pri namestitvi njegovih prvih toplotnih črpalk. 1nvestitorji in podjetja, ki se ukvarjajo z obnovo stanovanjskih objektov, se lahko zanesejo na strokovno usposobljenost Junkers pooblaščenega partnerja za toplotne črpalke. •