Fosilna goriva se bodo zagotovo dražila, kar naredi obnovljive vire energije za ogrevanje objektov še bolj zanimive. Pri tem so zelo priročne toplotne črpalke, čeprav niso poceni.

 

Toplota s pomočjo toplotne črpalke zemlja-voda ali voda-voda je skoraj zastonj

Sonce ogreje zemljo, toplota ostane shranjena v tleh, zato je zajemanje toplote tal zelo zanimivo, tudi če je površina povsem zamrznjena. Tehnika je izredno napredovala, načini odvzemanja toplote iz tal pa tudi. Graditelji nove hiše morajo ob tem vnaprej vedeti, kako se bodo ogrevali. Če načrtujejo vgradnjo toplotne črpalke z horizontalno geosondo - vrtino ali vodoravni zemeljski kolektor, speljan po parceli, ne bo potrebno zgraditi dimnika, kupiti zalogovnika, imeti kotlovnico. Cena toplotne črpalke za zajemanje energije zemlje bo najprej višja kot bi stal recimo plinski kotel, v naslednjih letih pa se računica krepko izide v korist toplotne črpalke.

 

talno

 

Talno ogrevanje je idealno

Nizkotemperaturno ogrevanje je v prednosti pred visokotemperaturnim. Sodobne stavbe so dobro izolirane z vgrajenim prezračevanjem z vračanjem toplote, zato je poraba energije za ogrevanje ali hlajenje majhna. Po ceveh kroži voda ogreta do 35°C, kar zadostuje, hkrati pa pomeni, da lahko toplotna črpalka deluje v območju z najvišjim izkoristkom. Stavba potrebuje samo en energetski priklop, elektriko, razvoj pa gre v smer, da ne bo potrebovala niti tega.

 

baner toplotne crpalke

 

Toplotne črpalke - druge koristi

V stavbi toplotne črpalke zasedejo zelo malo prostora, življenjska doba pa presega vse druge načine ogrevanja. Tako odpadejo dimnik, stroški zanj, kurilnica, protipožarna vrata, nabava in skladiščenje kuriva, ter čiščenje in odnašanje pepela. Plinski kotel ali peletni kotel v 10 letih zastara, izkoristki se poslabšajo, zamenjava je draga, saj velikokrat zajema tudi obnovo dimnika. Dimnik pa je v stavbi tudi toplotna šibka točka, saj prekinja plast izolacije, pa tudi stalnega pretoka zraka ni možno povsem preprečiti. Toplotna črpalka ohranja svoj izkoristek in ne oddaja škodljivih emisij. Prehod na zeleno elektriko za pogon pa prednosti toplotne črpalke še poveča. Vzdrževanje in letna kontrola nista potrebni, življenjska doba uporabnosti toplotne črpalke pa sega čez 20 let.

Toplotne črpalke lahko upravljamo na daljavo in s tem še povečamo izkoristek. Sicer je potrebno globlje seči v žep ob nabavi, vsa naslednja leta pa bomo lahko uživali ob nizkih stroških za ogrevanje in vrhunskem bivalnem ugodju.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.