Termodinamika je zanimiva in zamotana veda, ki poizkuša zajeti in razložiti zakonitosti energetskih stanj sveta okrog nas in tudi nas samih. Tudi človeško telo je toplotni stroj z izjemno natančno regulacijo delovne temperature. Če se ta spremeni samo za stopinjo, to lahko pomeni, da s telesom nekaj ni v redu.


Pretoke energij in stalne premene strokovnjaki zajemajo v komplicirane enačbe, v katerih majhna sprememba na enem koncu lahko povzroči burno dogajanje na drugem. V skupini zanimivih in skoraj skrivnostnih toplotnih strojev se nahajajo tudi toplotne črpalke, s katerimi se ukvarja ta priloga. Spadajo v skupino naprav, s katerimi lahko in tudi moramo omiliti rušilni vpliv, ki ga je svojemu življenjskemu okolju povzročil sodobni človek, s svojo nebrzdano energetsko lakoto.

 

atlas_thermia2


Pregledno in poenostavljeno

Vsa znanost in vsaka dobra odločitev vedno temelji na znanju in primerjanju, zato smo tabele s tehničnimi podatki toplotnih črpalk želeli poenostaviti in narediti čimbolj enotne ter primerljive. Upoštevali smo tudi predloge in priporočila strokovnjakov. Predlagali so, da v tabelah navedemo grelno število, s katerim najbolje opišemo resnično učinkovitost toplotne črpalke, vendar izmerjeno pod predpisanimi in enakimi pogoji. Preizkus bi moral biti izveden po običajnem standardu EN 255, ali po najnovejšem z oznako EN 14511, ki velja od leta 2004, oba pa za vse črpalke pri enakih temperaturah. Izkazalo se je, da vsi teh meritev pod zahtevanimi pogoji nimajo na razpolago, zato smo vpisovali vrednosti, ki so nam jih poslali. Na to pomanjkljivost so nas opozarjali zlasti renomirani proizvajalci, ki lahko zmogljivost svojih izdelkov vedno dokažejo z najnovejšimi in uradnimi meritvami ter certifikati.


Možne tudi druge primerjave

Podobne razlike se lahko pojavijo tudi ob označevanju hrupnosti črpalk, kjer so meritve izvedene pod različnimi, tudi nestandardnimi pogoji. Skratka, enotna evropska priporočila na vseh področjih, strokovnjaki ves čas določajo in sprejemajo na novo, v skladu z najnovejšimi spoznanji, zato rahla zmeda na področju toplotnih črpalk ni nič nenavadnega.


V tabele bi lahko vključili tudi »letno grelno število«, za katerega pa spet tretji strokovnjaki trdijo, da bi bilo edino pravilno. To število opisuje srednjo vrednost celoletne učinkovitosti toplotne črpalke, izmerjeno pod dobrimi pogoji poleti in slabšimi pozimi, saj stavbo grejemo pozimi, sanitarno vodo pa vse leto, pri čemer se učinkovitost črpalke ves čas spreminja. Skratka grelno - črpalno - hladilno - primerjalna zgodba nima konca. Da vse skupaj zabelimo, pa četrta skupina strokovnjakov trdi, da toplotna črpalka ni tako dobra rešitev, kot se zdi na prvi pogled, saj za delovanje potrebuje elektriko, ki jo pridobivamo v glavnem iz termoelektrarn, ki so spet okolju neprijazne.


Sprememba mišljenja

Sestavljalci priloge so delo opravili po svojih najboljših močeh in izdelali prvi pregled ponudbe toplotnih črpalk pri nas. Na ta način so hoteli bodočemu kupcu olajšati težo odločitve ob nakupu in hkrati opozoriti na nujno spremembo v mišljenju vseh nas. Ce smo do sedaj mislili, da lahko svoje bivališče ogrejemo samo s prasketajočimi poleni ali polnim rezervoarjem nafte, se bo sedaj potrebno ozreti po čudnih, hladilniku podobnih mrmrajočih škatlah, ki lahko dom ogrejejo ali ohladijo na okolju in denarnici bolj prijazen način.


V nadaljevanju je predstavljeno širše število toplotnih črpalk katere najdemo trenutno na trgu, vključno z njihovimi tehničnimi podatki.


nasl_topl

toplotna črpalka erevija varčujem z energijo gradnja varčevanje energije ogrevanje hlajenje energetika instalacije talno ogrevanje stensko ogrevanje voda-voda sanitarna voda hranilnik toplote


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.