Prodaja toplotnih črpalk raste, na trgu pa se dogaja, da na videz preprosta, a napačna montaža prepogosto vsem udeleženim povzroči velike preglavice, predvsem pa stroške. Če toplotna črpalka ne dela ali deluje pomanjkljivo, da ima lastnik pogosto preglavice, so lahko vzroki zelo različni. Poglejmo, kaj je ponavadi privede do težav pri delovanju toplotne črpalke zrak-voda.
Montažo toplotne črpalke izvede premalo usposobljen monter strojnih inštalacij
Montaža toplotne črpalke zrak-voda je praviloma preprostejša od vseh drugih sistemov toplotnih črpalk, ker priklop na vir toplote ni potreben, ta namreč že obstaja, to je okoliški zrak. Monterji so zaradi preprostosti sistema velikokrat zavedeni, navodil za vgradnjo ne preučijo, posledično so napake ob zagonu toplotne črpalke pogoste. Zato mora investitor pred izbiro preveriti, kako usposobljen je monter, koliko referenc ima z določeno toplotno črpalko ter ali je lastniku pripravljen razložiti delovanje toplotne črpalke.
Toplotna črpalka je preglasna
V gostih naseljih so pritožbe zaradi hrupa toplotne črpalke zelo verjetne, hrup lahko preseže dovoljene meje in moti uporabnika, vzrokov pa je lahko cel kup. Na primer: načrtovanje in presoja razmer na kraju montaže toplotne črpalke ni opravljena, toplotna črpalka pa lahko stoji na napačnem mestu. Če se kupec odloči za neustrezen model, lahko toplotna črpalka ponoči deluje na previsoki stopnji. Morda izvajalec ni namestil protihrupnih panelov, čeprav bi jih moral. Če je naprava za ogrevanje nameščena v notranjosti stavbe, pa so lahko vstopno-izstopne odprtine na neugodnem mestu ali pa so premajhne. Hrup toplotne črpalke je eden največjih onesnaževalcev okolja, zato je treba vnaprej storiti vse, da ga preprečimo.
V hladnih dneh ogrevanje s toplotno črpalko ne zadostuje
Klic kupca, da ga kljub delovanju toplotne črpalke zebe, je za vsakega monterja eden najbolj neugodnih. Vzrokov za to je lahko veliko, zato se najprej vprašamo, ali je izbrana moč toplotne črpalke dovolj dovoljšnja. Nato pregledamo, ali so kanali za dovod in odvod zraka premajhni, v starejših stavbah pa so lahko temperature vtoka prenizke, če gre za radiatorsko ogrevanje hiše. Lahko da manjka eden od električnih grelcev ali da obstoječi ni priključen. Bivalentna točka za vklop električnega grelnika je lahko napačno nastavljena, zato je lahko vklop prepozen ali pa toplotna črpalka ponoči preklopi na tišjo, znižano stopnjo delovanja.
Toplotna črpalka porabi preveč elektrike
Toplotne črpalke zrak-voda razumljivo pozimi pri ekstremnih temperaturah porabijo več elektrike. Zlasti takrat, ko so močno predimenzionirane in padejo v način delovanja vklop-izklop. Možno je, da je grelna krivulja napačno nastavljena ali pa je toplotna črpalka v primeru starejše neizolirane hiše napačno izbrana. Poraba elektrike poskoči tudi, če so stalno potrebne visoke temperature vtoka ali pa se električni grelnik zunanje enote prepogosto vključuje. Bivalentna točka električnega grelnika je lahko napačno nastavljena, grelnik se zato prezgodaj vključi, morda manjka zalogovnik toplote ali pa je slednji napačno dimenzioniran. Zato naj bodo izvajalci še posebej pozorni, ko obravnavajo stare stavbe. V EU so nezadovoljni kupci dobili več tožb, ki so monterje drago stale.
Zaščita zunanje enote koristi, čeprav proizvajalci trdijo, da toplotna črpalka zaščite ne potrebuje
Toplotna črpalka pozimi zaledeni
V sistemu toplotne črpalke zrak-voda v hladnejših dnevih izparilnik zaledeni, kar je normalen pojav, zato ga je treba ciklično odmrzniti. Energijo za ta postopek toplotna črpalka prejme od električnega grelnika ali pa jo odvzame grelnemu sistemu stavbe. Zaledenijo lahko tudi grelni vodi v stavbo, ki so premalo toplotno izolirani, kar se pogosto pojavi ob izpadu. Vzrok so lahko tudi predolge faze delovanja z zmanjšano močjo, posebej v zelo hladnih dnevih. Če gre za redko naseljeno počitniško hišo, lahko v grelni tokokrog dodamo protizmrzovalni dodatek, vendar samo, če proizvajalec toplotne črpalke to dopušča. Ker razvodi niso prozorni, mora biti serviser dovolj usposobljen, da lahko napako odpravi. V vsakem sistemu so tudi prestrujni ventili, ki morajo biti funkcionalni in pravilno nastavljeni, za nastavitev in kontrolo delovanja pa je potrebno dodatno znanje monterjev.
Dvosmerni ventil ki v napeljavi toplotne črpalke omogoča odleditev
Lahko sklenem zavarovanje toplotne črpalke?
Pri priključitvi na omrežno napetost je treba izvesti priključitev skladno z navodili proizvajalca toplotne črpalke, vgrajene morajo biti predpisane varovalke, prenapetostna zaščita za preprečitev poškodb v primeru indirektnega udara strele, kovinske dele naprave pa je treba galvansko povezati na ozemljitveni vodnik. Toplotna črpalka kot del ogrevalnega sistema spada pod hišne inštalacije, ki jih je možno zavarovati za primer indirektnega udara strele, tako zavarovanje se priporoča ob vgradnji, medtem ko je za toplotno črpalko možno skleniti tudi strojelomno zavarovanje, ki se priporoča po preteku garancijske dobe, možno pa je do starosti naprave sedem let.
Kaj spada pod redni servis toplotne črpalke?
Vzdrževanje ali servis toplotne črpalke zrak-voda je treba izvajati skladno z navodili proizvajalca, običajno večji posegi niso potrebni, je pa treba opraviti redni letni pregled, kontrolo delovanja posameznih komponent ter čiščenje uparjalnika. Ker je hladivo v toplotnih črpalkah fluorirani toplogredni plin, za take naprave velja poseben režim pregledovanja, ki je predpisan z uredbo.
Povezane vsebine