Potem ko je pred dobrima dvema letoma začela veljati uredba o samooskrbi z električno energijo, so sončne elektrarne po nekajletnem zatišju ponovno postale zanimive tudi pri nas. Toliko bolj, ker so gospodinjstvom na voljo celovite energetske rešitve »na ključ«, kakršne ponujajo tudi v Petrolu.
»Namestitev sončne elektrarne, ki ima predvideno življenjsko dobo 30 let in več, je dolgoročno gledano zelo smotrna rešitev, ki zagotavlja stroškovno udobno in trajnostno rešitev energetske oskrbe za vaš dom. To je tudi razlog, da o sončni elektrarni razmišlja vedno več gospodinjstev,« pravi Boštjan Štruc, vodja energetskih rešitev za dom in poslovne uporabnike v družbi Petrol, kjer vsem, ki bi radi pridobili lasten vir brezplačne energije, zagotavljajo izvedbo »na ključ«. Poskrbijo namreč za celoten postopek, od prvega stika s stranko do montaže energetske rešitve, za katere nudijo tudi zavarovanje, vzdrževanje in daljinski nadzor nad delovanjem.
Da bomo lahko s sončno elektrarno proizvajali dovolj električne energije za pokrivanje energetske porabe našega doma, je treba pravilno načrtovati njeno zmogljivost, za kar potrebujemo čim bolj natančne podatke o letni porabi električne energije. Najbolj preprosto je sešteti porabljene količine (kWh) z zadnjih 12 mesečnih računov, če jih nimamo, pa lahko podatek dobimo pri svojem dobavitelju električne energije ali pri pristojnem distribucijskem podjetju.
Po nasvet v Energetski center Petrol
Če razmišljamo o tem, da bomo na strehi svojega doma proizvajali elektriko, je dobro razmisliti, za kaj vse bi jo lahko porabljali in ali je naš objekt primeren za njeno namestitev. Jo res potrebujemo samo za razsvetljavo, gospodinjske aparate, klimatsko napravo in elektronske naprave? Morda pa bomo v prihodnosti naš dom nadgradili tudi s toplotno črpalko in si za prevoz izbrali električni avtomobil. Možnosti je veliko, izbrati pravo rešitev pa ni vedno preprosto.
»V Energetskem centru Petrol boste zagotovo našli vse, kar potrebujete, da bo vaš dom postal zibelka topline, udobja in brezskrbnosti. Naši svetovalci znajo odgovoriti na vsa vprašanja v zvezi s sončnimi elektrarnami, toplotnimi črpalkami, IR-paneli, talnim ogrevanjem, električnimi kolesi ter domačimi polnilnicami za električne avtomobile. Seveda nudimo tudi druge energetske rešitve, kot so klimatske naprave, plinske peči in ogrevanje na lesno biomaso,« pojasni Štruc.
Prav tako ponujajo pestro ponudbo energentov – po ugodnih cenah lahko izbirate med elektriko, zemeljskim plinom, lesno biomaso ali kurilnim oljem, odvisno od tega, za kakšen način ogrevanja se odločite. Vsem, ki obiščejo Energetski center Petrol, brezplačno pripravijo izračun najbolj optimalne energetske rešitve za njihovo udobno bivanje. Vsaka od rešitev pa vključuje tudi dostavo, montažo in zagon ter zagotavlja prihranke pri porabi energenta.
Koliko lahko prihranimo?
Poglejmo primer hiše, ki se ogreva na kurilno olje, zanj in za elektriko pa v gospodinjstvu odštejejo v povprečju 210 evrov na mesec. S prehodom na ogrevanje s toplotno črpalko, za delovanje katere bo elektriko zagotavljala sončna elektrarna, lahko gospodinjstvo v 30 letih, torej v življenjski dobi elektrarne, prihrani 51.500 evrov. Kako?
Mesečna obveznost bo prvih sedem let nekoliko višja, 246 evrov, po zaključku Petrol financiranja pa bo znesek na mesečni položnici samo še približno 15 evrov, kolikor znaša strošek obračunske moči in prispevka OVE in SPTE. To so edini stroški, ki jih bo gospodinjstvo plačevalo nadaljnjih 23 let do izteka predvidene življenjske dobe sončne elektrarne. »Dejstvo je, da je z ekonomskega, trajnostnega in ekološkega vidika kombinacija toplotne črpalke in sončne elektrarne trenutno eden najučinkovitejših načinov ogrevanja, lahko tudi hlajenja, saj toplotna črpalka za delovanje porablja električno energijo, ki jo proizvedemo sami,« poudari Boštjan Štruc.
Kaj pa, če že imamo toplotno črpalko in smo jo tudi že odplačali, za elektriko v gospodinjstvu pa plačujemo 120 evrov na mesec? Prihranek bo v primeru odločitve za namestitev sončne elektrarne nekoliko manjši, a še vedno znaten – 26.628 evrov v 30 letih. Prvih sedem let, torej v času trajanja Petrol financiranja, bo mesečni strošek za električno energijo 148 evrov, naslednjih 23 let pa le še približno 15 evrov kolikor znaša strošek obračunske moči in prispevka OVE in SPTE.
Ba. P.