Zanimanje za vgradnjo toplotnih črpalk je izjemno. Kupci z vgradnjo želijo znižati svoje stroške za ogrevanje, kar jim tudi uspeva. Energetiki, ki merijo letna grelna števila teh naprav, pa z rezultati niso najbolj zadovoljni.
O tem, kaj se na tem področju dogaja, smo na sejmu MOS v Celju govorili z gospodom Kronovškom, lastnikom podjetja Termotehnika, ki je eden redkih slovenskih proizvajalcev toplotnih črpalk.
Rudi Kronovšek, lastnik podjetja Termotehnika |
Nižanje učinkovitosti
Grelno število sanitarne toplotne črpalke, ki po starem standardu znaša 4,1 je po novem, zaradi upoštevanja letnega grelnega števila, povprečno za eno enoto nižje, znaša na primer 3,1. Pri tem zelo natančno izmerijo koliko energije je vložene in koliko je črpalka odda. V primerjavi s kotli za ogrevanje, pa tak pristop ni čisto pošten, saj proizvajalci ne upoštevajo, da je na primer potrebno naprej ogreti vse železo iz katerega je kotel narejen, za kar tudi porabimo nekaj nafte. Ko govorijo o izkoristku kotla, mirno trdijo da je več kot 90%, pri tem pa nihče ne upošteva, da je bilo potrebno ogreti tudi 300 kilogramov železa, pa še izkoristek je nižji, vedno ko kotel deluje pod delno obremenitvijo. Zato bi bilo potrebno tudi izkoristek kotlov določiti pod tako strogimi pogoji, kot jih uporabljamo za toplotne črpalke, potem bi bila slika in primerjava učinkovitosti čisto drugačna.
Cena sestavnih delov toplotnih
Če toplotno črpalko razstavimo na glavne sestavne dele, ima vsak od njih svojo ceno. Zanimalo nas je kateri so najdražji ter cenovna razdelitev v odstotkih. Najdražji je zagotovo kompresor, okrog 40 % cene, sledi mu toplotni izmenjevalec, ki zajema okrog 20%, nato krmilna elektronika z vsemi tipali, razvodi in ohišjem črpalke s 30% in končno skupek hladilniške regulacijske opreme, ki zajema ventile, filtre in pokazna stekla, ter znaša okrog 10% cene. V črpalkah zrak/ voda je razmerje malo drugačno, saj je uparjalnik običajno najdražji del, v črpalkah voda / voda pa sta uparjalnik in kompresor cenovno zelo podobna.
|
Kako proizvajalec izmeri grelno število
V Termotehniki imajo dva odlično opremljena merilna laboratorija, enega za črpalke, ki grejejo samo sanitarno vodo, drugega za ogrevalne TČ. Vsi testi so določeni in standardizirani, preizkus pa je računalniško voden. Oba laboratorija imenujejo operativna, ker njihova merilna oprema ni vedno znova preizkušena, umerjena in certificirana za posamezno meritev, zato lahko izmerijo vse, vendar ne morejo izdati uradnega certifikata. To lahko pojasnimo s primerjavo dveh avtomobilov, ki ju napolnimo z enako količino goriva in nato prevozimo enako pot. Ko nato ugotovimo razliko v porabi, bo meritev na en odstotek natančna, vendar to nikoli ne bo certificiran preizkus.
V laboratoriju eno vrednost istočasno merijo s štirimi natančnimi termometri, z upoštevanjem srednje vrednosti pa morebitno merilno odstopanje skoraj popolnoma izključijo. Uporabljajo še natančne kalorimetre, ki jih občasno kontrolirajo, da bi preprečili odstopanja. Pooblaščeni laboratoriji jih prekašajo samo zato, ker imajo umerjene instrumente, ki jih druga pooblaščena institucija kontrolira vsakih nekaj mesecev. Vse to je razmeroma drago, razlika v natančnosti obeh meritev pa nikoli ni večja od desetinke posamezne enote. V resničnem delovanju pa je to zanemarljivo.
Zanimiv preizkus sanitarne toplotne črpalke
Sanitarne toplotne črpalke merijo po predpisanem programu, črpalka pa stoji v klimatizirani komori. V njej ima zrak stalno točno določeno hitrost, vlažnost in temperaturo. Nato sledi preizkus, ki v različnih intervalih oponaša delovanje v resničnem svetu. Črpalka vodo najprej ogreje na določeno temperaturo, nato izpusti 20 litrov, kot da bi se nekdo tuširal, pri čemer mora biti temperatura vode ki vstopa v grelnik vedno natančno 10°C. Potem vodo ogreje na 55°C in delovanje zaustavi za 48 ur. Nato vodo spet ogreje na to temperaturo iz česar ugotovijo toplotne izgube med mirovanjem. Taki in podobni testi se ponavljajo po predpisanem zaporedju, pri čemer istočasno merijo več vrednosti, ki jih merilni računalnik predstavi v krivuljah. Rezultat je nato grelno število, ki bo ustrezalo resničnim razmeram med delovanjem. Trenutno ima podjetje zaposlenih več inženirjev, ki se med iskanjem boljših rešitev tako zatopijo v delo, da jih mora občasno kar nagnati domov.
Proizvajalci posameznih delov za toplotne črpalke so na svojih področjih specialisti in izdelke stalno izboljšujejo, zato gre tudi njim zasluga za razvoj in izboljšave na tem področju. Kompresorji so vedno boljši, ventilatorji vedno tišji, ekspanzijski ventili vedno natančnejši, kemiki pa iščejo učinkovitejša hladiva in maziva, ki so tudi pomemben del teh toplotnih strojev.
Še kritika revij in piscev
Pri tem je Kronovšek kar kritičen, saj si želi več poglobljenih člankov, ki bi razkrivali resnične prednosti in pomanjkljivosti posameznih naprav. Pri tem mu je jasno, da je to izjemno težko, saj za to potrebujemo denar in tim strokovnjakov, ki morajo nato stati za svojimi trditvami. Prepričan pa je, da kupci kljub temu sami ugotovijo, kaj je za njih najboljše in se sami usmerijo h kvalitetnim proizvajalcem.
Povezane vsebine