Ogrevati in ohlajati moramo celostno

Avtor: Iva Gruden

Ogrevati in ohlajati moramo celostno Za nekatere industrije je energetska učinkovitost prezračevanja zanemarljiv strošek

Za nekatere industrije je energetska učinkovitost prezračevanja zanemarljiv strošek


Industrija se je pomena sistematičnega ogrevanja in ohlajanja zavedela šele pred nedavnim, ko je postala energetska učinkovitost pomembnejša. »Zaradi varčevanja z energijo je zdaj nujno prezračevanje nadzirati, kar lahko dosežemo le s prezračevalnimi sistemi. Smo na pragu sprememb,« napoveduje strojni inženir Bojan Gavez iz podjetja Menerga .

 

Do zdaj se je industrija bolj kot delovnim razmeram posvečala strojem, zato je prezračevanje slonelo na odpiranju oken in vrat, na strehe pa so namestili ventilatorje. Izguba energije je bila v tem primeru velikanska. »V industrijskih obratih so pozabljali na energetiko, kjer lahko zmerna naložba prinese zavidljiv energetsko-finančno-ekološki prihranek,« pravi Gavez.

 

Pozimi potrebujemo toplozračno ogrevanje in poleti zračno hlajenje, na problematiko pa moramo gledati celostno, zato moramo prezračevanje industrijskih prostorov redno nadzorovati, poudarja Gavez.

 

Poraba energije za delovanje pomembnejša od začetnih stroškov

Pri odločitvi za ustrezno prezračevanje so bolj kot vrednost začetnega vložka pomembni obratovalni stroški, poudarja vodja prodaje na oddelku prezračevanja in klimatizacije v podjetju Omega Air Uroš Rebolj. »Upoštevati moramo stroške celotnega življenjskega cikla naprave. Naložba pomeni zgolj desetino vseh stroškov za napravo, zato je morda na začetku nekoliko dražja naprava dolgoročno cenejša, saj bomo porabili manj energije za njeno delovanje,« pojasni Rebolj…

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE