Sistem frekvenčnega krmiljenja sedaj prenesen na toplotne črpalke

Frekvenčno krmiljene toplotne črpalke so že nekaj časa v porastu. Proizvajalci in stroka se namreč pospešeno ukvarjajo z izzivom nove tehnologije frekvenčnega krmiljenja moči (inverterska tehnologija) pri toplotnih črpalkah. Inovativna tehnologija je namreč že kar nekaj časa v uporabi pri klimatskih napravah, sedaj pa se pridobljeno znanje počasi prenaša tudi na toplotne črpalke. Visoka šola Luzern je pripravila raziskavo, v kateri je raziskala osnove delovanja, hkrati pa prikazala aktualne in zanimive rezultate delovanja takšnih naprav.

 

Lastnosti inovativne tehnologije frekvenčnega krmiljenja lahko povezujemo s številnimi novimi izzivi, kot so obremenitev posameznih komponent in glasnost delovanja, hkrati pa te naprave delujejo učinkoviteje in pripomorejo k boljšemu izkoristku energije.

 

toplotna crpalka termoshop

 

Vse temelji na znanstveno–raziskovalnih dokazih

Teoretične in praktične raziskovalne metode so namreč pokazale, da je višanje učinkovitosti toplotnih črpalk zrak/voda odvisno od neprekinjenega nadzora med proizvedeno in potrebno energijo za ogrevanje. Izboljšanje učinkovitosti lahko dosežemo z izboljšanjem geometrije uparjalnika, v povezavi z optimalnim razmerjem delovanja uparjalnika ter ventilatorja. Raziskave so pokazale tudi, da je optimalna učinkovitost dosežena takrat, ko nadzorujemo tako delovanje kompresorja kot tudi ventilatorja. Podana sta bila dva primera uporabe: uporaba toplotne črpalke v prenovljenem objektu in v pasivni hiši.

 

V primeru prenovljene stare gradnje dosežemo najboljše rezultate takrat, ko v kompresorju sočasno, in linearno zmanjšujemo hitrost obratov in pretočni volumen zraka, ob višanju temperature zraka, med -10°C in 0°C. Pri temperaturah nad 10 °C kompresor in ventilator delujeta v klasičnem načinu delovanja (ON/OFF). V primeru pasivne hiše je to temperaturno območje manjše. Trenutki preklopa med delovanjem s frekvenčnim krmiljenjem in sistemom delovanja ON/OFF so odvisni od razmerja in razporeditve obremenitve med kompresorjem in ventilatorjem.

 

Raziskovalci CC TEVT so z rezultati, ki so jih pridobili na prototipu, izdelali tudi sheme letne obremenitve za primer švicarskega sredogorja. V primeru obnovljene staro gradnje, pri 38 °C povratne temperature, 46 °C dovodne temperature in najnižji zunanji temperaturi -10 °C, je sezonski izkoristek (SCOP) znašal 3,8. V primeru pasivne hiše pri 25 °C povratne temperature, 30 °C dovodne temperature in najnižji zunanji temperaturi -10 °C, pa je sezonski izkoristek (SCOP) znašal 4,4. Pri obeh podatkih je upoštevana tudi energija, ki je bila porabljena za odtaljevanje. Ob ustrezno dimenzionirani toplotni črpalki zrak/voda (ne pri predimenzionirani) vpliva na visoko stopnjo sezonskega izkoristka (SCOP) tudi ustrezna vgradnja v ogrevalni sistem. Raziskovalci so na osnovi preizkusov zaključili, da prinašajo inverterske toplotne črpalke višji sezonski izkoristek (SCOP) v primerjavi s standardnimi napravami z ON/OFF tehnologijo ter dosegajo boljše rezultate.

 

Priporočila FWS - Fachvereinigung Wärmepumpen Schweiz (opp. Švicarsko strokovno združenje za toplotne črpalke) – za načrtovalce, monterje ter končne uporabnike

Pri trenutni ponudbi toplotnih črpalk zrak/voda z invertersko tehnologijo, so razlike glede na tehnične podatke ponekod zelo velike.

Ko izbirate izdelke, preverite naslednje kriterije:

  • Energetska učinkovitost toplotne črpalke

Vrednosti COP so dobri pokazatelji energetske učinkovitosti črpalke. To vrednost je potrebno preveriti pri enakih pogojih (temperatura zunanjega zraka in temperatura ogrevalne vode) ter po enakem merilnem postopku/standardu – EN14511.

  • Temperaturne omejitve toplotne črpalke

Toplotnih črpalk ne uporabljamo samo za ogrevanje prostora, ampak tudi za ogrevanje sanitarne vode. Zato je potrebno paziti, da lahko toplotne črpalke tudi pri nizkih zunanjih temperaturah dosegajo ustrezno visoke dovodne temperature. Raziskovalci na visoki šoli v Luzernu so dokazali, da lahko pri zunanji temperaturi – 10 °C toplotne črpalke z invertersko tehnologijo dosežejo tudi 60°C dovodne temperature. Pomembno je tudi do katere zunanje temperature lahko TČ deluje brez pomožnih grelcev.

  • Ogrevalna moč toplotne črpalke

Potrebno je preveriti ogrevalno moč toplotne črpalke pri nizkih zunanjih temperaturah. Vse več proizvajalcev namreč ogrevalno moč navaja pri zunanji temperaturi +7°C, kjer pa ogrevanja skoraj ne potrebujemo več. Vedno zahtevajte podatke o ogrevalni moči pri stopnji delovanja A-15 /W35, na osnovi tega podatka pa lahko ugotovite katera TČ je sploh primerna za vaš objekt.

 

Zaključki visoke šole v Luzernu

  • Pri uporabi inverterskih toplotnih črpalk zrak/voda s sistemom frekvenčnega krmiljenja moči je v primerjavi s standardnimi ON/OFF napravami zaslediti velik skok v učinkovitosti delovanja. Stopnje letne obremenitve so podobne kot pri že uveljavljenih toplotnih črpalkah zemlja/voda.
  • Potencial konstantnega frekvenčnega krmiljenja lahko najbolje izkoristimo pri uporabi v prenovljenih obstoječih objektih, ki se ogrevajo z radiatorji.
  • Ključno je razmerje in razporeditev obremenitve med kompresorjem in ventilatorjem.
  • Uporaba konstantnega frekvenčnega krmiljenja močno zmanjša jakost tvorbe ledu in zmrzali.
  • Prednosti takšnega načina krmiljenja opazimo le pri pravilno dimenzioniranih toplotnih črpalkah in sistemih zrak/voda. Pri preveliki napravah ni opaznih izboljšav učinkovitosti.

 

Več na www.termoshop.si

T: +386 3 586 70 43

 

Povezane vsebine


Termo Shop d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.