Še posebej takrat, ko svojo zastarelo in neekonomično ogrevanje nadomeščamo z novejšim, pri čemer želimo ohraniti obstoječi sistem ogrevanja, doseči visoko toplotno ugodje in še čim manj plačati za kurjavo.
Vsi nimamo talnega ogrevanja
Danes je že vsem jasno, da lahko z nizkotemperaturnim ogrevanjem v dobro izolirani hiši zelo poceni preživimo zimo, vendar vsi ne stanujejo v takšnih stavbah. Za večino, ki ima vgrajene radiatorje, je bila do sedaj edina rešitev zamenjava vseh radiatorjev za enkrat večje, saj so toplotne črpalke lahko vodo ogrele do največ 65°C, pa še to samo v ugodnih pogojih, ko je bilo zunaj nad ničlo. Danes je na razpolago nova patentirana rešitev, toplotna črpalka zrak – voda Rotex HPSU hightemp, ki ima vgrajena dva zaporedno vezana kompresorja, vodo v predtoku pa ogreje do 80°C. S tem nadomesti peči na olje, plin ali biomaso, ogreje prostore, ne glede na vrsto ogrevalnega sistema, ter mimogrede še hitro in učinkovito pripravi toplo sanitarno vodo.
Zunanja enota z ventilatorjem, kompresorjem in elektroniko
Dva zaporedna kompresorja
Proizvajalec toplotne črpalke Rotex je znana Daikin korporacija. Je prva firma, ki je uvedla rešitev z dvema zaporedno vezanima kompresorjema. Naprava je tako zanesljiva in zmogljiva, da proizvajalcu ni bilo potrebno vgraditi podpornega električnega grelnika, ki je brez izjeme običajen sestavnih del vseh drugih tovrstnih toplotnih strojev. Kar pomeni, da je proizvajalec prepričan, da bo lahko uspešno delovala tudi kadar bodo zunanje temperature padle globoko pod ničlo.
Na pogled je ideja zelo enostavna. V zunanji enoti toplotne črpalke, opremljene z ventilatorjem se nahaja prvi kompresor, ki s komprimiranjem (stiskanjem) dvigne temperaturo hladiva (R410A) na okrog 30°C. To toploto pa nato preko izmenjevalca preda drugemu kompresorskemu krogu, v katerem se nahaja hladivo (R134a), ki ima drugačne termodinamične lastnosti. Sedaj drugi kompresor dvigne temperaturo do maksimalno 80°C, to toploto pa preko dodatnega izmenjevalca odda vodi, ki kroži po ogrevalnem sistemu hiše.
Elektronika dobiva podatke o delovanju od vrste tipal
Prilagodljivo elektronsko krmiljenje
Delovanje in krmiljenje vseh delov toplotne črpalke prevzame elektronika, pri čemer nežno prilagaja moč in hitrost vrtenja obeh kompresorjev trenutnim toplotnim potrebam stavbe. Delovno obremenitev enakomerno razdeli na oba kompresorja, ki vedno delujeta sočasno, omogoča varno in varčno delovanje, zaradi česar je izkoristek toplotne črpalke, v vseh pogojih, vedno najvišji. Zaradi brezstopenjskega prilagajanja obratov elektromotorjev kompresorjev, se zmanjša tudi poraba elektrike za pogon. Zaradi tega so stroški ogrevanja stavbe z visokotemperaturno toplotno črpalko v primerjavi s kurilnim oljem manjši za trikrat, z utekočinjenim naftnim plinom za štirikrat, v primerjavi z običajno toplotno črpalko, ki deluje po načinu vklop – izklop, pa za dvakrat.
Visokotemperaturni kompresor v sivem ovoju, levo akumulator hladiva in kup temperaturnih tipal
Prihranki in druge koristi
Invertersko krmiljena toplotna črpalka porabi 30% manj električne energije kot običajna, ki deluje po načelu vklop – izklop. Zaradi brezstopenjskega prilagajanja bo življenjska doba vseh elementov višja, število okvar pa manjše. Pri tem pa uporabniku omogoča visoko temperaturno ugodje, saj je sposobna natančno vzdrževati želeno temperaturo prostorov, ter delovati v skladu z izbrano vremensko odvisno krivuljo na krmilni avtomatiki. Samodejno bo zniževala temperaturo predtoka, ko bo posijalo sonce, ter jo spet dvigovala, ko bo okrog vogalov zapihal hladen veter. Tak način delovanja je največ, kar lahko danes ponudi sodobna krmilna in ogrevalna tehnika.
Toplotno črpalko lahko krmilimo tudi s sobnim termostatom
Hladni dnevi niso problem
Običajne toplotne črpalke s krmiljenjem vklop – izklop in z enim kompresorjem so vedno v težavah, ko temperatura zraka začne padati globlje pod ničlo. Če pri tem uporabljajo še manj učinkovito hladilno sredstvo (R407C), jim lahko grelna moč pade za 30 do 50%, če se zunaj ohladi od -2 na -15°C. Zato se v kompletu vedno nahaja močan električni grelec, ki v hladnih nočeh rešuje padec temperature v predtoku. Druga rešitev je nakup prevelike črpalke, kar pa spet pomeni višjo ceno in večje račune za elektriko.
Ob nakupu Rotex HPSU visokotemperaturne toplotne črpalke pa se lastniku ni potrebno bati mraza. Dvostopenjski par kompresorjev bo pri temperaturi zraka 2°C ogrel vodo na 80°C in oddal grelno moč 10 kW, pri -15°C pa bo predtok še vedno imel 65°C, grelna moč pa bo za malenkost zmanjšana, na 9,1 kW.
Notranja enota, krmilna elektronika, zgoraj bojler, desno raztezna posoda vodnega dela
Pogled pod pokrove
Zanimalo nas je, kaj se skriva v ohišju te zmogljive črpalke, zato smo naprosili serviserja Martina v Seltronovi trgovini, da je snel pokrove. V zunanji enoti se nahaja ventilator in rebrasti izmenjevalec, ki ju vidimo skozi rešetke. Pod pokrovom pa se skriva prvi kompresor, ki dvigne temperaturo hladiva na okrog 30°C. Spodnji del notranje enote tehta okrog 145 kg, v njem je druga črpalka, dva toplotna izmenjevalca in desetina tipal, ki omogočajo nadzor in krmiljenje. Vroče hladivo ogreje vodo, ki najprej ogreje zalogovnik tople sanitarne vode nad kompresorjem. V tem delu se nahaja še ves razvod vode za ogrevanje prostorov, raztezna posoda, štiripotni regulacijski ventil, ter vsa potrebna varovala na vodni strani. Notranjo enoto toplotne črpalke postavimo v suh prostor in povežemo s sistemom ogrevanja, vse ostalo pa bosta črpalka in elektronika opravili samodejno.
Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Kontaktirajte ponudnika
"*" indicates required fields