Iz sončne elektrarne elektrika za 200 gospodinjstev, pod moduli se bo pasla drobnica
Slovensko električno omrežje je prejšnji teden obogatila električna energija iz nove elektrarne, sončne elektrarne z Vrenske Gorce na Kozjanskem. S pomočjo sončnih panelov bodo na hektarju lastnih kmetijskih površin "pridelali" letno 550 tisoč kilovatnih ur električne energije, približno toliko, kot je letno porabi 180 do 200 gospodinjstev. "Pod elektrarno pa bomo že jeseni, ko bo zeleno, gojili drobnico," pravi Mirko Dobravc, ki se je z ženo Branko, skupaj sta lastnika družinskega podjetja Ekod, lotila tega projekta. "Postavili smo jo hitro, malo več časa je preteklo, da sva dobila vsa potrebna soglasja!"
Drobnica pod elektrarno
Nova elektrarna, ki so jo postavili v treh mesecih, namreč stoji sredi vinogradov. In tudi na območju Kozjanskega parka in Nature 2000. "Ni bilo lahko, precej pomislekov je bilo, a smo očitno vse, ki so morali dati soglasje, prepričali, da elektrarna ne bo kvarno vplivala na okolje. Kmetijska zemlja ostaja, pod paneli bi bila košnja res težavna, se bo pa pod elektrarno lahko pasla drobnica. Jeseni jo boste že lahko videli, v vročih dneh bo še lepo v senci!" Mirko pravi, da so verjetno naredili pomemben "preboj", drugim bo soglasja laže dobiti, zato lahko na takih območjih pričakujemo še več tovrstnih elektrarn. Tehtanje med posegom v naravo in koristjo zanjo, saj taka elektrarna pomeni veliko zmanjšanje emisije ogljikovega dioksida, dobrih 400 ton na leto, je gotovo tudi nagnilo tehtnico v pozitivno smer.
Sončna elektrarna v Vrenski Gorci je gotovo največja tovrstna naprava pri nas. Za zdaj ima moč 420 kilovatov, ko bodo do jeseni postavili še dodatne panele, bo njena končna moč 530 kW. Letno bodo torej dobili okoli 550 tisoč kilovatnih ur električne energije, kar pomeni, da bo hektar površine, kjer bi sicer lahko rasla tudi trta, "napajal" 200 gospodinjstev.
Preudarno pri izbiri
Za postavitev elektrarne sta potrebovala 2,12 milijona evrov, za več kot 80 odstotkov tega zneska sta dobila ugodne kredite slovenskega ekološkega sklada. Zakonca Dobravc sta prepričana, da se bo jima naložba povrnila v enajstih do dvanajstih letih. Pri državni pomoči se jima razen ugodnega kredita zdi najpomembnejše, da so odkup z desetih let podaljšali na 15. Mirko Dobravc pravi, da je za ekonomičnost še toliko bolj pomembno, da so se odločili za kakovostne panele, take z velikim izkoristkom in daljšim časom uporabnosti. Elektrarna ne bo delovala le do zagotovljenega odkupa, ampak še dalj časa. "Pri nakupu modulov smo se odločili za domačega proizvajalca, Bisol iz Latkove vasi. Pri takem nakupu se res splača dobro premisliti. S tem se podaljša izraba in podaljša doba delovanja."
Postavitev te sončne elektrarne na rebrih Vrenske Gorce pomeni tudi preusmeritev poslovne dejavnosti zakoncev Dobravc. "Ta elektrarna na naši posesti je referenčna sončna elektrarna. Ob naložbi sva se odločila, da bova dosedanjo osnovno dejavnost, izdelavo in montažo betonskih ograj, razširila še na to novo dejavnost in tudi pri tem izrabljala izkušnje prvotne. Sončne elektrarne bomo ponujali ‘na ključ’." Z izkušnjami, ki sta si jih pridobila pri postavitvi svoje elektrarne, tudi pri pridobivanju soglasij na kmetijskih ali celo zavarovanih območjih, bosta gotovo lahko tudi koristno svetovala vsem, ki se odločajo za tako naložbo. "Kmetijstvo in pridobivanje električne energije je moč dobro uskladiti, to ni nekaj izključujočega!" pravita zakonca Dobravc.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009081105459062