Sanitarna toplotna črpalka – ekonomično in okolju prijazno

Sanitarna toplotna črpalka ne poskrbi zgolj za toplo vodo, saj lahko izkoristimo tudi njen izstopni zrak za hlajenje hiše

Poznate tisti občutek, ko zjutraj zlezete iz tople postelje in se počasi, z napol zaprtimi očmi odpravite v kopalnico, kjer odprete pipo, iz katere priteče topla voda. Danes si težko predstavljamo, da bi pred jutranjim kopanjem morali vodo segreti na štedilniku v loncu. Pa vendar je bila situacija še pred malo več kot pol stoletja točno takšna. Topla voda je razkošje, vendar je mnogi ne dojemajo tako. Pri njeni porabi smo razsipni – povprečno gospodinjstvo je dnevno porabi več sto litrov! Iz tega razloga sanitarna voda predstavlja drugi največji strošek v gospodinjstvu, takoj za ogrevanjem prostorov. Zato je še toliko bolj pomembno, da sta njena priprava in poraba dovolj učinkoviti. Sanitarna toplotna črpalka nam omogoča ekonomično in okolju prijazno ogrevajne sanitarne vode.

Sanitarna toplotna crpalka tusiranja

 

Sanitarna toplotna črpalka – ekonomično ogrevajne sanitarne vode

Toplotne črpalke so v zadnjem desetletju postale najbolj priljubljena in hkrati smotrna izbira za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Toplo sanitarno vodo lahko s toplotno črpalko pripravite tudi, če bivalnih prostorov ne ogrevate na takšen način. Najpogostejši razlog, da se kupci odločajo za tovrsten način priprave tople vode sta udobje in visoki prihranki, saj toplotne črpalke za sanitarno vodo kot glavni vir uporabljajo zrak, kar stroške električne energije zmanjša do 75 %, emisije CO2 pa za več kot 60 %. Sanitarna toplotna črpalka ne poskrbi zgolj za toplo vodo, saj lahko izkoristimo tudi njen izstopni zrak. In to je ena izmed prednosti, ki je bojler zagotovo ni zmožen – z izstopnim zrakom lahko brezplačno ohladimo še kakšen prostor (običajno sta to klet ali shramba).

Sanitarna toplotna crpalka


Toplotna črpalka deluje podobno kot klima naprava, lahko hladi in ogreva. Toplotne črpalke lahko pridobivajo energijo iz večih virov –  zemlja, voda, zrak. S toplotnimi črpalkami prihranimo veliko energije in denarja, saj nam omogočajo enega najbolj učinkovitih načinov ogrevanja prostorov in kot sanitarne vode skozi vso leto. Z rabo obnovljivih virov iz naše okolice, veliko naredimo tudi za čistejše okolje in zanamce, saj je ta vrsta tehnologije ena najbolj ekološko sprejemljivih.


Sanitarna toplotna črpalka z bojlerjem ali brez

Sanitarne toplotne črpalke so na voljo v različnih izvedbah – mogoče jih je priklopiti na obstoječ bojler, lahko pa imajo že vgrajenega. V podjetju Orca energija priporočajo slednjega.

»Najbolj priljubljena modela sanitarnih toplotnih črpalk pri nas sta Zeus in Zeus Plus, ki imata že vgrajena bojlerja, na voljo pa sta v dveh različicah, 230-litrski in 300-litrski, kar zadostuje za 2-4 oziroma 5-6 člansko družino. Odlikuje ju dovršen dizajn, izredno tiho delovanje, preprosta in uporabniku prijazna regulacija ter dejstvo, da zasedeta izredno malo prostora« pojasnjuje Eva Kumrič, direktorica podjetja Orca Energija. Model sanitarne toplotne črpalke Zeus Plus omogoča povezavo na solarni sistem ali sončne kolektorje ter deluje in segreva sanitarno vodo vse do -10 stopinj Celzija vstopnega zraka, hkrati pa dosega visoko grelno število COP.

 

Sanitarna toplotna crpalka Leopold Selevsek

Leopold Selevšek iz Limbuša, lastnik sanitarne toplotne črpalke

 

Da je sanitarna toplotna črpalka odlična izbira, se strinja tudi gospod Leopold Selevšek iz Limbuša, ki toplo sanitarno vodo s pomočjo toplotne črpalke pripravlja v hiši, stari približno 890 let!

»Vgradnja sanitarne toplotne črpalke je potekala brez težav. Monter je najprej odstranil star sistem in nato montiral novega. Vse je bilo izvedeno zelo hitro. Prepričali so me kakovost, dizajn in ugodna cena. Priporočil bi jo vsakomur, saj je poraba električne energije res majhna.«

Sanitarne toplotne črpalke Orca imajo dva časovna intervala za uporabo nižje (nočne) tarife elektrike, aktivno antilegionelno zaščito, ki zagotavlja neoporečnost vode in možnost priključitve na druge sisteme ogrevanja, kot so kurilno olje, plinske peči, peči na drva , peči na pelete ali solarni sistemu. Njeno upravljanje poteka preko zaslona na dotik, kar uporabniško izkušnjo dodatno olajša.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI