Toplotne črpalke zrak-voda so odlična alternativa tudi uporabi zemeljskega plina in radiatorskega ogrevanja

Primer dobre prakse v 40 LET STARI HIŠI Vitomirja Petriča iz Prevalj - 35 % prihranek ob prehodu na ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda, ponudnika Orca.

Zakaj so toplotne črpalke zrak-voda izjemno zanimiva alternativa tudi za uporabnike zemeljskega plina? Ali je smiselno investirati v toplotno črpalko tudi ob nizki ceni zemeljskega plina? Ali je toplotna črpalka zrak-voda modra odločitev tudi v starih in slabo izoliranih stanovanjskih objektih z velikimi toplotnimi izgubami? Odgovore na ta vprašanja daje primer dobre prakse, ki nam jo je predstavil Vitomir Petrič iz Prevalj. Prenovil je 40 let staro zgradbo in ogrevanje z zemeljskim plinom zamenjal za ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda Orca.

 

Kaj vas je vzpodbudilo k odločitvi za prenovo ogrevalnega sistema?

»Z družino živim v individualni hiši, zgrajeni konec sedemdesetih let. Objekt ima tri etaže, ki skupaj merijo 190 m2. Hiša je grajena iz opeke, prvotno brez izolacije. Prvih 20 let smo se ogrevali na kurilno olje in potrošili vsako leto 3000 litrov kurilnega olja. To je bil že takrat prvi znak za alarm. Tako smo se 20 let nazaj lotil prvih korakov prenove. Dodatna vzpodbuda je bila plinifikacija, zamenjali smo peč ter se pričeli ogrevati z zemeljskim plinom in prešli na porabo 600 kubikov na mesec. Ta poraba nas ni zadovoljila. Pred dobrimi desetimi leti smo «solidno« izolirali hišo, vgradili nova lesena okna, kupili novo peč in tako prihranili dodatnih 25 %.«

 

Toplotna crpalka Orca hisa

40 let stara hiša predhodno ogrevana na plin


35% prihranek ob prehodu na ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda Orca


Zakaj ste kljub tem rezultatom odločili za alternativo sicer cenovno ugodnemu zemeljskemu plinu in se odločili za toplotno črpalko zrak-voda?

»Ogrevanje na zemeljski plin na videz resda izgleda cenovno sprejemljivo, vendar le na videz. Na prvi pogled se namreč zamenjava ogrevalnega sistema iz zemeljskega plina na toplotno črpalko zrak-voda ne pokaže kot dovolj racionalna naložba. To pa nikakor ne drži. Kot vidite, imam shranjene vse račune, tako za porabo zemeljskega plina, kurilnega olja in nenazadnje tudi elektrike. Številke dovolj zgovorno kažejo dejstva, ki govorijo v prid toplotne črpalke

 

baner toplotne crpalke

Kakšen ogrevalni sistem ste izbrali na osnovi lastnih zahtev in kakšne prihranke dosegate?

»Odločili smo se za invertersko toplotno črpalko zrak-voda, Orca Exclusive z zunanjo enoto Mitsubishi Zubadan. Smo veliki potrošniki sanitarne vode in ženske v hiši želijo tople radiatorje tudi v času, ko jih večina ugasne. Za ogrevanje sanitarne vode, 190 m2  solidno izoliranih bivalnih prostorov, kleti, ki je brez izolacije sedaj porabimo le 840 kWh elektrike. Pri ogrevanju na zemeljski plin je poraba znašala 2.900 m3 plina. Razlika pomeni kar 35 % prihranek na letni ravni. Dve leti natančno merim porabo elektrike za ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda Orca in podatki me vsak mesec ob pogledu na številke znova in znova razveselijo.«

 

Toplotna crpalka Orca

S toplotno črpalko Orca je g. Petrič zelo zadovoljen. Številke na računih povedo vse v prid toplotne črpalke.

Zakaj ste se odločili za toplotno črpalko zrak-voda Orca in ne za peč na lesno biomaso?

»Prvi in glavni razlog je udobje. Smo precej dinamična družina. Službene obveznosti so povezane z odsotnostjo od doma. Zato potrebujemo ogrevalni sistem, ki je v celoti avtonomen in ne potrebuje nikakršne pozornosti glede nabav energentov, razpoložljivih zalog kuriva v zalogovniku, prostora za skladiščenje energenta, vzdrževanje in čiščenje pepela in podobno. Tudi prostor v hiši je že povsem odmerjen specifičnim aktivnostim družinskih članov in ni dovoljeval sprememb, ki bi vplivale na kvaliteto življenja. Zakaj prav toplotno črpalko Orca? Prepričal me je sam produkt, odličen design in kar je bilo zame izjemno pomembno - strokovna in profesionalna storitev – celoten tehnični in servisni suport. Ker poznam konkurenčne produkte, kakor tudi izkušnje z njimi, sem bil še posebej pozoren pri izbiri produkta ter vrsto regulacije. Zelo sem zadovoljen s toplotno črpalko Orca, kakor tudi z enostavnim in natančnim upravljanjem. Tako črpalka kot  regulacija sta resnično zadetek v polno.« 

 

A je bila odločitev prenove iz ogrevalnega sistema z zemeljskim plinom na toplotno črpalko Orca odločitev, ki bi jo priporočali vsem, ki o prenovi razmišljajo?

»Da. Prav vsem. Prvi argument, ki ga navajam vsem v podobni situaciji kot sem bil sam pred tremi leti, je ekonomičnost. Moji računi povedo vse. Drugi argument je udobje. Kljub temu, da imam sistem upravljanja oz. regulacijo tako rekoč v malem prstu, nastavitve le redko spreminjam. Spremembe niso potrebne, saj črpalka praktično vse opravi sama. Tretja točka pa je varnost, ki je zame in za mojo družino izjemnega pomena. Investicija v toplotno črpalko zrak-voda se mi je resnično izplačala in se bo izplača tudi vsem, ki o tem še razmišljajo ali se odločajo«

 


Orca Energija d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.