Da si življenja brez elektrike ne znamo več predstavljati, je jasno. Da si nihče ne želi živeti poleg elektrarne ali pod visokonapetostnim daljnovodom, prav tako. In pri tem je vseeno, ali prizadete moti le grd videz ali imajo še kakšne trdnejše argumente. Daljnovodi povzročajo elektrosmog, ki zdravju gotovo ni koristen. Kako je škodljiv in pod kakšnimi pogoji, pa je precej manj dorečeno. Resni eksperimenti namreč nujno vključujejo kontrolne skupine in obvezno upoštevajo tudi učinek placeba ter vse bolj še nasprotni učinek noceba. Torej: naprava, za katero je znano, da patogeno seva, ima lahko na nekatere enako škodljiv vpliv, celo če je brez njihove vednosti izklopljena in sevanja torej sploh ne oddaja.
A če elektrarne nimajo alternative, jo daljnovodi imajo! Tako vsaj menijo člani civilnih iniciativ proti daljnovodu čez Kozjak. Ter se sklicujejo na izkušnje in skrbno selekcionirana mnenja iz tujine – pri čemer jih prav malo brigajo strokovni, še manj pa ekonomski protiargumenti. Da vkopani kabli, za katere se zavzemajo, sevajo še bolj? Že mogoče, a do površine pride mnogo manj. Da niti v tujini ne gradijo kablovodov na tako velikih razdaljah oziroma to možnost šele testirajo? Nič zato, rezultati so spodbudni … Na lastnem dvorišču je pač lahko biti "kralj na Betajnovi" in pripraviti zbor somišljenikov, nanj zaradi lepšega povabiti predstavnike nasprotne strani, nato pa jih nič kaj obzirno opominjati, da oporekanje gostiteljem ni kulturno. Pa z namigi o podkupljenosti ali ustrahovanosti kar povprek zavračati nasprotna mnenja domačih institucij, ki da se ne morejo pohvaliti z ustrezno količino verificirane citiranosti, visokimi indeksi kredibilnosti in strokovnimi referencami po kriterijih svetovnega znanstvenega spleta … Tako je triumfalna taktična zmaga na domačem terenu zagotovljena. A se lahko kmalu sprevrže v strateški poraz. Bolj obvezujoče se bo namreč odločalo na prostorski konferenci – torej na formalno nevtralnem terenu, kjer pa bodo "domači" (že zaradi politične zaslombe) investitorji daljnovoda. Do takrat bodo, brez skrbi, tudi oni malce "pogooglali" in našli oporo za svoja stališča pri vsaj enako kompetentnih avtoritetah …
Nasprotniki daljnovoda imajo tako kar prav, če se zanašajo predvsem na pravne možnosti. In če pri tem upajo, da bodo morebitni sodni postopki krepko zavlekli izvedbo načrtov. Medtem lahko namreč – kot že večkrat doslej – pride še do mnogih preobratov, morda pa celo do tehnološkega napredka, ki bi "kabelsko" rešitev tudi finančno približal "daljnovodni" ter jo s tem naredil sprejemljivejšo za nasprotno stran.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2010012305505985